ПОЛИТИКА И АРХЕОЛОГИЯ
Професор Николай Овчаров: Министерство на културата саботира културния туризъм
Разрешенията за разкопки вече няколко седмици не са подписани, казва още археологът
Редактор : / 3394 Прочита 8 Коментара
Николай Овчаров показва находки от Перперикон през 2021 г. (Снимка: BulFoto)Министерството на културата саботира финансирането на общини като Кърджали, Видин, Търговище и други, като спира предвидените за тях в Националния бюджет на Република България целеви субсидии за развитие на културния туризъм там, съобщава професор Николай Овчаров, цитиран от БТА.
Николай Овчаров: Има провал на идеята за културен туризъм заради спряно финансиране на археологически обекти
От няколко години в тези общини държавата дава допълнителни средства за проучване на прочути археологически обекти като Перперикон, Рациария, Мисионис, Хераклея Синтика и други.
Според археолога, предвидените за тези общини средства сега "няма да отидат и за други археологически обекти, а ще изчезнат кой знае къде в хаоса на днешното време. Тази година тези посещавани от десетки хиляди туристи (обекти) ще бедстват и буренясват."
Общини като Кърджали и Търговище се опитват със средства от своите бюджети да подпомогнат археолозите и те да не прекратят напълно проучванията си. Но те са със седем - осем пъти по-малко от тези, които ни се полагат от Националния бюджет, допълва още професорът.
Дори и те не могат са бъдат използвани. Малцина от хората знаят огромната бумащина, с която трябва да се занимават археолозите, преди да излязат на терен. Това са десетки документи, много от които са безсмислени, за да бъде получено лелеяното разрешение за разкопки. Те преминават през няколко инстанции, за да бъдат по закон накрая подписани от министъра на културата, уточнява още Овчаров.
Разрешенията за разкопки вече няколко седмици не са подписани. "А ние сме сезонни работници. Лятото вече е преполовило. Говори се, че разрешенията ще се получат чак през август. Което означава ние да газим и работим в калта, причинена от есенните дъждове", добавя още археолога.
В Министерство на културата (МК) са постъпили последователно две писма - на 8 април 2022 и на 27 април 2022 г. от Министерство на финансите, в които се съобщава за отправени писмени искания, съответно от страна на кмета на община Кърджали, кмета на община Търговище и кмета на община Видин, за предоставяне на целеви средства от държавния бюджет за провеждане на археологически проучвания през 2022 г.
В процедура са необходимите подготвителни и организационни дейности за осигуряване финансирането на редовни теренни археологически проучвания и теренна консервация на археологически обекти.
Съгласно постановление от 17 март 2022 г. на Министерски съвет предвидените за целта средства за 2022 г. възлизат на общо 3 млн. лв. и са в рамките на бюджетна програма "Опазване на недвижимото културно наследство" на Министерство на културата.
По тази програма в Министерство на културата не е постъпвал проект за обект "Перперикон".
В своя отговор към Министерство на финансите МК посочва, че в случай, че е е налице възможност за целево предоставяне на допълнителни средства за проучване и социализация на значими археологически обекти, сред които безспорно принадлежат обекти, като археологическите недвижими културни ценности "Перперикон" в землището на с. Горна крепост", "Късноантичен и средновековен град "Мисионис", "Римски град Рациария и римски некропол, м. Калето, с. Арчар, общ. Димово, обл. Видин", то финансирането следва да се разпределя по предварително установен ред, след експертна оценка на дългосрочните работни програми и при ясно заложени научни и финансови параметри за отчитане на разходваните средства.
През юли ще са ясни и предложенията от експертната комисия, назначена със заповед на министъра на културата, за финансиране на проекти по програмата на Министерство на културата за целева финансова подкрепа за теренни археологически проучвания и теренна консервация.