Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Авторката на "Отнесени от вихъра" умира, пометена от такси

МАЙСТОРИ НА ПЕРОТО

Авторката на "Отнесени от вихъра" умира, пометена от такси

80 години от излизането на "романа на всички времена"

Маргарет Мичъл

Точно преди 80 години на бял свят излиза романът на Маргарет Мичъл "Отнесени от вихъра". Авторката му няма друга книга, но затова пък единствената, която написва, печели "Пулицър" и е обявена за "романа на всички времена". Има нещо мистично в живота и края на тази мистична жена, която живее като "вихър", и умира, пометена от такси, на няколко пресечки от дома си.

Маргарет Мичъл е родена в Атланта, а семейството й е подобно на това, което описва в романа си. Баща й - Юджийн Мичъл е адвокат и председател на местното историческо общество, а двамата й дядовци са били участници в Гражданската война, на страната на южняците. Малката Маргарет слуша разказите им. Получава стабилно образование във Вашингтонската Семинария и "Смитс колидж". Постъпва на работа в "Атланта джърнъл" като репортер.

Как се стига до идеята за романа? - През 1926 г. Маргарет напуска работа поради невъзможността да ходи, заради травма в глезена на крака. Съпругът й я насърчава да започне да пише книги.

Така журналистката дръзва да се пробва като писател. Легендарният й роман "Отнесени от вихъра" е писан в продължение на десетилетие - от 1926-а до 1936-а година. Още с отпечатването си, книгата има небивал успех. Година след това Мичъл грабва "Пулицър", за най-добър роман. До наградата, само за година са продадени милион и половина екземпляра от романа, преведен е на 18 езика.

Маргарет Мичъл посреща успеха болна. След няколко катастрофи получила изкривяване на гръбнака и изпитвала ужасни болки в гърба. Не понасяла интервютата, изпитвала раздразнение от непознати хора. Не участва и в снимките на холивудската продукция по книгата й.

Филмът "Отнесени от вихъра" излиза на екран през 1939 г. и отбелязва колосален успех. Любовната история на Скарлет О"Хара и Рет Бътлър, на фона на Американската гражданска война, е толкова вълнуващо разказана на екрана от режисьора Виктор Флеминг и актьорите Вивиан Лий и Кларк Гейбъл, че се превръща в "златната кокошка" на Холивуд. Филмът става рекордьор по продадени билети, а след като получава и рекордните 10 награди "Оскар", се превръща в емблема на световното кино.

Вивиан Лий и Кларк Гейбъл във филма "Отнесени от вихъра"

Успехът на филма задвижва нов рекорден интерес, обратно към романа.

През 1941 г. тиражът на "Отнесени от вихъра" скача до безпрецедентните 3 милиона и половина. При това, само за англоговорящия пазар.

Писателката, обаче, не показва никакво възгордяване от успеха си. Обратното, вместо да симпатизира на героинята си, внезапно прави изявлението, че не одобрява "залитането" по Скарлет. "Тя не е национална героиня, казва в интервю Мичъл. Мисля, че това говори лошо за моралното и умственото състояние на нацията, щом е способна да аплодира и да се увлича по жена, която се държи по подобен начин." Странно защо е това раздразнение на писателката от героинята й? - Много от литературните критици започват да гадаят какви са причините за това отношение и повечето от тях изразяват мнението, че Мичъл се идентифицира с героинята си, а отхвърлянето й е реакция на самозащита. Самата Мичъл отрича тези предположения и дори се дразни от тях.

Описват Маргарет Мичъл като "преродената Жорж Санд" - и тя, също като нея обичала мъжките дрехи, яздела, пушела и носела пистолет. Омъжва се два пъти и два пъти се развежда. Обичала да властва над мъжете си. Няколко пъти катастрофира с автомобила си и по някаква жестока ирония на съдбата, след бурния си живот, умира отнесена от автомобил. Бързо каращо такси я помита на 11 август 1949 г., и 5 дни по-късно Маргарет Мичъл умира, на 49-годишна възраст. Това, накратко е животът й. Бърз и шеметен като вихър, след който остава една велика книга - "Отнесени от вихъра".

Крилати цитати от романа "Отнесени от вихъра"

"Животът не е поемал към нас задължение да осъществява мечтите ни".

"Обещанията се дават, за да се нарушават."

"Никаква сила на света не може да ни сломи, освен нашата собствена природа, в която е заложено тъй силно да копнеем по неща, изгубени безвъзвратно, и да пазим толкова много спомени."

"Каквото е счупено - счупено е. И аз предпочитам да запазя спомена за някогашната му красота, вместо цял живот да се примирявам с пукнатини."

"Обичах те, но не можех да допусна да го узнаеш. Защото ти си жестока към тези, които те обичат, Скарлет. Ти приемаш любовта им и я размахваш като бич над главите им."

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Литургия за Илинден" - за историята, чиито рани още по-остро чувстваме днес (откъс)

Романът се определя като крайъгълния камък в творческия път на Свобода Бъчварова, на опознаване на собственото си духовно родословие като "борец срещу времето си"

За българчетата по света Руси Чанев представя "Под игото" от Иван Вазов (откъс)

Според артистът адаптираната форма на романа може да се ползва за подготовка и за мотивация за четене на оригиналния текст

"Слуховият рог" от забележителната сюрреалистка Леонора Карингтън (ОТКЪС)

Възхитително чудноват апокалиптичен роман за мистериозен старчески дом и за енергичната 92-годишна Мариан, която е отведена в него от нетърпеливото си семейство

"Баща ми в мен" - Явора Стоилова представя стихотворения и спомени за художника Васил Стоилов

Тя потапя читателя в атмосферата на ателието на художника и разказва за срещите му с художниците Владимир Димитров-Майстора, Николай Райнов и Николай Рьорих

Романът "Скарида" от Димитър Коцев-Шошо излиза и на английски език

Романът разказва за Дива Мила, Асистента и Бор. Дива Мила практикува "най-старата професия в света" и е суперзвезда в пъстрия и мистичен свят на ясновидци, екстрасенси и гадатели, разказват издателите

Нова книга за худжоника Васил Стоилов събира непубликувани досега ръкописи на Владимир Свинтила

Читателите ще имат възможност да се докоснат едновременно до образния и пластичен свят от мадони, моми и битови сцени на един от представителите на движението за родно изкуство от началото на ХХ в.