ДРУГАТА РЕАЛНОСТ
Според някои "Продавачът на щастие" - Дейл Карнеги, се е самоубил?
Писателят живеел с комплекса на неудачник, с Болестта на Ходжкин и в пълна самота
Редактор : / 8170 Прочита 0 Коментара
Американският писател и лектор Дейл Брекенридж Карнеги починал на 66-годишна възраст през далечната 1955-та, но и до днес името му не слиза от световния книжен пазар, като на един от най-успешните автори на книги за личностно развитие.
У нас са добре познати книгите му "Неизвестни факти за известни личности" (1934), "Как да печелим приятели и да влияем на другите" (1936), "Как да постигнем самоувереност и да влияем на другите чрез ораторско майсторство", "Как да преодолеем безпокойството и да се радваме на живота" (1948). и др., които са буквално наръчници за личностно израстване, публично говорене, междуличностно общуване и бизнес тренинг.
Карнеги е роден на 24 ноември 1888 г. в семейството на бедни фермери. Като малък мечтаел да стане футболист, но не го приемат да тренира, заради... ниско тегло. Преживява тежко отхвърлянето и развива комплекс за малоценност. Затваря се в себе си, и в очите на съучениците си минава за мълчалив неудачник.
Родителите му се разтревожват за бъдещето му, изплашени от състоянието му. Те познават скритите заложби на сина си. По съвет на майка си, Дейл се записва в дискусионен кръжок, където намира призванието си - осъзнава силата си да говори и убеждава другите.
Започнал да участва в конкурси по ораторско майсторство и публично говорене, които печелел, и още като колежанин, а после като студент в Педагогическия институт, се превръща в местна знаменитост.
Посланието на Хичкок към човечеството през 3-хилядната година - капсула с динамит, барут и нитроглицерин
Първото му предложение за работа е в търговията, но след като се пробва в нея, а после известно време работи като актьор, най-накрая решава да се посвети на преподателска дейност по ораторско изкуство.
Курсовете му в Младежката християнска организация (YMCA ) са много посещавани. В помощ на работата си като лектор, Карнеги започва да обобщава идеите си в писмена форма.
Брошурите и книгите му, му спечелват много почитатели по света, а авторът им се сдобива с прозвището "Продавачът на щастие".
Минават години, докато един ден Дейл Карнеги признава пред своите почитатели и читатели истинските чувства, които е изпитвал в тъжното си детство:
"Аз бях едно от най-нещастните момчета на света. Ненавиждах живота си в евтино мебелираната си стая, и се криех в някой от ъглите й като хлебарка. Вечер се прибирах от училище с главоболие от разочарованията и тревогите си, примесени с горещ протест срещу мен самия! За това, че съм такъв и че сам не се харесвам и искам да се променя!.."
Успява ли, обаче, да го направи?! - Карнеги става много успешен автор, но в личния си живот си остава същото онова плахо и неуверено в себе си момче.
Той не успява да се възползва от огромния си успех и да придобие повече лична увереност. А кариерата му на автор е буквално стремглава.
Още с първата си книга за ораторското изкуство и оказването на влияние върху деловите партньори, през 1926 г., Карнеги придобива славата на невероятен психолог.
Издател на втората му книга става човек, посещавал курсовете му по практическа психология и останал очарован от него.
Книгата "Как да печелим приятели и да влияем на другите" (1936), в продължение на 10 години е в списъка на бестселърите на в. "New York Times". Следващата книга на Карнеги - "Как да преодолеем безпокойството и да се радваме на живота" (1948) също е преведена на няколко езика и препечатана в големи тиражи по целия свят.
Едно остава скрито за очарованата публика - че авторът на всички тези полезни съвети за хармония и щастие, не успява да ги реализира в живота си. Личният живот на най-популярния американски лектор и психотерапевт, бил направо казано - неуспешен.
Последните години от живота си Карнеги прекарва в тягостна самота, далеч от армията поклонници.
Той се женил на два пъти, но и двата пъти се развел. Парадоксално, но първият му развод се провел на фона на отпечатването и големия успех на книгата му "Седем правила за щастлив брак"?!?
Вторият му брак се разпаднал освен по несъвместимост на характерите между Карнеги и съпругата му, и по финансови причини. жена му му станала мениджър и започнала безчестно да се възползва от доходите му.
След несполучливите бракове, лекарите му откриват злокачествено заболяване - Болестта на Ходжкин.
Той самият има теория за произхода на болестите и отдава заболяването си на преживените стресове в живота си, както и на прекомерната си мнителност по отношение на хората.
Съвсем сигурно е, че Карнеги е бил наясно с причините за своето нещастие и болести, но изглежда не е искал да се прости с тях, използвайки терапиите, с които е лекувал другите?!?
Това разминаване между съвети и личен живот, послужило на критиците на Карнеги да му лепнат обидната квалификация "дървен философ".
Неговият принос, обаче е вън от съмнение - Дейл Карнеги в достъпна форма успява да обобщи опита на много психолози, и на практика е помогнал с практическите си съвети на мнозина.
Дейл Карнеги умира на 1 ноември 1955 г. Според някои - от болестта си. Съществува, обаче, и друга версия - че се е самоубил?
Може би, за да се спаси от болестта, с която остава "насаме" напълно отчужден от хората и болезнено самотен. Както всъщност, преминава и животът му...
Еми МАРИЯНСКА