МАЙСТОРИ НА ЧЕТКАТА
Прочутите Маковски - баща, дъщеря и трима синове художници
Техният стил - да рисуват перфектно и да продават скъпо
Автор : / 3963 Прочита 3 Коментара
Владимир Маковски, автопортретЕдна фамилия, едно семейство, различни художници - това не се случва често. В творбите им има много общи неща, и в същото време всеки е по своему уникален художник. Става въпрос за фамилията живописци Маковски. Бащата - Егор Маковски, имал пет деца.
Дъщерята Мария станала артистка, а другата дъщеря - Александра и тримата синове - художници. Така, с фамилията Маковски /б.а. бащата е от полски произход/, в Русия творят четирима художници: бащата Егор и децата му Александра, Николай, Константин и Владимир.
Портрет на Егор Маковски, нарисуван от сина му Константин Маковски
Егор Иванович Маковски произхождал от полска фамилия, заселена в Звенигород, Русия. През 1818-а година, когато Егор е на 16, заминава за Москва и остава там до смъртта си. Като младеж захваща работа в строителството на Кремъл, възглавявано от княз Юсупов. Момчето изпитвало огромно влечение към изобразителното изкуство, музицирането и старинните предмети. Младият Егор опитвал да изработва копия на музейни оригинали, с чутовен перфекционизъм, до детайла. Омъжва се за младата и много талантлива оперна певица Любов Корниловна - известно сопрано на московска сцена, която му ражда пет деца.
Любов Маковска, худ. Василий Тропинин
Децата си Егор и Любов възпитавали в любов към изкуствата - живописта, музиката и театъра. Домът на Маковски се превърнал в своеобразен културен център на московската ариистокрация.
Всъщност, през 1933-та, именно с активното участие на Егор Маковски, възниква първо Московският художествен клас, а после и Московското училище по живопис, което съществува и до днес.
"В околностите на Санкт Петербург", худ. Александра Маковска
Александра Маковска е родена през 1837-а година. Тя не получава специално образоване по изобразително изкуство - учи се от баща си и от семейни приятели-худоници, сред които били легендарният Карл Брюлов и Василий Тропинин.
Александра Маковска рисувала предимно пейзажи, които били модни пре втората половина на XIX век, и именно тогава ги отделят като самостоятелно направление в изобразителното изкуство.
"Руски пейзаж", худ. Александра Маковска
Творбите на Александра критиците причисляват към импресионизма. А за качеството им говори фактът, че голяма част от тях били откупени от големи познавачи като Бахрушин и Третяков.
Най-популярен сред младите Маковски станал Константин Маковски - най-големят син на Егор Маковски. Той е роден през 1939-а година. Започнал да рисува още като 4-годишен.
"Игра на сляпа баба" на Константин Маковски (Снимка: Sotheby's)
Постъпва да учи в училище по живопис и скулптура. Блестящ ученик в училище и отделно обучаван от баща си, Константин бил забелязан като изключително талантлив и обещаващ художник, и бил приет да учи в Императорската академия по изобразителни изкуства в Санкт Петербург.
Константин Маковски, автопортрет
Константин Маковски бил един от 14-те студенти, които през 1863-та година се отказват от участие в конкурса за Големия златен медал, в знак на протест срещу издигнатата от Академията конкурсна тема.
Постъпва на работа в независим картел по изкуствата, под ръководството на Иван Крамски. От 1870-а участва в изложби на Асоциацията на передвижниците.
"Деца бягат от гръмотевична буря", худ. Константин Маковски
Напускайки Академията и изгубвайки шанса си да получи диплома, Маковски обаче работел толкова добре, че не можел да се оплаче от липса на поръчки. Неговите портрети са наистина уникални художествени творби, които го превръщат в един от модните художници на Москва.
Константин Маковски ценял труда си и определял високи цени на картиниите си, и въпреки това поръчките му буквално валяли. Всеки уважаващ себе си богаташ искал да има портрет от него. Передвижниците започнали да упрекват другаря си, че картините му "идеализират" реалността, но Константин ни най-малко не се повлиял от упреците и не променил стила си на рисуване.
За картината си "Празници по време на Масленицата на площад Адмиралтейство в Санкт Петербург" Маковски получава професорско звание от Академията по изкуствата.
През 1870-а година заедно с брат си Николай, Константин пътува до Египет и това се оказва преломен момент в живота му. Константин Маковски окончателно скъсва със социалната тематика и се отдава изцяло на естетските си увлечения по цветовете и формите.
Портрет на една от съпругите на Константин Маковски, изработен от него
Големите му платна на историческа тема били на практика непродаваеми дори за най-богатите руски колекционери, но той не се вълнувал особено от това. Павел Третяков закупил няколко от най-скъпите му картини, но не пропуснал да отбележи, че цените им са "завишени".
Константин Маковски бил взискателен не само в работата си, но и в личния с живот. По тази причина се женил три пъти, като последната му жена, която срещнал в Париж, останала вдовицата и след смъртта му наследила огромната му колекция от картини на холандски, английски и френски майстори на четката, ювелирни изделия, старинна посуда и даже карета. Цялото това съкровище било разпродадено на аукцион.
Средният брат Николай Маковски завършил Московското дворцово архитектурно училище, после учил в Петербургската академия по архитектура.
За проект на селска църква бил награден със Сребърен медал, но въпреки успехите си в архитектурата, също се насочил към живописта.
"Пчелин", худ. Николай Маковски
Николай станал един от учредителите на Асоциацията на передвижниците, но не участвал в изложбите им и по тази причина след две години бил изключен от нея. Николай Маковски рисувал градски пейзажи и картини, свързани с историческото минало на Москва.
Най-младият от братята Маковски - Владимир, се родил през 1846-а година. Като брат си Константин, и той ценял високо труда си - поставял картините си в златни рамки и ги продавал на много високи цени.
"Селски момчета", худ. Владимир Маковски
Отличавал се с голяма самодисциплина и перфекционизъм, като в това отношене надминал всички Маковски. В модните среди минавал за модна икона и на външен вид - държал винаги да изглежда перфектно.
"Чуй грамофона", худ. Владимр Маковски
В един етап от живота си Владимир Маковски започнал да преподава - първо в Московското художествено училище, а после - в Художествената академия. Най-младият Маковски става първият ректор на Академиятаа, който остава на този пост до смъртта си, когато е на 74.
"Възрастна двойка", худ. Владимир Маковски
Владимир Маковски оставя стотици живописни платна с висока стойност.