IN MEMORIAM
Южноафриканският писател Брейтен Брейтенбах почина на 85-годишна възраст
Поет дисидент, романист и художник, през 70-те той е изпратен в затвора заради убежденията си
Редактор : / 125 Прочита 0 Коментара
Брейтенбах е водещ представител на литературата, написана на африкаанс и критик на апартейда (Източник: Getty Images)Писателят и активист срещу апартейда в Република Южна Африка Брейтен Брейтенбах почина на 85-годишна възраст, предадоха Асошиейтед прес и Би Би Си, като цитира семейството му, съобщава БТА.
През 70-те години на миналия век той е изпратен в затвора заради убежденията си.
Поетът дисидент, романист и художник беше "голям творец, активист срещу апартейда, който до последно се бореше за един по-добър свят", се казва в изявление на семейството му.
Брейтенбах е роден в южноафриканската провинция Западен Кейп на 16 септември 1939 г. По-голяма част от живота му минава в чужбина, но винаги остава верен на корените си. Учи в университета в Кейптаун и се присъединява към група поети и писатели, които творят на африкаанс. Те искат да подчертаят красотата на езика, като същевременно критикуват расисткия режим на апартейд. Африкаанс е разклонение на нидерландския език.
Брейтенбах е водещ представител на литературата, написана на африкаанс и критик на апартейда, отбелязва Асошиейтед прес.
През 1960 г. напуска Република Южна Африка и се установява в Европа. През 1975 г., на върха на литературната си слава, творецът се завръща тайно в родината си, където е арестуван за опит да помогне на съпротивителните сили в страната. Осъден е на седем години затвор за тероризъм, но продължава да пише поезия, докато е лишен от свобода. Тогавашният френски президент Франсоа Митеран помага за освобождаването му през 1982 г. и Брейтенбах става френски гражданин, припомня Би Би Си.
Брейтенбах публикува над 50 книги, които са преведени на много езици. Известен е и със сюрреалистичните си картини, които често изобразяват хора и животни в плен.
Писателят е награден с френския Орден за изкуство и литература, степен кавалер - най-високото отличие в областта на културата.