АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ
85 древни обекта са открити по протежението на Великия китайски канал
Между тях са останки от древни градове, села, жилищни постройки, гробници, занаятчийство и следи от воден транспорт
Редактор : / 2124 Прочита 0 Коментара
Изглед към Великият китайски канал (Снимка: China Photos/Getty Images)Археолози са открили общо 85 древни обекта от династията Суй (581-618 г.) и от по-късни периоди в участъка Хъншуй на Великия китайски канал, съобщават от Института за културни ценности и археология на провинция Хубей, цитирани от Синхуа и БТА.
Според Ху Цян, археолог от института, археологическото проучване е обхванало 350 квадратни километра и е разкрило 85 древни обекта. Те включват останки от древни градове, села, жилищни постройки, гробници, занаятчийство и следи от воден транспорт.
Изглед към Великия китайски канал от древно китайско село (Снимка: China Photos/Getty Images)
Предполага се, че тези древни градски обекти датират от династиите Тан и Сун (618-1279 г.). Това показва, че в древен Китай по протежението на Великия китайски канал са се образували няколко регионални централни града.
Древният градски обект Гунгао, открит при това археологическо проучване в окръг Фучън, е съществувал от времето на династия Тан.
Шъ Цзиндзю, директор на Института за опазване на културните паметници, каза че Гунгао е бил създаден като седалище на правителството на Гуанчжоу и Цзинчжоу по време на династията Тан. Съществуващите останки от южната градска стена са с дължина 400 метра от изток на запад и 20 метра от север на юг. Обектът съдържа богати артефакти, включително фрагменти от тухли, плочки, керамика и порцелан.
Имперски драконови лодки по Великия китайски канал (Снимка: China Photos/Getty Images)
С над 2500-годишна история Великият китайски канал, свързващ Пекин и Ханчжоу в източната китайска провинция Чжъцзян, е служил като важна транспортна артерия в древен Китай.