ОТ ДЪЛБИНИТЕ НА ВРЕМЕТО
Капризите през Античността. Погледни огледалото
Миниатюрни оловни огледала показват част от капризите на Античността в бургаския археологически музей
Редактор : / 2405 Прочита 0 Коментара
Изложбата на оловни огледала от античността: "Капризите през Античността. Погледни огледалото" в РИМ - Бургас (Снимка: Христо Стефанов/БТА)По повод осми март в археологическата експозиция на РИМ-Бургас представя изложбата: "Капризите през Античността. Погледни огледалото".
Експозицията показва за първи път малки оброчни огледала от периода между II и IV в., открити в Бургаска област, в района на с. Руен, с. Ябълчево, Акве Калиде и около Поморие. Те са реставрирани специално по повода, обясни за БТА Гергана Данабашева, екскурзовод в музея.
Eкскурзоводът от музея Гергана Данабашева (Снимка: Христо Стефанов/БТА)
Всички експонати са оловни, като през Античността огледалата биват два вида - функционални и оброчни. Оброчни са, защото местата, на които са се намирали, показват, че през Античността там е имало храм на женски божества от гръко-римския пантеон като Хера, Афродита, Трите нимфи.
"Почти винаги се намират в кръгла форма и по-рядко със запазена дръжка към тях", допълни Данабашева.
Тя разказа още, че предната ламела, или оловната рамка на огледалото, почти винаги е украсена с геометрични или флорални мотиви.
Eкскурзоводът от музея Гергана Данабашева (Снимка: Христо Стефанов/БТА)
На тилната ламела, която е разположена в задната част, пък обикновено с древногръцки надписи са изписани специални фрази и много често са идентични. Сред надписите има "Ти си прелестна", "На хубавицата подобават всички хубави неща", "Хубавите неща подобават на хубавите жени", "За господарката подарък", "Красавице, вземи ме, аз съм твоята прелест".
Тези надписи показват, че огледалата най-вероятно са били като посветителни дарове от жени за богини, за да бъде изпълнено дадено желание. Върху тилната рамка на едно от показаните огледала ясно се различава женска фигура, която най-вероятно е на някоя от изброените женски божества.
От древността до днес, огледалата са едни от най-често използваните тоалетни принадлежности. През хилядолетията за изработването им са прилагани различни техники и са ползвани разнообразни материали.
В античността е широка употребата на огледала, чиито рамки и дръжки са оформени от олово.
В археологията няма единно мнение за тяхното предназначение. Най-често откриваните оловни огледала са с кръгла форма, а дръжката е отчупена. Почти винаги лицевите ламели са украсени с геометрични и флорални мотиви.
През античноста е съществувало светилище на женско божество от гръко-римския пантеон - Хера, Афродита, Трите нимфи и др.
На база на много подобни находки от територията на Римската империя, оловните огледала в колекцията на РИМ - Бургас, могат да се отнесат към II-IV в. С налагане на християнството, тяхната употреба постепенно изчезва.
Колекцията от огледала може да се види в сградата на Археологическия музей на бул. "Богориди" 21 в Бургас. Плановете на музея са изложбата "Капризите през Античността. Погледни огледалото" да остане поне до лятото, като не е изключено и да се превърне в постоянна част от експозицията.
Археологът Деян Драгоев: В крепостта "Кале Широково" е открита една от най-късните антични монети в Северна България