НОБЕЛОВИ ЛАУРЕАТИ
Луиз Глюк получи медал и диплома за Нобеловата награда по литература
Започна връчването на Нобеловите награди под сянката на пандемията
Редактор : / 1652 Прочита 0 Коментара
Луиз Глюк (Снимка: АР/БТА)Носителката на Нобеловата награда за литература за 2020 г., американската поетеса Луиз Глюк стана първият лауреат на награда за тази година, който получи медала и диплома си, съобщи ТАСС, цитирана от БТА. Те бяха връчени на Глук в градината на дома й в Кембридж, щата Масачузетс на скромна церемония.
Лекцията на Луиз Глюк бе организирана онлайн заради пандемията. Шведската академия отличи авторката, която е родена в Ню Йорк и преподава в Йейл, за "безпогрешния поетичен глас, който със строга красота прави индивидуалното съществуване универсално".
Американската поетеса Луиз Глюк - носител на Нобеловата награда за литература за 2020 г., е малко познато име в България. Нейни стихотворения на английски са публикувани в сайта liternet.bg, а преводи на няколко стихотворения има в списанието "Нова социална поезия".
Американската критика я определя като майстор на черния хумор, на злъчния сарказъм и с оригинално остроумие. Пословична е с пестеливостта на думите си и умението си да вплита личните си изживявания в класическите митове. Не пише в рима. Темите, които я вълнуват и намират място в творчеството й, са семейството, децата, връзката между поколенията, самотата, смисълът на живота, страхът от смъртта, тленността.
Нобеловите награди се връчват под сянката на пандемията
Пандемията от новия коронавирус промени седмицата на нобеловите лауреати, в която традиционно се връчват нобеловите награди и се честват носителите им. Част от традиционните събития бяха отменени, а други ще се проведат онлайн.
И останалите лауреати в областите медицина, физика, химия, мир и икономика ще получат дипломите и медалите в родните си страни в следващите дни. Някои ще бъдат почетени в домовете си, като Глюк, а други - в резиденциите на шведски дипломати или в научни институти.
Първата публична церемония ще е тази вечер в резиденцията на шведския посланик в Берлин. Там медала си ще получи французойката Еманюел Шарпантие, която бе удостоена с Нобеловата награда за химия заедно с американката Дженифър Даудна за разработване на метод за редактиране на генома с генните ножици CRISPR /Cas9 (КРИСПР/Кас9). Шарпантие живее в Берлин.
Видеозаписи от връчването на наградите ще бъдат включени в предаване, което ще се излъчи в четвъртък от кметството на Стокхолм.