В "КОНТЕКСТА" НА ИСТОРИЯТА
Ако не бяха монарси, може би щяха да са художници, архитекти, писатели, занаятчии, или артисти
Султан Абдул Хамид II "Кървавия" бил страстен почитател на Артър Конан Дойл - наградил го с орден
Автор : / 3470 Прочита 0 Коментара

Наред с държавните си дела, много монарси са имали съвсем човешки слабости, хобита и увлечения. Вероятно ако не бяха монарси по наследство, тези хора щяха да бъдат професионални художници, архитекти, занаятчии, или артисти. Ето малко факти от историята:
Едуард II бил любител на архитектурата и строителството
Едуард II остава запомнен в историята на Англия по един доста противоречив начин - едновременно на презиран и на обичан крал. Той бил красив, мускулест мъж, с дълга коса и осанката на мъжага, роден да бъде крал. Парадоксът е, че се прочува като хомосексуалист. Но е факт, че притежавал невероятна харизма, и на това мнение били и мъже и жени. Едуард обичал ветроходството, риболова, архитектурата и прокопаването на канали.
Велможите му го укорявали, че във всеки един удобен момент зарязвал политиката и отивал да плава, или да лови риба със селяните. Случвало се и да копае канали наравно с тях. Благородниците често го критикували за това, заради което го обичал народът. Едуард II сам рисувал проекти за сгради така, както си ги представял и искал от строителите да ги реализират по рисунките му. Може би е бил роден за архитект, или инженер на пътища и водопроводи?
Едуард II е първият монарх, изградил колежи в университетите Оксфорд и Кембридж.
Султан Абдул Хамид II - твърд управник, дърводелец и почитател на Артър Конан Дойл
Султан Абдул Хамид II управлявал Османската империя - една от последните мощни държави с наследствен монарх. Въпреки, че е свален от трона през 1909-а година с преврат, султанът оставя незаличим отпечатък в историята на Турция.
В първите години на управлението си той се придържал към прогресивна политика, а в по-късните записва в биографията си позора с арменското клане и тайната си полиция.
Заради горното Абдул Хамид II става известен на Запад като "Кървавия султан". През 1905-а година арменски революционери извършват неуспешен атентат срещу султана. Детрониран е през април 1909-а и заточен в Солун. Върнат е в Турция след Балканската война. В часа на смъртта си е изоставен от всички, до него е само сестра му.
По-късно дъщеря му публикува книга, в която излага интересни факти за османския владетел. Става известно, че кървавият султан бил отличен дърводелец. Сам изработил повечето от семейните мебели и сантиментално ги кръщавал с имената на своите близки. Тази негова романтична страна остава скрита в мрачните сенки на политическата му роля на Балканите.
Освен това султанът обичал да чете преди да заспи. Поръчал да се преведе на турски език всичко, свързано с героя на Артър Конан Дойл - Шерлок Холмс, и поканил писателя и съпругата му на гости в Турция. Връчил на Артър Конан Дойл ордена Меджидий, за заслуги и постижения.
Фридрих Вилхелм I Пруски - мъдър военачалник и художник
Портрет на Фридрих Вилхелм I, неизвестен автор/ The Bridgeman Art Library
Фридрих Вилхелм I бил мъдър държавник, който знаел как да избегне конфликтите и войните, въпреки че по негово време пруската армия се считала за една от най-силните в света.
Фридрих реформира държавата, закрепва финансите й, въвежда нови правила за бюрокрацията, както и в устава на армията.
Извън политическата си дейност, обаче, бил доста странен човек. Негов е проектът Potsdam Giants, за който сам избира най-снажните момчета и мъже в кралството, да служат в армията със специални привилегии, униформи и заплащане, и често сам рисувал портрети на тези военни. Влагал усърдие в зографисването им и се гордеел с картините си. Вероятно е щял да бъде художник, ако съдбата не го бе посочила за военачалник?
Олаф Трюгвасон - непобедим викинг, алпинист и... циркаджия
Избирането на Олаф Трюгвасон за крал – картина от 1860 г. / неизвестен автор
Олаф Трюгвасон, като военачалник на един признат за милитаристичен народ като викингите, естествено обичал битките, игрите и спорта.
Олаф израства в чужбина - бил роб в Естония, после воин в Киевска Рус, а по-късно си спечелва славата на ужасяващ викинг в Балтийско море. След това воюва на Британските острови и участва в нападението над Лондон през 994 г. През същата година приема християнството и се отказва от пиратството.
Станал известен като един от най-добрите катерачи - изкачил връх Смалсархорн и забил щита си там.
Другите му страстни увлечения били гребането и жонглирането. Имал любим номер - трик с ножове, за който можел да му завиди всеки опитен цирков артист. Хвърлял три ножа във въздуха, след което двата хващал по един в двете си ръце, а третия оставял да полети свободно към набелязана цел. Всички зрители на това зрелище оставали изумени от уменията му. Олаф остава в паметта на народа си като непобедим воин и... артист.
Луи XVI - крал и ковач
Портрет на Луи XVI в двореца "Версай"
Луи XVI е не само последният френски монарх преди Френската революция, но и единственият крал във Франция, екзекутиран с отсичане на главата. Той и съпругата му Мария Антоанета често са представяни като егоцентрични аристократи, които безчувствено са тероризирали френския народ.
Всъщност, според много историци Луи бил мек и образован човек, любител на науките, и по-специално на инженерните науки и механиката.
Луи XVI в Тампл, худ. Jean Francois Garneray (1755 - 1837)
Той лично помогнал за възстановяването на френския флот и за разлика от други крале на Франция, не си позволил любовни интриги - останал верен на съпругата си.
Именно Луи XVI премахнал ограниченията на цените на хляба, в опит да направи храната по-евтина за обикновените хора. Обичал да експериментира с различни устройства, разучавал тайните на водопровода и архитектурата на замъците.
Портрети на крал Луи XVI и съпругата му Мария Антоанета в двореца "Версай"
Уважавал ръчния труд и сам се затварял с часове в ковачницата си, изпълнена с различни видове наковални. След библиотеката, ковачницата била любимото му място. Неслучайно двете помещения се намирали едно под друго.