ФЕСТИВАЛ НА ТЕАТРАЛНАТА МИНИАТЮРА
Мария Банова: "Театроскоп" е машина на времето - абсолютно нов магичен свят
"Зрителят е неподготвен за това какво ще види в този свят под микроскоп и реакциите винаги са спонтанни и искрени, истински и много емоционални", споделя режисьорката за уникалното преживяване "театър в кутия"
Автор: 466 Прочита 0 Коментара
/
Дванадесет спектакъла с продължителност от 3 до 12 минути, 7 фестивални дни и публика от 5 до 105 години - така изглежда в цифри международният фестивал на театралната миниатюра "Театроскоп".
Третото издание събира куклени артисти от Бразилия, Чехия, Португалия и България, а удоволствието от изкуството им ще споделят зрителите в пет града. Събитието с организатор Art Land стартира във Враца (14 юни, Драматично-куклен театър, 16-19 ч).
Столичани ще се потопят в света на "Театроскоп" на цели три локации - Grand Hotel Sofia (15 юни, 17 до 20 ч.), "Музейко" (16 юни, 15-18 ч.) и ОКИ Красно село (17 юни, 17 - 20 ч. ). Следват Бургас (18 юни, Експозиционен център "Флора", 17 до 20 ч.), Стара Загора (19 юни, Къщата на архитекта, 17 до 20 ч.) и Пловдив (20 юни, Държавен куклен театър, 16 -19 ч).
Билети ще се продават само на място заради ограничението в капацитета - в рамките на час един артист може да изиграе не повече от 15 представления.
В основата на "Театроскоп" е кукленият режисьор Мария Банова. Срещнахме се с нея, за да разкаже повече за всички чудеса, които очакват малки и големи пред магичните театрални кутии:
Куклената режисьорка и сценограф Мария Банова (Снимка: Art Land)
- Мария, как ще довършите изречението: "Ако бях зрител на "Театроскоп", щях да...?
- Да бъда любопитен какво се крие в тази кутия!
- И какво обикновено очаква зрителя там?
- Цял свят под формата на етюд, който може да бъде разказан и в 2, и в 15 минути.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Сърцето на всяка кутия е в звука, в музиката, тъй като и артистът, и зрителя са със слушалки. Преживяването е изключително лично.
В кутията може да не ви очаква кукла, а обект, или цял куп метафори, поезия, чиято сила расте с играта на светлини...
По същество театралната миниатюра не отстъпва по нищо на един традиционен спектакъл. Тук разликата е в това, че се играе само за един зрител и цялото преживяване може да бъде оценено от 10 до 15 души в рамките на час.
- Какво сте подготвили за публиката в третото издание на фестивала?
- Работилница за усмивки под формата на 12 вълнуващи театрални миниатюри.
Имаме силно международно участие от Южна Америка, родината на Lambe, Lambe, или театъра в кутия.
Ще срещнем българската публика с Денис де Сантос и Исмина Лима от Бразилия, които дишат с това изкуство и водят уъркшопи за професионалисти. Чехия и Португалия са другите две държави със силно развити традиции в кратките театрални форми.
Добрата новина е, че все повече български артисти се вдъхновяват и създават свои кутии. В "Театроскоп" ще видим шест от тях.
- Колко кратък е пътя от театъра в кутия до сърцето на зрителя?
- Най-често е само три минути, колкото е и стандартната продължителност на една песен.
Но пък какви три минути!
- Усетили ли сте някакъв вид предразсъдък или резерва към света на театралната миниатюра у нас?
- Не, по скоро страх да погледнеш, но погледнеш ли веднъж си завладян. С огромна радост споделям факта, че с всяка година растем - добавяме по два града към афиша на "Театроскоп".
Интересът на национално ниво е огромен, не само от страна на публиката, но и от актьорската гилдия.
- Как бихте описали преживяването за зрителя, който автоматично се превръща в малко дете пред този уникален спектакъл на детайла.
- Зрителят е неподготвен за това какво ще види в този свят под микроскоп и реакциите винаги са спонтанни и искрени, истински и много емоционални.
Това много зарежда артиста и му дава криле да продължи да твори.
- Тази година ще има и кутия, посветена на Димо от P.I.F. - изключително скъп за нас и широката публика артист. Разкажете повече за нея.
- Вяка година посвещавам една миниатюра в памет на Димо. Когато трябваше да направя първата кутия в лятото на 2021, той трябваше да напише музиката, беше много развълнуван и един ден ми каза "Да знаеш какво парче съм ти измисли за космоса...". Но така и не успях да го чуя.
Неговата музика живее и ще продължи да живее, защото Димо работеше професия "ощастливител". Той обичаше кукленото изкуство и създаде незабравими песни за куклени представления. В кутията "Живот" може да чуете неговият глас и музика, компилация от няколко мои спектакъла.
- На какво се научихте взаимно в творческото си партньорство? Каква е ролята му във вашата лична "Приказка", ако трябва да използваме култовата песен на P.I.F. като аналогия?
- Никога не се отказвай от идеите си и ги следвай. И двамата смятахме, че това е най-важното за твореца. Да не си поставяш граници. Или някой ако ти каже, че това или онова не може или не става, да докажеш, че не е така.
"Приказката" е една, тя продължава, важно е в дъжда да имаш ти "Приятел". Приятелството беше най-важното за Димо, той ценеше, обичаше и подкрепяше приятелите си.

Да преживееш театър в кутия – артисти от Италия, Чили, Бразилия и Барселона идват за „Театроскоп“
- Какви са реакциите на деца и възрастни, когато започнат своята обиколка сред вселените на "Театроскоп"?
- Откриват абсолютно нов магичен свят! Радват се, плачат, усмихват се, тъгуват, всеки според личната си емоционална честота на трептене.
"Театроскоп" е и като машина на времето - връща те в детството с много топлина и любов.
Режисьорката Мария Банова (Снимка: Art Land)
- Колко силно развита е сцената на куклените миниатюри в България? Кои местни артисти ви вдъхновяват и защо?
- Театралната миниатюра е прохождаща в България и все още търси своите творци.
Около 10 родни артиста са се гмурнали в това предизвикателство, а сред създадените от тях кутии има страхотни попадения. Превръщаме се в общност, която тепърва ще се разраства.
При мен искрата да създам своя кутия дойде след като светът затвори заради ковид. Оказа се, че същото са правили и колеги от Бургас.
"Театроскоп" бе естествено продължение на тази любов към миниатюрата, разцъфнала, докато живеехме в изолация.
- Какво си пожелавате като организатор на фестивала и като зрители за следващите три години?
- Да продължаваме, да не спираме. Да се вдъхновяваме. Да се подкрепяме и да внесем красота и хармония в живота на нашите зрители.
"Театроскоп" е празник за цялото семейство.
Интервю на Надежда ПОПОВА