БЕЛЕЖИТИ МЕСТА
Как е построен "Версай"
Нарочен пропуск ли е липсата на тоалетна в "диаманта на френската архитектура"?
21824 Прочита 0 Коментара
Дворцовият комплекс "Версай" е истински "диамант в короната на френската архитектура", единодушни са познавачите в тази област. Дворецът бил създаден, за да изрази величието на Краля-слънце Людовик XIV. Приживе монархът разрешавал широк достъп до резиденцията си именно с такава цел - хората от простолюдието да се възхищават на своя крал. И действително, и до днес многобройните галерии, зали и апартаменти на двореца будят възхита с разкоша си. Един-единствен пропуск в планировката на комплекса буди недоумение - никъде няма... тоалетна?
До управлението на Людовик XIV резиденция на френските монарси бил "Лувър". Кралят-слънце, обаче, решава да построи нов дворец в околностите на Париж.
Според някои кралски биографи, идеята възникнала от съображения за сигурност - Людовик се страхувал за живота си и гласно обсъждал със съветниците си идеята да заживее "по-далеч от интригите на парижките заговорници".
"Версайският дворец", худ. Pierre Patel, 1668 г. Фото: fiveminutehistory.com
Други обаче са категорични, че дворецът "Версай" е израз на високото его на монарха, който с всички възможни средства изтъквал величието си.
Символичният знак на Краля-слънце - детайл върху решетка
А има и трета версия - че по време на гостуването си в двореца на финансовия министър Фуке, Людовик се ядосал, че някой си позволява да живее в по-голям разкош от него. Кралят-слънце не обичал някой да си позволява да демонстрира превъзходство.
Заради уязвеното си самолюбие, заповядва министърът да бъде арестуван и разследван за финансови престъпления.
Замъкът на Фуке - Vaux-le-Vicomte
Още същата вечер след гостуването си у Фуке, Людовик XIV заповядял при него да се явят архитектите Луи Лево и Андре Ленотр. Те в прав текст получили задачата да построят "най-красивия дворец в света". Така се полагат основите на легендата "Версай".
Людовик XIV посреща принц де Конде в двореца, худ. Жан-Леон Жером, 1878 г.
Людовик XIV бил категоричен, че дворецът трябва да бъде построен, освен качествено, и много бързо.
По строителството на "Версай" първоначално са ангажирани хиляда работника, а в разгара на строежа бройката им става... 30 000.
На строежа често били пращани и войници. Хората работели денонощно. От умората им започнали да зачестяват нещастните случаи с летален изход.
Първоначално управителите на строежа криели това от Краля-слънце, но когато той научил, за негова чест заповядал да платят щедра компенсация на семействата на загиналите строители.
Първоначално разходите по дворцовия строеж се плащали от държавната хазна. Когато обаче трезорът почнал застрашително да се изпразва, кралят заповядал всеки дворянин с апартамент във "Версай", сам да заплати за строителството му.
Бързината, с която се правело всичко, естествено довело до някои несъвършенства като това, че много от камините не работели, а доста от прозорците не се затваряли. По тази причина в двореца винаги било много студено.
Най-удивителното е, обаче, че в този великолепен дворец, архитектите не предвидили нито една тоалетна?.. Много вероятно е това да е нарочен пропуск - като намек, че Краля-слънце не може да има "низки" нужди?..
Статуя на Jean-Baptiste Tuby, 1674 г., в парка
В същото време, според документираните по този въпрос свидетелства, кралят и кралицата използвали подвижни кабинки, които след "нуждите" им, придворните закарвали...някъде?
Човек се пита как са обслужвали тези си "нужди" останалите аристократи, обитаващи двореца?..
Дали един факт има връзка, или не с горните "нужди", но Кралят-слънце издал указ всички дворяни и гостите във Версай да са... парфюмирани.
Предполагаема причина може да е била вонята, идваща от някои по-скрити кътчета на двореца.
Тези шеговити намеци на някои екскурзоводи, карат туристите да избухват в бурен смях.
Част от обстановката в един от малките кралски апартаменти
Довършителните работи във Версай продължили и след смъртта на Людовик XIV.
По време на Френската революция от 1789 г. великолепния дворец бил безжалостно разграбен.
Наполеон искал да възроди величието на "Версай", но не успял.
Дворцовата църква, Фото: fiveminutehistory.com
Това се случва при управлението на Бурбоните, които първо го възстановяват, а после го превръщат в музей.
Еми МАРИЯНСКА