Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Изкуствоведът проф. Мирослав Дачев е новият ректор на НАТФИЗ

НОВИ ПОЗИЦИИ

Изкуствоведът проф. Мирослав Дачев е новият ректор на НАТФИЗ

Преподавателската му дейност е в интердисциплинарно поле, което среща семиотиката с областите на културата, литературата, изкуството, митологиите и религиите

Проф. дфн Мирослав Дачев (Снимка: НАТФИЗ)

Член-кореспондент проф. дфн Мирослав Дачев е новият ректор на НАТФИЗ. Това съобщиха от академията след проведени избори за ректор, академичен съвет и контролен съвет. Той заема позицията от проф. д-р Станислав Семерджиев, който беше ректор на Академията четири мандата.

Мирослав Дачев е роден на 19 юли 1962 г. Той е професор по семиотика на изкуството в катедра "Световна култура". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Доктор на филологическите науки е от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент е от 1999 г. и професор по семиотика - от 2003 г. Член-кореспондент е на БАН от 2021 г.

Още

Проф. Д-р Станислав Семерджиев - ректор на НАТФИЗ за четвърти мандат

Проф. Д-р Станислав Семерджиев - ректор на НАТФИЗ за четвърти мандат

Преподавателски, изследователски и творчески опит

След дипломирането си през 1987 г. постъпва на работа в Литературния институт към БАН, където работи до 1999 г. като изследовател по проблеми на литературната история и теория (литературна семиотика).

Преподавателската си дейност започва през 1992 г. в СУ "Св. Климент Охридски" (като асистент по нова българска литература) и в току-що създадения Нов български университет (като преподавател по семиотика до 2006 г.). От 2006 г. е гост-професор, а от 2010 г. професор по семиотика на културата в НАТФИЗ "Кр. Сарафов".

Още

Ректорът на НАТФИЗ: Имаме умни кандидати, а не знаят кой е Чаплин

Ректорът на НАТФИЗ: Имаме умни кандидати, а не знаят кой е Чаплин

Преподавателската му дейност е в интердисциплинарно поле, което среща семиотиката с областите на културата, литературата, изкуството, митологиите и религиите - с акцент върху знака, жеста, смисъла, символа, интерпретацията; диалога между словото и образа.

Изследователската му дейност е в областта на приложната семиотика, като през годините извървява път от литературната семиотика до семиотика на изкуството. Голяма част от заниманията му през последните години са посветени на проблеми на образа в културната история и в частност в християнското изкуство.

Още

Проф. д-р Станислав Семерджиев: Прочетох за пръв път "Хамлет" на 7 години

Проф. д-р Станислав Семерджиев: Прочетох за пръв път "Хамлет" на 7 години

Член на различни национални и международни проекти в областта на хуманитарните науки и висшето образование, по време на които е специализирал в Унгарската академия на науките в Будапеща (1996, 1998, 2000, 2002, 2004), Словашката академия на науките в Братислава (1998, 1999) и Британската академия в Лондон (2000). Автор и ръководител на интердисциплинарни проекти, свързващи българската култура със Светите земи и Света Гора - Атон, което налага многократни дългогодишни теренни проучвания в Атон от 2004 г. до момента.

Автор на множество публикации в периодичния издания и в сборници с материали от конференции и конгреси, както и на монографиии издания, сред които ранните трудове по семиотика ("Семиотика на цвета в поетичния текст", 1997; "Подир сенките на знаците", 2001; "Слово и образ", 2003, отличена през същата година с първа награда за хуманитаристика на Сдружение на български писатели), "Литературната семиотика", 2004; "Семиотика на парите", 2010), както и по-късните трудове върху културата и изкуството на Атон (от 2015 до момента), които включват десет авторски монографии, посветени на диалога между словото и изображението, обединени в многотомната поредица "Атониада".

През 2012 г. стартира авторски проект "Атон в рисунки и фотографии" съвместно с художника Андрей Янев, от който са реализирани над десет художествени изложби. През 2022 г. голяма част от творбите в изложбите са обединени в юбилеен албум "Атон в рисунки и фотографии". Фотографии от този албум, както и томовете от поредица "Атониада", са притежание на голяма част от Атонските манастири.

Ноември 2012 г. Професор Мирослав Дачев (вдясно) поздравява художника Андрей Янев на откриването на живописната му изложба "Тайнства" в галерия "Юзина" (Снимка: Стефан Марков/BulFoto)

Административен и експертен опит

Още

НАТФИЗ отбеляза 75-годишнината си с концерт в Народния театър

НАТФИЗ отбеляза 75-годишнината си с концерт в Народния театър

Национален Болонски съветник за България по въпроси на висшето образование от квотата на Съвета на ректорите (2004-2008). Член на Консултативния комитет на Еразъм, НА "Сократ" България (2005-2006). Член на УС на Националния съвет за дистанционно обучение (2001-2009; 2018 - до момента). Заместник-ректор по учебната дейност и качеството в НБУ (1999-2007).

Съпредседател на Асоциация на частните висши училища в България (2003-2009). Член на Настоятелството на ВУЗФ (2007-2010) и на комисии към Настоятелството на НБУ (1999-2006). Председател (от 2008 г.) и почетен председател (от 2016 г.) на Асоциация за кариерно ориентиране и развитие във висшето образование. Учредител и председател на Центъра за семиотични и културни изследвания (от 2012 г.). Член на Акредитационния съвет на НАОА от квотата на Съвета на ректорите (от 2020).

В НАТФИЗ "Кр. Сарафов" до момента е бил ръководител на катедрата "Световна култура", председател на Консултативния съвет "Стратегическо развитие", член на академичния съвет на НАТФИЗ, член на факултетния съвет на факултет "Екранни изкуства" и председател на Общото събрание на факултет "Екранни изкуства".

Още

НАТФИЗ открива театралния си сезон с три премиери в три поредни дни

НАТФИЗ открива театралния си сезон с три премиери в три поредни дни

Още

НАТФИЗ отбелязва стогодишнината на Апостол Карамитев с фотографска изложба

НАТФИЗ отбелязва стогодишнината на Апостол Карамитев с фотографска изложба

Още

НАТФИЗ отбелязва 100 години от рождението на Юлия Огнянова

НАТФИЗ отбелязва 100 години от рождението на Юлия Огнянова

Още

НАТФИЗ отбеляза 75-годишнините на Маргарита Младенова и Иван Добчев

НАТФИЗ отбеляза 75-годишнините на Маргарита Младенова и Иван Добчев

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Художничката на комикси Маржан Сатрапи спечели награда "Принцесата на Астурия"

Тя стана известна с комикса си "Персеполис" и създаването на неговата филмова адаптация, която проследява арестите и екзекуциите, последвали след ислямската революция, ръководена от аятолах Хомейни

Нюйоркската литературна икона Пол Остър почина на 77-годишна възраст

Американският писател е сред най-уважаваните и интригуващи имена на съвременния роман

Джаз легендата Дюк Елингтън дарил свой концерт на Съветската армия

Музикантът е носител на 11 "Грами" и е награждаван лично от двама американски президенти

Народният театър връчи на Филип Арно и посмъртно на Марта Коание Отличие за принос към развитието на театъра

От 1974 г. Арно и Коание работят в тясно сътрудничество, допринасяйки съществено за развитието на културния диалог и взаимодействие между театъра в САЩ и Европа

Необикновеното в баналното в самостоятелната изложба Sepia на Димитър Генчев

"Изкуството трябва да впечатлява, да затрогва дълбоко зрителя. То трябва да отнася публиката към една друга "Божествена" или "Ангелска" реалност", казва художникът

Третяков откупил негова картина, малко преди той да я нареже от яд

Рябушкин бил награден на Световното изложение в Париж през 1900 година