Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Нова книга за худжоника Васил Стоилов събира непубликувани досега ръкописи на Владимир Свинтила

БЪЛГАРСКОТО НАРОДНОСТНО-НАЦИОНАЛНО ИЗКУСТВО

Нова книга за худжоника Васил Стоилов събира непубликувани досега ръкописи на Владимир Свинтила

Читателите ще имат възможност да се докоснат едновременно до образния и пластичен свят от мадони, моми и битови сцени на един от представителите на движението за родно изкуство от началото на ХХ в.

4 май 1984 г., София. Моменти от откриването на юбилейната изложба на Васил Стоилов посветена на 80-годишнината от рождението му. Слово произнася проф. Атанас Божков. Снимка: Живко Ангелов/БТА

"Васил Стоилов - създаването на човека" е нова книга за мястото и значението на художника Васил Стоилов (1904-1990) в българското изкуство.

Изданието е базирано на непубликувани ръкописи на литературния и художествен критик Владимир Свинтила (1926-1998), съобщават издателите от "Захарий Стоянов", цитирани от БТА.

Книгата съдържа 124 страници и е илюстрирана. Читателите ще имат възможност да се докоснат едновременно до образния и пластичен свят от мадони, моми и битови сцени на един от представителите на движението за родно изкуство от началото на ХХ в., описани от Владимир Свинтила, посочват още от издателството.

"Васил Стоилов – създаването на човека" е нова книга, която събира неиздавани досега ръкописи на Владимир Свинтила. Снимка: Издателство "Захарий Стоянов"

"Понятието "българско" в новата ни живопис и новата ни култура не може да бъде образувано без неговото изкуство. Образът на българската мадона остава свързан преди всичко с неговите монументални платна.

Още Васил Стоилов: Светлината, моето момиче, се ражда от мрака

Васил Стоилов: Светлината, моето момиче, се ражда от мрака

Образът на българската земя е също тъй до голяма степен свързан с неговите битови картини и пейзажи. Националната специфика на новата ни живопис е немислима без него", пише в ръкописите си Владимир Свинтила относно творчеството на художника Васил Стоилов.

По думите му Стоилов е от тези художници, които сполучливо и навреме са хвърлили назад мост към Българското възраждане. "Така и чрез неговото творчество бе осигурена необходимата приемственост, без която няма живот за никое изкуство.

Още Инсулт парализира ръката, с която рисува Златю Бояджиев

Инсулт парализира ръката, с която рисува Златю Бояджиев

В Стоиловото творчество има отгласи от възрожденската живопис и портрети, в него има възпоменания за дръзновението на Захарий Зографи за кротката идилия на Клинков.

Творчеството на Васил Стоилов е вена, която отвежда в началото и в бъдещето в нея тече живата кръв на българското народностно-национално изкуство", гласи още част от написаното от Владимир Свинтила.

Васил Стоилов е роден в София през 1904 г., където завършва Националната художествена академия (НХА) в класа на проф. Цено Тодоров. В периода 1928-1932 г. живее в Париж, където рисува портрети и участва в изложби като есенния салон на гранд Пале, галерия "Фигаро", галерия "Анри Манюел" на Монмартр и т.н. Първата си самостоятелна изложба в България организира през 1932 г. в София.

Сключва брак с Ганка Найденова - племенница и изследователка на Пейо Яворов, а през 1958 г. става професор по изобразително изкуство. Умира в София на 13 февруари 1990 година.

Още Цанко Лавренов отказвал да продава картините си в чужбина

Цанко Лавренов отказвал да продава картините си в чужбина

Още Владимир Димитров–Майстора: Опустошението на еснафщината убива хората на изкуството

Владимир Димитров–Майстора: Опустошението на еснафщината убива хората на изкуството

Още Дечко Узунов: В какво вярвам ли? Вярвам в безсмъртието...

Дечко Узунов: В какво вярвам ли? Вярвам в безсмъртието...

Още Един от последните класици на българското изобразително изкуство Галилей Симеонов с ретроспективна изложба

Един от последните класици на българското изобразително изкуство Галилей Симеонов с ретроспективна изложба

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Саркастичните размисли за обществото на Умберто Еко излизат в нова книга

"Кибритчета "Минерва" 1990-2000" обединява текстове, публикувани между 1990 и 2000 г. в легендарната рубрика "Бустина ди Минерва", която Умберто Еко списва в сп. "Еспресо" в продължение на повече от три десетилетия, изявявайки се като ярък публицист, прозорлив анализатор, политически и социален коментатор

Власт и прогрес. Нашата хилядолетна битка за технологиите и просперитета

Книгата на Дарон Аджемоглу и Саймън Джонсън демонстрира, че посоката на технологичните иновации подлежи на контрол от обществото

Бивш полицай от Охайо е в специален екип на ФБР заради феноменална си памет и безпогрешна логика (откъс)

"Жертвите" от Дейвид Балдачи в превод на Милко Стоименов e в ръцете на читателите

Проф. Михаил Неделчев изследва литературния персонализъм в нова книга

Премиерата е на 22 април в книжния център "Гринуич" в София

Първите рентгенови снимки и литературното наследство на Ницше са вписани в ЮНЕСКО

Мюнхенски ръкопис на Вавилонския талмуд, едно от най-важните писания в юдаизма, също е включен в регистъра