Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Симоне Грамалия: Музиката е огледало на времето

МУЗИКАЛНИ ХОРИЗОНТИ

Симоне Грамалия: Музиката е огледало на времето

Симоне Грамалия е признат за един от най-добрите виолисти на своето поколение и българската публика ще има удоволствието да се увери в това

Симоне Грамалия е признат за един от най-добрите виолисти на своето поколение и българската публика ще има удоволствието да се увери в това (Източник: Фестивал "Алегра")

Купи билет

От 6 до 22 юли София посреща водещи имена на класическата музикална сцена с богата програма от концерти и майсторски класове, а в периода от 15 до 31 май билетите за концертите, рамките на десетото му издание, се продават с 20% отстъпка.

За десета поредна година, Фестивал и Академия Алегра вдигат високо летвата за таланта и добрия вкус с амбициозна и богата програма, в която се включват водещи гост звезди от световната сцена на класическата музика.

В продължение на десет дни публиката ще се наслади на разнообразие от музика, обхващаща целия спектър на класиката- от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър и от Хайдн, през Моцарт, Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис.

Един от топ музикантите, които ще гостуват в България през лятото, в рамките на десетото издание на фестивал и академия Алегра, за музиката, предизвикателствата и приемствеността между поколенията

"Грамалия владее интонацията и интерпретацията съвършено. Истинска наслада!", с тези думи американските медии споделят възторга си от вдъхновяващите изпълнения на един от най-добрите виолисти - италианецът Симоне Грамалия.

Още

Силата на традицията и таланта в 10-то юбилейно издание на Фестивал и академия "Алегра"

Силата на традицията и таланта в 10-то юбилейно издание на Фестивал и академия "Алегра"

На 17 юли, в Централен военен клуб, заедно с Борис и Елена Гарлицки, Йокю Джанполат, Константин Хайдрих и създателят на фестивал и академия "Алегра" Петър Найденов, той ще изпълни интересна програма, която среща Моцар и Брух за радост на многобройните почитатели на класическата музика у нас.

Десетото издание на престижния фестивал за класическа музика е подарък за всички меломани, а тазгодишната му програма е смел опит да надскочи предишните фестивали, които изправиха публиката на крака многократно.

Симоне Грамалия е признат за един от най-добрите виолисти на своето поколение и българската публика ще има удоволствието да се увери в това (Източник: Фестивал "Алегра")

Още

В следващите 5 дни софийската класическа сцена е Алегра

В следващите 5 дни софийската класическа сцена е Алегра

Симоне Грамалия е признат за един от най-добрите виолисти на своето поколение и българската публика ще има удоволствието да се увери в това.

Според музикалната критика, той съчетава страстта си към музиката, философията и литературата с активната дейност като музикант (както в камерната музика, така и като солист), като преподавател и като художествен ръководител. Започва да учи виола на 16-годишна възраст, след като преди това е учил пиано и блокфлейта.

Той получава дипломата си шест години по-късно и веднага започва международната си концертна кариера.

Като член-основател на Quartetto di Cremona, основан през 2000 г., Грамалия е страстно отдаден на камерната музика и си сътрудничи с множество артисти, включително Антонио Менесес, Лорънс Дътън, Мигел да Силва, Джейми Уолтън, Екарт Рунге, Кирил Злотников, Джовани Солима, Тил Фелнер, Дейвид Шифрин, Струнния квартет на Павел Хаас и Струнния квартет на Емерсън и свири в най-престижните концертни зали в света (между които, Lincoln Center в Ню Йорк, Konzerthaus в Берлин, Wigmore Hall в Лондон, Concertgebouw в Амстердам, Санта Сесилия, NCPA Пекин, Salle Gaveau в Париж и Teatro Colon в Буенос Айрес).

От 2012 г. свири в дуо с китариста Луиджи Атадемо, с когото наскоро записа албум, посветен на творчеството на Николо Паганини, който беше много добре приет от критиката.

Той включва собствените транскрипции на Грамалия на шестте оп. 2 сонати, прочутата Sonata Concertata и оригиналната версия на Sonata per la Gran Viola, която също е изпълнявал с множество оркестри. Неговият камерен и солов репертоар варира от Бах до ХХ век, с особен акцент върху съвременната музика.

Още

Петър Найденов: АЛЕГРА 2023 е музикално крешендо - започва с трио и нараства до симфоничен оркестър

Петър Найденов: АЛЕГРА 2023 е музикално крешендо - започва с трио и нараства до симфоничен оркестър

Член е на факултета по програма за струнен квартет в Accademia Walter Stauffer в Кремона, както и преподавател по виола и струнен квартет в Music With Masters, летен майсторски клас, на който той е основател и артистичен директор. Редовно е канен да провежда майсторски класове по целия свят.

В допълнение към преподавателската си дейност, той е силно посветен на подкрепата на млади музиканти, по-специално млади струнни квартети, струнни триа и пиано квартети и триа, чрез международната инициатива "Le Dimore del Quartetto".

Той е артистичен директор на проекта и е избрал за участници над деветдесет млади ансамбъла от цял свят. Той е и артистичен директор на Международната награда за камерна музика и майсторския клас "Филипо Никозия".

Редовно е канен да участва в журитата на международни конкурси за струнен квартет и камерна музика (включително Premio Paolo Borciani, Concorso Gianni Bergamo, Premio Trio di Trieste). Също така е преподавал във факултета по виола и камерна музика в Консерваторията по музика "Николо Паганини" в Генуа и Консерваторията по музика "Пери" в Реджо Емилия.

В момента преподава камерна музика за струнни инструменти в Консерваторията "N.Piccinni" в Бари.

Свири на виола от Дж. Тораци от около 1680 г., щедро предоставена му от Kulturfonds Peter Eckes (Германия). Той е първият и единствен италиански виолист, който свири на виола на Страдивариус "Паганини" за продължителен период, любезно предоставена на него от Nippon Music Foundation (Токио).

Симоне Грамалия е признат за един от най-добрите виолисти на своето поколение и българската публика ще има удоволствието да се увери в това (Източник: Фестивал "Алегра")

Още

Фестивал и Академия Алегра ни пренасят в сърцето на Виена

Фестивал и Академия Алегра ни пренасят в сърцето на Виена

- Живеем в странно и противоречиво време - вярвате ли, че изкуството и музиката могат да ни преведат през моста в тъмнината на политическия хаос и глобална нестабилност?
- Мисля, че човечеството винаги е живяло в някакво противоречиво и странно време. Ако погледнем назад във времето, ще видите, че хората винаги са живели с това чувство на несигурност, разбира се с различен интензитет.

Вероятно е в природата на човешките същества да се променят постоянно и пак така постоянно да създават нови предизвикателства, включително войни и страхове.

Изкуството и по-специално музиката винаги са били и, по мое мнение, винаги ще бъдат не само пътеводна светлина за човешките същества, но и мощен начин да изразим всички предизвикателства, които винаги изживяваме ден след ден.

Човешките същества имат нужда от изкуство и музика, тъй като те са част от нашите души, от най-дълбоката ни същност.

Още

Фeстивал и Академия "Алегра ще започнат с музиката на Хайдн и Брамс

Фeстивал и Академия "Алегра ще започнат с музиката на Хайдн и Брамс

- Ще свирите за първи път в София, на предстоящия фестивал Allegra, в един много специален концерт - среща на Моцарт и Брух. Интересна програма, която е по идея на създателя на фестивала Петър Найденов, който в предстоящото десето издание на фестивала деликатно загатва за тази специална и много изтънчена хармония, свързваща музика от различен вид и възраст музиканти. Кои обаче са предизвикателствата в музиката за Вас?
- За мен най-голямото предизвикателство в музиката е да мога да разбера по най-добрия начин всички послания, които композиторът се е опитал да изведе в творбите си. И след като си помисля, че ги разбирам, тогава се опитвам да ги изразя по възможно най-добрия начин на сцената.

Никак не е лесно и когато казвам това, трябва да имате предвид, че много често, ако не винаги, композиторите се опитват да вплетат нещо важно в музиката си. Чувствам, че моята роля като музикант е да служа на музиката в този смисъл.

Купи билет

- Виждате ли разлика между всяко поколение и собственото му усещане за музиката - вкусовете, припознаването на силата й, смисъла й?
- Не виждам реална разлика между поколенията, ако говорим за качество.

Разбира се, музикалното образование преживява трудности в съвременния свят, но всеки път, когато срещна млад, отдаден и мотивиран ученик, откривам същите ценности, които си спомням, че имаше моето поколение и поколенията на моите учители също.

Хубавото е, че любовта към качеството и добрите резултати никога не се променят. Ако говорим за естетика, разбира се, можем да открием много разлики и трябва да има разлики между поколенията.

Като артистичен процес, правенето на музика е задължително повлияно от времето, в което артистът живее.

Още

Мария Найденова – Абрашева: Фестивал и академия Алегра е наслада за духа

Мария Найденова – Абрашева: Фестивал и академия Алегра е наслада за духа

- Имате отговорна роля като преподавател, но ако трябва да посочите пет важни неща за днешните музиканти и хората, които обожават класическата музика - какви ще бъдат те?
- Страст, качество, любов, любопитство, смелост! Бих препоръчал това на всички останали хора. Доказано работи!

Интервю на екипа на Impressio

Професор Грамалия се включва във фестивал Allegra по покана на Фондация Алегра и с любезната подкрепата на Италианския културен институт.

За повече информация, следете официалния уебсайт на фестивала и профилите му в социалната мрежа:
WEBSITE | FACEBOOK |INSTAGRAM 

Още

Фестивал и академия Алегра: Талант, устойчивост и световна музика

Фестивал и академия Алегра: Талант, устойчивост и световна музика

Още

Ирина Стоянова: Благодарение на фестивал Алегра, музикалното училище ще бъде „лаборатория за музика“ на световно ниво

Ирина Стоянова: Благодарение на фестивал Алегра, музикалното училище ще бъде „лаборатория за музика“ на световно ниво

Още

Код Стравински с фестивал Алегра

Код Стравински с фестивал Алегра

Още

Контрабасистът Петър Найденов: Фестивал и академия Алегра са моята мисия

Контрабасистът Петър Найденов: Фестивал и академия Алегра са моята мисия

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Русалина Мочукова, Тоска и посвещението на музиката, която лекува

Срещаме се с Русалина Мочукова дни преди нейната очаквана от публиката поява в ролята на Тоска от едноименната опера на Пучини на 27 юни на сцената на Античния форум "Августа Траяна"

"Последният гларус" Иван - от младежките блянове до войната в Украйна

"Съчувствах на тъгата му от липсата на семейство, от непрекъснатото търсене на по-добрия живот в тази Европа, която блести и в същото време не е това, което сме си представяли", разкрива Тонислав Христов, режисьор на филма "Последният гларус"

Жан-Луи Трентинян и Анук Еме: Любов без край

Френската икона Анук Еме почина в Париж днес на 92-годишна възраст

Мария Банова: "Театроскоп" е машина на времето - абсолютно нов магичен свят

"Зрителят е неподготвен за това какво ще види в този свят под микроскоп и реакциите винаги са спонтанни и искрени, истински и много емоционални", споделя режисьорката за уникалното преживяване "театър в кутия"

Стефан Прохоров за световната среща IETM: Социалният риск за независимия артист в България е огромен

"Непредвидимостта на финансиращите програми и институционалните сътресения правят изключително сложно професионалното, а и физическото оцеляване на колегите", категоричен е режисьорът

Яница Атанасова: "Шило" носи желанието за бунт!

"Ключът към баланса е шилото. Провокацията, която предлага изкуството, заинтересованост, тишина", категорична е хореографката