Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Какво (не) знаем за келтите

КЕЛТСКАТА КУЛТУРА

Какво (не) знаем за келтите

Алкохолизирани и нечистоплътни варвари, които влизали голи в сраженията с врага, а след това събирали отсечени глави - така много гръцки и римски автори описват древните келти. Такива ли са били те наистина?

Детайл от вътрешна украса останала от келтската култура. Снимка: Getty Images

Четиристотин осемдесет и три - толкова златни монети съдържаше най-голямото келтско съкровище, открито през 20 век. И точно толкова монети бяха открадни от музей в Манхинг, Бавария, през ноември 2022 година.

Действията на престъпниците тогава напомняха холивудски сценарий - крадците успяха да прекъснат интернета и телефонните връзки в музея, така че на спокойствие да измъкнат златните монети.

Крадците най-после бяха задържани, но едва около 500 грама от оригиналните 3,7 килограма злато са възстановени. Останалите вероятно са били разтопени - огромна загуба за изследването на келтската история, която до голяма степен остава обвита в мистерия.

Келтите произлизат от Централна Европа

Още Изкуство от отвъдното: Уникални етруски стенописи изненадват археолозите

Изкуство от отвъдното: Уникални етруски стенописи изненадват археолозите

Днес келтите често са свързвани с Великобритания - не на последно място заради езиковото наследство, което са оставили на Острова. В същото време произходът им е от Централна Европа - от североизточна Франция, през Германия, до Чехия - като първите археологически сведения са на мястото на днешното курортно градче Халщат в Австрия.

Откритията там датират от около 700 г. пр.н.е., въпреки че се смята, че келтската култура е започнала да се развива още през второто хилядолетие пр.н.е. През вековете келтите присъстват на голяма територия - от Франция и Испания, до Балканите, Черноморския регион и Анадола в днешна Турция. Що се отнася до т.нар. келти във Великобритания - този термин се използва за предримското население там, но учените спорят доколко то е част от една голяма континентална келтска общност.

Около 800 г. сл. н. е., ръкопис от илюстрираното евангелие, известно като Книгата на Келс, за което се смята, че е създадено от ирландски монаси от скрипториума на манастира на шотландския остров Йона. Снимка: Getty Images

Келти или гали?

Името "келти" произлиза от гръцки. Древните елини са се срещнали с келтите през шести век преди новата ера и са ги нарекли "келти" или "галати". Римляните, от своя страна, ги наричат и "гали".

Всъщност, келтските племена са много и разнородни - като инсубри в Северна Италия, бои в Централна Европа или хелвети в Швейцария. Това, което често се нарича с общото прозвище "келти", всъщност е сбор от няколкостотин езиково и културно свързани племена, съществували в продължение на около две хиляди години.

Кръстът на Свети Оран, първият келтски висок кръст в света. Снимка: Getty Images

Пияни варвари, които се бият голи?

Още Тракийската гробница Оструша край Казанлък официално отвори врати за посетители

Тракийската гробница Оструша край Казанлък официално отвори врати за посетители

Алкохолизирани и нечистоплътни варвари, които влизат голи, с боядисани в синьо тела в битките, а след това събират отсечени глави - така описват келтите много гръцки и римски автори. Но можем да спорим за тяхната обективност - все пак тези народи често са били във война с келтите.

Самите келти нямат писмена история. Но изисканите бижута, декорираните саби и други находки, открити в келтски гробища, говорят за общество, което използва различни техники за обработка на метали, като същевременно включва в ритуалите си абстрактни изображения и изящни линии, които говорят за символизъм и майсторство.

Около 800 г. сл. н. е., буква от ръкописа, известен като Книгата на Келс, за което се смята, че е създадено от ирландски монаси от скрипториума на манастира на шотландския остров Йона. Снимка: iStock by Getty Images

Не само воини, а и търговци

Още "Изключителна находка" на бронзови статуи пренаписва етруско-римската история на Италия

"Изключителна находка" на бронзови статуи пренаписва етруско-римската история на Италия

Почитателите на популярната белгийска поредица "Астерикс" могат да си представят келтите, от които част са и френските гали, като воини, които водят постоянни битки срещу римляните.

И макар келтите наистина да воюват, те процъфтявали благодарение на търговската си дейност в Централна Европа и до голяма степен благодарение на контрола си върху различни водни пътища.

При разкопките на Хойнебург например - укрепен келтски град, разположен на територията на днешна Югозападна Германия, в който са живели около 10 000 души, са открити останки от луксозни средиземноморски стоки като гръцко вино, италианско злато и испанска посуда. В същото време разкопките на Британските острови свидетелстват за отглеждане на житни култури и животновъдство.

Главният библиотекар на "Тринити Колидж" в Дъблин, държи илюстрирания ръкопис от 8-ми век "Книгата на Келс". Снимка: Getty Images

Равноправие между мъжете и жените?

Още Древният град Севтополис се възражда в макет в археокомплекса "Долината на тракийските царе"

Древният град Севтополис се възражда в макет в археокомплекса "Долината на тракийските царе"

Макар да не знаем как точно са говорели келтите, някои от техните езици са оцелели и до днес - например уелски, ирландски, шотландски галски, корнуолски и бретонски. Според гръцките и римските историци те са говорели мистериозно и са предавали информацията само вербално, не и писмено.

Информацията и историите са били съхранявани от друидите - религиозните лидери, които са били и мъже, и жени. Бойното снаряжение, намерено при разкопки на гробове, показва, че жените също са служили като воини. Древна ДНК от скорошни разкопки във Великобритания дори показва, че някои келтски общества може да са били матриархални, въпреки че учените още изследват темата.

Кристина Бурак/Дойче Веле/DW

Още Археолози откриха забележителна мраморна глава в древния град Тапосирис Магна в Египет

Археолози откриха забележителна мраморна глава в древния град Тапосирис Магна в Египет

Още Откриха гробница на древноегипетски царски лекар отпреди повече от 4000 години в некропола Сакара

Откриха гробница на древноегипетски царски лекар отпреди повече от 4000 години в некропола Сакара

Още Нови находки разкриват тайните на древноегипетския некропол Сакара

Нови находки разкриват тайните на древноегипетския некропол Сакара

Още Откриха непознат досега храм от птолемейската епоха в южноегипетската област Сухадж

Откриха непознат досега храм от птолемейската епоха в южноегипетската област Сухадж

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Египетски археолози възстановиха миньорски комплекс за добив на злато на 3000 години

До производствената база археолозите откриха жилищен квартал с останки от домове, работилници, храмове, административни сгради и бани, датиращи от птолемейската епоха

Учени обясняват как след изригването на Везувий човешки мозък се е превърнал в стъкло

Изригването на Везувий заличава процъфтяващите древноримски градове Помпей и Херкулан

Проф. Николай Овчаров: Астероид между Юпитер и Марс вече носи името Перперикон

Перперикон заслужава това нещо, обаче никога не съм вярвал, че някога ще се нарече едно небесно тяло на името на Перперикон", казва още археологът

Съкровище от златни и сребърни монети от XV век беше открито в Шотландия

Скрити съкровища с английски и шотландски монети не са необичайни, но в Шотландия не се срещат много от този период

Австралийската полиция върна на Полша открадната ценна монета от 1813 г.

Монетата, наречена "Пробит долар" е била открадната от музей в град Торун в Северна Полша между 2011 и 2018 г., след което полските власти предприемат глобално издирване

Проучване разкрива миризмата на египетските мумии

Миризмите са описани като "дървесни" в 78 на сто от случаите, "пикантни" при 67 на сто, "сладки" при 56 процента, а "наподобяващи тамян" и "застояли" - по 33 на сто