АРХЕОЛОГИЯ, НАХОДКИ
В Китай е открит скиптър на 6300 години
Смята се, че "юе" е възникнал като оръжие, но по-късно е бил по-често използван в ритуали като церемониална брадва през бронзовата епоха
Редактор : / 3038 Прочита 0 Коментара
Велика Китайска стена Снимка: iStock by Getty ImagesВ гробница на 6300 години в източната китайска провинция Цзянсу археолози са открили голям каменен "юе" - церемониален артефакт, подобен на брадва, предаде Синхуа, цитирана от БТА.
Артефактът, за който се смята, че е най-големият добре запазен праисторически каменен "юе", намиран в Китай, е открит наскоро в местността Сансинцун в град Чанчжоу.
Смята се, че "юе" е възникнал като оръжие, но по-късно е бил по-често използван в ритуали като церемониална брадва през бронзовата епоха.
Каменното оръжие е широко около 36 см, има голям отвор в центъра и няма следи от употреба. То е било поставено до главата на мъжа, погребан в гробницата, която е забележимо по-голяма от другите в района.
"Това навежда на мисълта, че преди повече от 6000 години някои "юе" вече не са били използвани като инструмент, а са се превърнали в символ на личен статус или власт", каза Ли Моран, изследовател от Института по археология към Китайската академия за обществени науки, който ръководи разкопките на обекта.
Притежателят на гробницата е бил погребан с каменен котел, каменен нож и повече от 20 долни челюстни кости от домашни прасета, а до кръста му бил поставен друг каменен "юе".
"Използването на каменния "юе" като скиптър и ритуален предмет показва, че населението е започнало да се разслоява", казва Ли и добавя, че откритието е от полза за изучаването на най-ранната структура на властта в Китай и нейната еволюция.
Открит за първи път през 1993 г., неолитният обект в Сансинцун разкрива много костни артефакти, каменни инструменти и изделия от нефрит при кръга разкопки, който започва през април 2023 г.
Откриха нови находки в руините на древен град в Източен Китай, датиращ отпреди повече от 3000 години