Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Отиде си Жан-Люк Годар - символът на Френската нова вълна

IN MEMORIAM

Отиде си Жан-Люк Годар - символът на Френската нова вълна

Един от най-емблематичните кинорежисьори почина на 91 години

Снимка: Getty Images

Френският режисьор Жан-Люк Годар беше ключова фигура в Nouvelle Vague, филмовото движение, което направи революция в киното в края на 50-те и 60-те години на миналия век, почина на 91 години, съобщава френският вестник Liberation.

Embed from Getty Images

Известен е със своя радикален и бунтарски стил, на пръв поглед импровизиран, както и с непоколебимия характер да се врязва в раните на обществото на Франция от 60-те до днес.

Годар остави своя отпечатък с поредица от политически филми от 60-те години, но през последните години кариерата му претърпя възраждане с филми като Film Socialisme и "Сбогом на езика". 

Още

Жан-Люк Годар: Перманентният революционер на 90

Жан-Люк Годар: Перманентният революционер на 90

Той е пионер: иновативен, радикално ляв, политичен. Не се интересува от конвенции и отличия. Като режисьор снема досегашните граници в киното и открива цяла една нова ера. Създава невиждани образи, въвежда революционно използване на камерата.

Ако масовите студентски протести през 1968 г. са видимият израз на искането за социална и политическа промяна във Франция, то новите филмови движения в Европа още преди това са започнали да предсказват този бунт.

Жан-Люк Годар е роден в Париж на 3 декември 1930 г. Израства по парижките улици и ъгълчета. По това време Сартър владее Париж с екзистенциализма и прилежащите му кафенета, ресторанти и барове. 

Заснема първия си филм през 1954 г. след пътувания с баща си из Северна и Южна Америка. След 1954 г. участва по различни начини в заснемането на повечето от филмите на Трюфо. Пише статии за "Cahiers du Cinéma".

Годар казва:

"Израснах в буржоазно семейство и един ден избягах. Дойдох в света на кинопроизводството вместо да тръгна по пътя на марихуаната и ЛСД-то. Тогава открих, че светът на киното е най-буржоазното семейство, което съм виждал някога."

От най-впечатляващите филми, които създава са "До последен дъх" (1960), "Малкият войник"(1960), "Жената си е жена" (1961), "Да живееш живота си" (1962), "Презрението" (1963), "Алфавил" (1965), "Лудият Пиеро" (1965), "Китайката" (1967) и др. 

Франция губи "национално богатство" със смъртта на режисьора Жан-Люк Годар, кръстникът на "новата вълна" във френското кино, каза президентът на страната Еманюел Макрон, цитиран от Ройтерс, предава БТА.

В Туитър той определи Годар като явление във френската кинематография, създал съвременно, свободно изкуство.

 

Още

Роман Полански: Преследван и желан

Роман Полански: Преследван и желан

Още

Бриджит Бардо: Съвременното кино е тъжно, скучно и просташко

Бриджит Бардо: Съвременното кино е тъжно, скучно и просташко

Още

Франсоа Трюфо влиза в клиника заради раздялата си с Катрин Деньов

Франсоа Трюфо влиза в клиника заради раздялата си с Катрин Деньов

Още

Мартин Скорсезе в есе за Федерико Фелини и изгубената магия на киното

Мартин Скорсезе в есе за Федерико Фелини и изгубената магия на киното

 

 

Коментирай 8

Календар

Препоръчваме ви

Протест в цялата страна: Народ без култура е народ без бъдеще (снимки)

Над 2000 души са се включили в протеста в различни части на страната, а министър Асен Василев коментира, че "не вижда за какво протестират", тъй като бюджетът за култура бил увеличен значително

Иван Бърнев: Нека повярваме, че в нас носим мощна атомна централа за добро

Един от най-забележителните български актьори беше герой на ежегодното събитие на Dir.bg He`s The MAN 2023

Последното интервю на проф. Ивайло Знеполски пред Dir.bg

Припомняме какво каза изтъкнатият семиотик, изследовател, културолог, изкуствовед, филмов критик и също бивш министър на културата през 2021 година, когато с изложба бе отбелязана неговата 80-а годишнина

Владетелят на духа, който се чувстваше в Университета като в "турска баня"

В интервю малко преди смъртта си, почти на 101, Клод Леви-Строс казва: "Светът, в който приключвам съществуването си, вече не е свят, който харесвам"

Днес се сбогуваме с проф. Ивайло Знеполски

Поклонението пред тленните останки на проф. Ивайло Знеполски е днес, опелото ще се състои от 12:30 ч. в столичния храм „Св. Седмочисленици“, съобщиха от семейството му

Да те смятат за модерен и след 5 века

515 години от рождението на големия италиански архитект Андреа Паладио