Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Елизабет Лебрен - придворната портретистка на Мария Антоанета

СВЕТОВНИ МАЙСТОРИ

Елизабет Лебрен - придворната портретистка на Мария Антоанета

Художничката създава привлекателен образ на кралицата с противоречива репутация

Елизабет Виже-Лебрен е френска портретистка от ХVIII век с огромен талант и изящество на творбите. Признат майстор на светския портрет. Мадам Лебрен се ползва с благоворението на самата Мария Антоанета и е нейната придворна портретистка.

Портрет на Мария Антоанета с децата й

Славата на Елизабет Виже - Лебрен се дължи на нейните женски протрети. Към художничката се обръщат членове на кралската фамилия и аристократи. Затова тя плува в свои води във висшето общество, независимо, че има буржоазен произход. Лебрен оставя 860 портрети, повечето от които се намират в залите на най-големите музеи в света, между които Метрополитън в Ню Йорк и в Лондонската национална галерия.

Автопортрет на Елизабет Лебрен
Автопортрет с дъщеря й

На 16 април се навършиха 262 години от рождението на художничката, която е родена в Париж през 1755 година. Баща й - Луи Виже също е професионален портретист и дава първите уроци на дъщеря си по рисуване. Но си отива от този свят твърде рано, когато Елизабет е на 12 години. Майка й се омъжва повторно и семейството се премества да живее не далече от двореца Пале Роял в Париж. Момичето продължава да рисува и получава все по-голямо признание за таланта си. Затова такива големи майстори на четката като Жан-Батист Грьоз, Джозеф Верне и Габриел Франсоа Доайен нямат нищо против да й дават консултации.

Още в младежките си години Елизабет започва да рисува портрети, а през 1774 г. става член на Академията на изкуствата. Две години по-късно се омъжва за художника и търговец на картини Жан-Батист Пиер Лебрен. Заедно посещават Фландрия и Холандия, където тя се увлича по майсторите от фламандската школа.

"Къпеща се девойка"
Портрет на дамата с писмото
Портрет на фройлайн на двора Варвара Головина

В разцвета на кариерата си, Лебрен е поканена във Версай от кралица Мария Антоанета. За 6 години тя рисува 30 нейни портрети и в двореца получава длъжността официален портретист на кралицата.

Портрет на Мария Антоанета

Репутацията на кралица Мария Антоанета в онези години съвсем не е безупречна. Портретите й, нарисувани от Лебрен обаче я представяли в позитивна светлина, изграждали й привлекателен образ. На няколко пъти Лебрен я рисува обградена от деца й. По време на Великата френска революция, Елизабет напуска Франция. С дъщеря си живее в Италия, Русия и Австрия и продължава да работи. В Рим става член на Академията на изкуствата "Сан Лука". В Русия рисува портрети на Станислав Август Понятовский, последния крал на Полша, както и на някои от членовете на семейството на Екатерина Велика.

Портрет на графиня Анна Ивановна Толстая (Барятинская)
Портрет от Елизабет Лебрен

Последните години от живота си Елизабет прекарва във Франция, но от време на време, продължава да пътешества. Посещава Англия, където рисува портрет на лорд Байрон.

Художничката си отива от този свят на 30 март 1842 година. На надгробната й плоча е поставена епитафия: "Тук съм, най-накрая, ще си почина...".

Валерия КАЛЧЕВА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Френска журналистка постави "Съседите" сред петте най-забележителни павилиона на Венецианското биенале

"В сграда близо до моста "Академия", кураторът Васил Владимиров е създал набор от домашни интериори - като български дом, където истинските спомени се предават чрез високоговорители за преживените ужаси" казва френската журналистка Каролин Ру

Венцислав Занков представя своята нова самостоятелна изложба "Тренировки"

Откриването е на 1 май в HOSTGALLERY от 18.00 часа с представяне от проф. Боян Манчев

Министър Найден Тодоров пред Dir.bg: Венецианското биенале ни помага да лекуваме травмите си

Министърът на културата откри българския павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале

Музеят "Ван Гог" в Амстердам отбелязва 150-ата годишнина на импресионизма с ретроспективна изложба

"Да живее импресионизмът!" ще покаже най-значимите творби на френския импресионизъм от музеи и частни колекции в Нидерландия

"Наско Х., летящият охлюв и механизмите" от Атанас Хранов

Изложбата се открива на 18 април и ще продължи до 23 май 2024 г.