ИКОНИ И КАНОНИ
"Случаят Левски" на Людмил Леонидов: Един различен поглед
Издателство "Изток-Запад" пуска книгата дни преди годишнината от обесването на Апостола
Редактор : / 3680 Прочита 13 Коментара
Как мислим Левски и доколко представите ни за него са примесени с различни политически и емоционални образи?
С един различен поглед, в книгата си "Случаят Левски" Людмил Леонидов ни въвлича в едно импровизирано следствие, в което се търсят фактите. Книгата излиза под знака на издателство "Изток-Запад".
"Има много случаи в различни страни, в които един процес - заради обществения интерес - се възобновява, когато вече никой от главните герои не е жив. Случаят "Левски" обаче е жив и към него трябва да се връщаме непрекъснато, той не бива да отива в архив, защото това не е обикновен криминален случай, за какъвто понякога се представя", коментира авторът Людмил Леонидов.
По думите му по-голямата част от това, което сме приели като факти около Левски, всъщност са спомени, преплетени с емоции - които нерядко изопачават истината.
В книгата си той се опитва да даде отговори на редица въпроси: Как ли дякон Игнатий, ако присъства на собствения си процес, би разказал за себе си и за времето, в което е живял? Как щеше да оцени хилядите страници, изписани за него?
Щеше ли изобщо да го интересува нашето мнение, или преди да ни напусне, е бил намерил отговор на всички въпроси, които са имали някакво значение за България, за него и за революцията?
Какво ли би казал за това, че го превърнахме от "идеал" в "идол"? Щеше ли да развенчае "героичните биографии" на съвременниците си, на които се крепи идеологията ни от последното столетие, или като истински Апостол щеше да замълчи, за да не произнесе заслужената присъда?
В "Случаят Левски" героите са Съдията, Епохата и Левски, допълва авторът.
За да намерим веднъж завинаги верния отговор на въпросите, които ни интересуват, трябва да се върнем десетилетия назад и да изживеем всичко отново, защото в импровизираното следствие Съдията сме всички ние, обобщава Леонидов.
Очаквайте интервю на Impressio с автора на книгата в деня, в който отбелязваме обесването му - 18 февруари.
Германски журналист описва в книга забулена в мистерия експедиция под покровителството на Хайнрих Химлер