ВЕЧЕРИ НА БЪЛГАРСКОТО КИНО
Рада Москова: Детството - градините на рая, откъдето познанието ни отмества
"Възприемам правото на автора, не толкова във финансови измерения, колкото като правото да съществува във времето", казва именитата ни писателка и сценаристка
Автор : / 1093 Прочита 0 Коментара

Този петък, 29 септември, от 18:00 часа в кино "Одеон" ви каним на прожекцията на филма "Горе на черешата". Една вълнуваща ретроспекция към безгрижните игри от детството, сладкия вкус на черешите и приключенията.
Всеки петък до 15 декември в рамките на фестивала за класическо българско кино "30 вечери с 30 български класики" гледаме по един емблематичен филм. Фестивалът е по идея на дружеството за колективно управление на авторски права Филмаутор по случай неговата 30-годишнина.
Всички филми се излъчват в техния оригинален формат - на лента. Входът е свободен.
След всяка прожекция зрителите имат възможност да се срещнат с авторите, актьорите или творческият екип на филма, както и да се включат в дискусия с тях.
Програмата можете да следите на https://www.filmautor.org/30
Премиерата на филма "Горе на черешата" е на 2 април 1984 г.:
Седемгодишният Лин е интелигентен, чувствителен, дете с дълбока душевност. Заедно с приятелите си Тони, Ина и Емил той възприема света чрез игрите и детските представи.
На тавана на запустяла къща, в съседство със стаята на цигуларя, те създават своя свят от мечти и любими занимания, скришом от погледите на строгия пазител на реда и черешата - Пешев, добродушната баба Чечка и благоприличните, но не винаги справедливи родители.
Сценарият е на Рада Москова под режисурата на Мариана Евстатиева-Биолчева. Оператор е Атанас Тасев, а художник Владимир Лекарски. Във филма участват: Веселин Прахов, Тодор Трънкаров, Цветана Узунова, Минчо Минчев, Люба Алексиева, Константин Коцев, Добринка Станкова, Елена Райнова.
Разговаряме с писателката и сценаристката Рада Москова преди прожекцията на "Горе на черешата" днес:
Рада Москова (Източник: Съюз на артистите в България)
- "Горе на черешата" е един от най-обичаните български филми. Кое прави актуален филмът и днес?
- Темата за човешките взаимоотношения на хората от крайните квартали, които са от друго време, но си остават и днес.
- Днес почти не се правят български филми за деца. Каква е причината според вас?
- Финансовите затруднения пред българското кино, в което подкрепата отива при по-сигурните филми за възрастна публика. Както и намаленият интерес в самите творци.
- Казвате, че двусмислието на реалността ви вдъхновява да пишете. Има ли двусмислие в детските ви филми?
- Да. Те засягат и възрастните.
- Как ви хрумна да включите персонажа на Минчо Минчев в историята? Каква е ролята на неговата цигулка, на музиката му?
- Бих искала децата да бъдат подмамени от изкуството. Минчо е голям артист. Освен това, ние сме съграждани от Габрово.
- А на къщата, която събарят накрая?
- Новото строителство отнема, не само от душата на хората, но и от душата на града.
- Създавате филма във времена, когато не може да се говори направо. Обиколен път ли беше да пишете сценарии за детски филми?
- Да.
- Днес, когато имаме свобода на словото, бихте ли правили пак филми за децата?
- Не зависи само от мен. Един мой предишен сценарий "Сладко от джанки" беше отхвърлен на скорошна сесия. Кандидатства и сега.
- Какво искате да кажете на днешните деца?
- "Детството - градините на рая, откъдето познанието ни отмества". Това съм го казвала в един от стиховете си.
- Една от книгите Ви се казва "Почти живот", липсва ли Ви нещо? Може ли да бъде наваксано?
- На 90 години станах. Изпитвам всички ограничения на възрастта. И сега животът ми е "почти".
- Вие сте творец, автор на книги, пиеси, сценарии. Колко важно за един творец е да бъде уважавано неговото авторско право?
- Възприемам правото на автора, не толкова във финансови измерения, колкото като правото да съществува във времето.
- В ЕС авторското право и интелектуалната собственост са основна ценост. У нас те са на заден план - как да говориш за тях, когато хората нямат дърва или се чудят как да си платят парното. Какъв лек трябва, за да започнат тези правила да се уважават и прилагат и у нас?
- Не виждам необходимостта да се обяснява нещо естествено.
Интервю на Нели Жекова/ФИЛМАУТОР
Писателката и сценаристка Рада Москова е родена през 1933 г. в Габрово. През 1960 г. завършва Медицинския институт и започва трудовия си стаж като лекар в родния си град. От 1962 г. до 1980 г. е драматург в Централния куклен театър и в Народния театър за младежта. Майка е на режисьора Стефан (Теди) Москов.
Автор е на куклените пиеси "Разсърдените букви", "Бръмчилото". Сред най-известните ѝ книги са "Пеперудка" (стихове за деца) (1968); "Хей, конче!" (приказки) (1982); "Парчета от време" (стихове) (1995).
Тя е сценарист и на филмите "Куче в чекмедже" (1982), "Горе на черешата" (1984), "Здравей, бабо!" (1992), "Разговор с птици" (1997), "Госпожа Динозавър" и др.
Филмът "Куче в чекмедже" получава Награда на СБФД (1982) и Първа награда на фестивала във Варна (1983), а "Разговор с птици" - наградата Лив Улман (Чикаго, САЩ, 1998).