НОВАТОРИ
Уникалната стъклена пирамида на Лувъра се превърна във втори символ на съвременен Париж
Авторът й - Яу Мин Пей, си отиде от този свят на 102, като знаменитост на модернизма
Редактор : / 4233 Прочита 3 Коментара
Стъклената пирамида на Лувъра (Снимка: XINHUA/БТА)Яу Мин Пей /др. Айо Мин Пей/ - един от най-модерните дизайнери на съвремието ни, почина на 102-годишна възраст, на 17-и май тази година, в съня си. Блажена смърт за един от най-големите новатори на 20-и век.
Яу Мин Пей (Снимка: XINHUA/БТА)
Сред по-известните проекти на Пей са стъклената пирамида на Лувъра и Залата на славата на рокендрола в Кливлънд.
Гледка към Залата на славата и Музея на рокендрола в Кливланд, Охайо (Снимка: XINHUA/БТА)
Любопитното в житейската история на този знаменит творец е, че той е син на известен китайски банкер, но решава да напусне родината си през 1935 г. и заминава за САЩ. Завършва архитектура в Масачузетския технологичен институт и университета Харвард. През 1948 г. започва работа като строителен предприемач в Ню Йорк, а през 1955 г. създава собствена строителна фирма.
Започва да строи в цял свят обществени сгради, хотели, училища и музеи. Проектите му са нестандартни - минават за абстрактни, но за сметка на това се отличават с прецизна геометрия и впечатляват. Главно място в идейните проекти на Пей заема светлината. Материалите, с които работи, са предимно стъкло, стомана и камък.
Научният център на Макао в южен Китай (Снимка: XINHUA/БТА)
Новият градски музей в град Суджоу, Китай (Снимка: XINHUA/БТА)
Една от най-впечатляващите му творби е стъклената пирамида на Лувъра, построена по инициатива на Франсоа Митеран в периода 1985 - 1984 година. 20-метровата конструкция е изработена от стъкло и метал, и е първият европейски проект на Яу Мин Пей.
Стъклената пирамида на Лувъра (Снимка: XINHUA/БТА)
През 1983 г. Пей става лауреат на наградата "Прицкер".
Пирамидата на Лувъра се превръща в символ на модерния период на музея и вече се възприема от самите французи за емблема на съвременен Париж. Истинско постижение за автора, спечелил признанието в "конкуренция" с Айфеловата кула.
Според президента на Лувъра - Жан-Люк Мартинез, "творчеството на Пей е с ранга на икона". Той сравнява пирамидата му с емблематични произведения на изкуството като "Джокондата" и "Венера Милоска".
Дело на твроческия гений на Пей са много модерни сгради в едни от най-красивите световни мегаполиси: сградата на общината в Далас, сградата на Банк ъв Чайна в Хонконг, библиотеката "Джон Ф. Кенеди" в Бостън, новото крило на Националната галерия във Вашингтон и др.
Кулата на "Банката на Китай" (Снимка: XINHUA/БТА)
Изглед към Научния център на Макао в южен Китай (Снимка: XINHUA/БТА)
Част от хотел "Xiangshan" в Пекин, Китай(Снимка: XINHUA/БТА)
Гледка към хотел "Xiangshan" в Пекин, Китай(Снимка: XINHUA/БТА)
"Джон Ханкок Център" е третата най-висока сграда в Чикаго и четвърта в САЩ (Снимка: XINHUA/БТА)
Новият Исторически музей в Берлин, Германия (Снимка: XINHUA/БТА)
Гледка към Музея на ислямското изкуство в Доха, Катар (Снимка: XINHUA/БТА)
Името на архитектурният дизайнер ще остане в историята на световния модернизъм като марка за новаторство и креативност в изкуството.
Яу Мин Пей (Снимка: XINHUA/БТА)