ИКОНИ НА БЪЛГАРСКАТА ЛИТЕРАТУРА
Дора Габе публикува първото си стихотворение 12-годишна
130 години от рождението на легендарната поетеса
Автор : / 9764 Прочита 11 Коментара
Дора Габе. Колаж: Юлиян ИлиевДора Габе е име-легенда в българската литература. На 28-и август т.г. се навършиха 130 години от нейното рождение, а името й е "живо" в сърцата на няколко поколения българи. Малцина обаче знаят, че рожденото име на поетесата е Изидора Пейсах. Родена е в с. Харманлък /дн. Дъбовик/, Добричко.
Дъщеря е на публициста Петър Габе, преселник от Русия.
Изидора завършва първо гимназия във Варна, а после се записва да следва естествени науки в Софийския университет. През 1905 г. заминава да следва френска филология в Женева и Гренобъл. След дипломирането си се завръща в България и започва работа като учителка по френски в Добрич.
Дора Габе. Сн. Архив на Регионална библиотека гр. Добрич
Поетичната и дарба и отличното владеене на няколко езика, я правят един от най-добрите преводачи на поезия, както у нас, така и в чужбина - в Полша, Германия, Швейцария, Австрия, Чехия, Франция, Великобритания.
През 20-те и 30-те години на миналия век Дора Габе се занимава и с литературна критика. Развива се и като буден общественик-радетел за съдбата на Добруджа.
През 1925 г. получава едно предложение от Министерството на народната просвета, да редактира поредица "Библиотека за най-малките". Това е златен шанс за нея да попадне в същинското си амплоа - да работи с любов за децата.
В периода 1939 - 1941 г. Дора Габе редактира популярното детско списание "Прозорче".
През всички периоди на живота си, независимо от творческата и преводаческата си дейност, Дора Габе е общественик с будна гражданска съвест, виден интелектуалец. Тя е сред учредителите на Българския ПЕН-клуб, съветник по културните въпроси на българското посолство в Полша, учредител на Българо-полския комитет. Като член и председател на Пен-клуба представлява България на международни конгреси.
Първото стихотворение на Дора Габе се казва "Пролет" и излиза в сп. "Младина" през 1900 г. , когато тя е само на 12.
17-годишна вече е име, което прави впечатление на литературните критици с цикли стихотворения, публикувани в елитарните списания "Мисъл", "Демократически преглед" и "Ново общество".
До 1930-а година вече е автор на много стихотворения, пътеписи, разкази, есеистична проза, импресии. Същевременно пише отзиви за театрални статии по въпроси на чуждестранната и българската литература, спомени за поети и писатели в списанията "Съвременна мисъл", "Златорог, "Полско-български преглед", "Демократически преглед", "Листопад", "Добруджански преглед", "Изкуство и критика" и др.
Публикува във вестниците "Слово", "Епоха", "Вестник на жената", "Свободна реч", "Зора", "Женски глас", "Мисъл", "Съвременник", "Дневник", "Заря" и др. Името й става популярно и сред най-малките читатели, защото все по-често се среща в детските периодични издания "Светулка", "Детска радост", "Детски свят", "Другарче", "Детски живот", "Росица", "Славейче", "Весела дружина", "Прозорче" и др.
Дора Габе дава автограф по време на Асамблеята "Знаме на мира" през 1981 г. Сн. Иван Григоров
Дора Габе продължава в тази линия на творчество, посветено на децата до края на живота си. След Девети септември 1944 г. публикува свои творби в списанията "Славейче", "Дружинка", "Деца, изкуство, книги" и др.
Тази изключителна интелектуалка на България от миналия век е истинско явление в литературата ни - автор с многостранен талант и необикновена работоспособност.
Първата лирична стихосбирка на Дора Габе "Теменуги" е разпозната от критиците като сантиментален "намек" на символизма. Любопитен е фактът, че неин редактор е самият Пейо Яворов, а съставител - проф. Боян Пенев - съпругът на поетесата.
Дора Габе и Елисавета Багряна, 1927 г. Сн. Архив на Регионална библиотека гр. Добрич
Дора Габе е изключително интересен автор както за читателите от всички възрастни, но дарованието й наистина се разгръща в детската литература. Книгите й за деца, като се започне от дебютното й участие сред авторите на сборника "Златна книга на нашите деца" и се стигне до "Някога", творбите й са наистина ценен вклад в Златния фонд на българската детска литература.
В продължение на 40 години поетесата твори за деца. С книгите й са отраснали и пораснали духовно няколко поколения българи.
"Детето е човек с всички чувства и божествен мир.
Трябва да направляваме детето, но никога да не го тероризираме, защото иначе ще убием у него духа, а това е най-страшното в живота. Защото човек без дух е човек обезличен.
Да бдим над децата, защото ние сме отговорни за тях - бъдното поколение."
До смъртта си Дора Габе бе чутовен работохолик, който съвместяваше творчеството с преводаческа дейност от и на няколко езика - полски, чешки, руски, френски и гръцки. Превела е творби на класици на славянската литература като Адам Мицкевич, Хенрих Сенкевич, Иржи Волкер, Карел Чапек, Самуил Маршак и мн. др.
В превод от гръцки на нея дължим, че познаваме творчеството на Янис Рицос, Менелаос Лундемис и мн. др. световноизвестни гръцки автори.
Дора Габе и Николас Гилен на Първата писателска среща, 1977 г. Сн. Иван Григоров
Най-крупното ѝ преводаческо дело са антологиите "Полски поети", "Химни" на Ян Каспрович и "Анхели" на Ю. Словацки.
Стихосбирката й "Почакай, слънце" е преведена в десетки страни по света - Австрия, Аржентина, Великобритания, Виетнам, Германия, Гърция, Канада, Куба, Ливан, Перу, Полша, Румъния, Русия, Словакия, Украйна, Франция, Чехия.
Дора Габе бе космополит по душа и радетел за мир между народите. Тя бе носител на почетна грамота от Всемирния съвет на мира и на Златен кръст за заслуги за Българо-полските отношения.
През 1963 г. бе удостоена с награда от Съюза на българските писатели за стихотворението й "Родина", а през 1969-а - със званието "Народен деятел на културата". Поетесата бе носител на литературните награди "Иван Вазов" и "Петко Рачов Славейков" и на специална награда на Съюза на българските композитори.
Дора Габе почина през 1983 г., на 95-годишна възраст, със свеж ум и добро сърце. Тя бе олицетворение на нежността и позитивизма. Един щастлив човек, който щедро подаряваше щастие и на другите - със сърдечност, красиви думи и мъдри приказки, облечени в стихове.
Скулптура на Дора Габе. Автор: Йордан Гаврилов
Еми МАРИЯНСКА