Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Архитектът създал пирамидата на Лувъра, навършва 100 години

ГЕНИИ

Архитектът създал пирамидата на Лувъра, навършва 100 години

Творчеството на Айо Мин Пей се извисява до ранга на икона по същия начин, като Джокондата, Венера Милоска или Победата от Самотраке

Айо Мин Пей пред Пирамидата на Лувъра

Американският архитект от китайски произход Айо Мин Пей, който стана известен с пирамидата на Лувъра, навършва 100 години утре, съобщи АФП, цитирана от БТА.

Пирамидата на Лувъра е не само първият европейски проект на Яо Мин Пей, лауреат на награда "Прицкер" за 1983 г., но и първата му работа по толкова значим исторически паметник. Констатацията, от която тръгва, е :

"Това е странен музей, чийто вход е невидим, защото е отстрани. Трябва му централен вход".

Затова създава подземен комплекс, като в първия проект няма пирамида. Подземното пространство е връзка между града и колекциите на музея. Пирамидата се появява по-късно, прозрачна.

Пирамидата на Лувъра вече е символ на модерността на музея и емблема на Париж в цял свят, каза президентът на Лувъра Жан-Люк Мартинез.

Той е убеден, че "творчеството на Пей се извисява до ранга на икона по същия начин, като Джокондата, Венера Милоска или Победата от Самотраке", които са звездите на Лувъра.

Снимка: Shutterstock

Снимка: Shutterstock

Снимка: Shutterstock

Снимка: Shutterstock

Снимка: Shutterstock

Снимка: Shutterstock

Снимка: Shutterstock

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Айо Мин Пей е роден в китайския гр. Гуанчжоу. Завършва Масачузетския технологичен институт и Харвард, където го обучава Валтер Гропиус, един от основателите на движението Баухаус.

Преди проекта за модернизиране на Лувъра, проектира сградата на общината в Далас, сградата на Банк ъв Чайна в Хонконг, библиотеката "Джон Ф. Кенеди" в Бостън, новото крило на Националната галерия във Вашингтон. Именно благодарение на Националната галерия печели поръчката за Лувъра, защото проектът му пленява Франсоа Митеран.

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Укрепена църква в Румъния държи рекорда на Гинес за най-сложна ключалка в света

В църквата в румънското село Биертан в Трансилвания се намира и най-големият рисуван олтар в Трансилвания, създаден през 1483 г., а в двора й е така нареченият "брачен затвор"

Осем камбани се завръщат в "Нотр Дам" три месеца преди откриването на възстановената катедрала

След петгодишния мащабен ремонт, ангажирал 250 компании и стотици занаятчии, катедралата трябва да отвори официално вратите си на 7 декември

Проектът "Слушалката" дебютира на "Седмица на съвременното изкуство" 

В рамките на изложението интерактивната инсталация "Между два свята" кани посетителите да се свържат с личните истории на непознати хора, да чуят техните най-интимни мисли и да открият отражение на собствените си чувства и преживявания

"Духът на стара София" е темата на деветия фестивал "КвАРТал"

Фокус ще бъде периодът на създаване на квартала - в началото на ХХ век, известен като търговския и бохемски квартал, докъдето е стигала емблематичната улица "Търговска"

"Нотр Дам" в Париж се спря на модерен интериор за повторното си откриване през декември

С ентусиазъм архиепископът на Париж - Лоран Улрих, представи "вътрешното обновяване" на 860-годишната катедрала, опустошена при огромен пожар на 15 април 2019 г.

Скулптурата "Облачната врата" в Чикаго е отворена за туристи след близо година ремонтни дейности

Строителството започва през август миналата година, а оградата около емблематичната скулптура ограничава достъпа на посетители отблизо