ИНТЕЛЕКТУАЛНИЯТ НИ ЕЛИТ
Мина, Яворов и Петко Тодоров си отиват един след друг, в рамките на 6 години
Образът на Мина остава вечен в творчеството и на двамата
Редактор : / 9986 Прочита 1 Коментара
На 26 септември 1879 г. е роден един от най-големите интелектуалци на България - Петко Ю. Тодоров. Освен че е един от членовете на Литературния клуб "Мисъл", и признат за един от най-добрите майстори на българското слово, Петко Тодоров е известен още като брат на легендарната Мина Тодорова, за която Яворов написва лиричното послание "Две хубави очи..." .
Петко Тодоров е известен като автор на идилии и драми, между които по-известните са "Зидари" /1902 г./ и "Змейова сватба"/1910 г./
Роден е в китното балканско градче Елена, в заможното чорбаджийско семейство на юриста Юрдан Тодоров.
Бащината къща на Мина и Петко Тодорови в гр. Елена
Родословното дърво го свързва с възрожденеца Стоян Михайловски, и по-назад - с Иларион Макариополски, за когото Петко написва очерк още като ученик в отделенията.
Къщата на Иларион Макариополски в гр. Елена
Като гимназист, Петко Ю. Тодоров се увлича по идеите на социализма, създава литературни групи и неделни четения.
През 1896 г. заминава да учи литература в Националния лицей на Франция в Тулуза.
Там започва да сътрудничи на в. "Ла Депеш", в който пише антимонархически статии, увлича се по идеите на Жан Жорес.
Постепенно започва да публикува в няколко френски социалистически издания: "Ново време", "Работнически вестник", "Червен народен календар".
Връщайки се в България, започва да списва в. Законност" в Русе, в който помества статии срещу правителството и княза, и е арестуван.
Освободен е благодарение на връзките на баща си и поради младата си възраст.
Петко Ю. Тодоров - братът на Мина
Пращат го да учи право в Берн, Швейцария, а след това литература в Берлин и Лайпциг. Баща му гледа да го държи по-далеч от България, където "прави бели".
В началото на 20-век непокорният младеж все пак се завръща в родината - много образован, но все така "корава глава".
Става един от основателите на Радикалдемократическата партия.
С течение на времето, върху естетическите му схващания за литература и обществен живот, силно повлияват двама истински културни колоси - Пенчо Славейков и д-р Кръстьо Кръстев.
Кръгът "Мисъл: Пенчо Славейков, Пейо Яворов, Петко Ю. Тодоров и д-р Кръстьо Кръстев
Под тяхно въздействие, Петко Тодоров започва да се интересува от философия, и по-конкретно - от немския индивидуализъм, и става член на сформирания от тях - Литературен кръг "Мисъл".
Списанието "Мисъл", което започват да издават, се превръща в естетически авангард на литературата ни, който се опитва да доближи интелектуалците до модерния свят.
Мина Тодорова умира само на 20...
За жалост, духовните търсения на Петко Тодоров са съпровождани от лошо здраве - през 1912 г. той заболява от туберкулоза и отива да се лекува в Капри.
Там се запознава с други двама свои духовни учители - Максим Горки и Лев Троцки.
Паметникът на Петко Ю. Тодоров в гр. Елена
След 4-годишна битка с болестта, Петко Ю. Тодоров умира млад - едва на 37, през февруари 1916 г. в Швейцария. Оставя вдовица и три деца.
Творчеството на Петко Ю. Тодоров говори за една много самотна и ранима душа, чието съзнание търси духовни опори през целия си земен път.
В идилиите си писателят показва, че е майстор на художествения синтез между поезията и прозата. Това също може да бъде възприето като показателно за лутанията във вътрешния му свят - между романтизма и реалиите на живота.
Смъртта на сестра му Мина Тодорова в края на февруари 1910 г. също оставя дълбок отпечатък в неговия вътрешен мир.
20-годишната Мина е погребана в гробището "Бианкур" в Париж.
Мина и Яворов - трагичната история на една любов
Образът й, освен в страстните стихотворения на Яворов и драмата му "В полите на Витоша", е увековечен и в драмата на брат й Петко Ю. Тодоров - "Змейова сватба".
Два млади живота на едни от най-образованите българи на 19-и век, си отиват един след друг, и то на чужда земя - погребани далеч от родината - Мина във Франция, а Петко - в Швейцария.
Смъртта на Мина ги помирява...
Петко, който не приветствал афиширането на чувствата на Пейо Яворов към сестра му, някакси се примирява с това след нейната смърт.
Четири години след смъртта на Мина, Яворов се самоубива.
Той не може да я прежали, както и да понесе обвиненията в убийството на Лора Каравелова - избира смъртта и посяга на живота си на 29 октомври 1914 г. Тогава е на 36.
Две години по-късно - през 1916 г., на 37 умира и Петко Ю. Тодоров.
В някаква трагична последователност, в рамките на 6 години, си отиват и тримата - Мина, Яворов и Петко Тодоров.
Еми МАРИЯНСКА