АРТЕФАКТИ С ИСТОРИЯ
Гробници на над 4500 години и руини от кладенци са открити в Източен Китай
Руините с множество реликви, включително посуда от керамика, нефрит и каменни изделия, са открити в обекта Съдун в днешния квартал Тяннин на град Чанчжоу
Редактор : / 1280 Прочита 0 Коментара
Яндзъ или Дълга река, е най-голямата река в Китай, най-дългата река в Азия и третата най-дълга река в света (Снимка: Chinatopix/ AP)Четиридесет гробници, няколко наколни жилища и кладенци, датиращи отпреди около 4500 до 5500 години, бяха открити в град Чанчжоу в източната китайска провинция Цзянсу, съобщава Синхуа, цитираната от БТА.
Руините с множество реликви, включително посуда от керамика, нефрит и каменни изделия, са открити в обекта Съдун в днешния квартал Тяннин на град Чанчжоу.
Обектът е съсредоточен върху овална могила, заобиколена от повече от 10 малки плоски площадки и защитена с двоен воден ров. По данни на музея в Нанцзин общата площ на разкопките е около 1,5 милиона квадратни метра.
Учените от музея извършват разкопки на обекта от 2019 г.
Изследователите смятат, че обектът Съдун отразява преминаването от късната култура Сунцзе към културата Лянчжу и предоставя нова перспектива за проучвания на модела на развитие на регионалната цивилизация в долното течение на река Яндзъ в древността.
"Преди повече от 5000 години регионът на делтата на река Яндзъ вече е принадлежал към един и същ културен кръг", казва Юй Чънлун, асоцииран изследовател от музея в Нанцзин, и добавя, че обектът Съдун отразява по ярък начин сложното формиране и развитие на праисторическото общество в района на езерото Тайху и помага да се разкрие процесът на местното развитие към ранна държавна форма.