АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ
Девет нови археологически обекта са локализирали археолозите в района на Харман кая край Момчилград
Технологията, при която с помощта на лазерни лъчи се сканира теренът, се използва за първи път в Източните Родопи
Редактор : / 8590 Прочита 1 Коментара
Девет нови археологически обекта са локализирали археолозите в района на Харман кая край Момчилград. Снимка: Община МомчилградДевет неизвестни археологически обекта откриха археолози в района на загадъчния мегалитен комплекс Харман кая, на 18 км. от Момчилград, известен още като "Българския Стоунхендж". Това съобщават от общинската администрация в Момчилград, цитирани от БТА.
От там уточниха, че в продължение на седмица шестима археолози са обхождали района, за да проверят на терен заснетите тази пролет с помощта на лидар изображения.
Технологията, при която с помощта на лазерни лъчи се сканира теренът, се използва за първи път в Източните Родопи. Проучването се финансира изцяло от Община Момчилград, припомнят от администрацията.
Ръководител на експедицията е доц. Георги Нехризов, който е обобщил, че с екипа му още през пролетта са набелязали 62 аномалии, които е можело да представляват и следи от древна антропогенна дейност, освен вероятностите да са естествени образувания или да са резултат от човешка активност от ново време, включително следи от иманярска дейност.
Сред новооткритите археологически обекти на Харман кая и Асара са скални ниши, шарапани, надгробни могили, некропол от изсечени в скалата гробове, основи на каменна сграда. Освен това археолозите са обходили и всички вече известни обекти и структури в района на двата обекта и са актуализирали информацията за тях. Документирали са и няколко естествени форми на релефа, които биха предизвикали интерес у любителите на природата и туристите.
Монети, открити в Антична Бонония, могат да преобърнат историята около падането на България под османска власт
"Предстои подготовка на програма за продължаване на археологическите проучвания в границите на община Момчилград през следващата година и в бъдеще", е коментирал доц. Нехризов.
БТА припомня, че в началото на април обектът Харман кая бе изследван с лидар. Уредът използва лазерни лъчи, за да сканира терена и да позволи да се генерират два вида изображения - дигитални модели на повърхността и на терена. Ръководител на проучването тогава, а и сега, бе доц. Георги Нехризов от Националния археологическия институт с музей при БАН.
Обектът е скално изсечено светилище, разположено на невисоко плато на около 2 км. източно от с. Долна Чобанка. В близост са формирани две малки пещери. Из цялата площ се забелязват изсечени в скалите съоръжения - помещения, кръгли и трапецовидни ниши, гробници, щерни, концентрични кръгове, наподобяващи слънчев часовник, жертвеници, басейни, стъпала.
Първоначалните резултати на обекта от около 15 декара показаха, че са документирани добре всички познати досега локации. Обработката на данни трябваше да даде информация и за други неизвестни структури.
Освен Харман кая, в района екипът засне и друг археологически обект в района, който има визуална връзка с Харман кая - местността Асара при с. Татул. Там лидарът бе засякъл крепостна стена, изградена в западната и северната част на платото.