СВЕТОВНОТО ИЗКУСТВО - НА РОДНА СЦЕНА
Звездопадът от световни знаменитости на българска сцена продължава и през 2020-а
Вижте кой покори българите с таланта си и ще го видим отново
Автор : / 2767 Прочита 1 Коментара
Снимка на публиката от концерта на Марио Бионди в НДК / Източник: НДКСветовноизвестният цигулар Ара Маликян беше у нас по време на турнето си, кръстено "Невероятното пътешествие на една цигулка" - името и на 25-ия му албум, а съвсем скоро - през март 2020 ще го видим отново на родна сцена.
Виртуозът на цигулката, харизматичният музикант, интерпретатор и композитор ще представи в България новия си спектакъл "Royal Garagе Tour", част от световното му турне, което преминава през най-големите зали и площади на Европа, САЩ и Латинска Америка. Концертите му са на 16 март в София - НДК, на 17 март - във Варна и на 19 март - в Пловдив.
С новото си мащабно, цветно и еклектично шоу "Royal Garage Tour", Ара Маликян ще представи на българската публика последния си - 26-ти албум Royal Garage, излязал през 2019-а. Така че, "шоуто продължава".
"Цигулката е моят живот. Тя е всичко за мен. Не си представям живота ми без цигулка, тя е като част от тялото ми, част от самия мен", каза Маликян и го доказа на сцената чрез музиката - от предкласиката на Бах, през арменския фолклор, ливанските ритми, Вивалди и ритмите на клезмер до Radiohead и Led Zeppelin. Маликян свири още от 3-годишен и цигулката е наистина целият му живот.
Ара Маликян / Снимка: Bg Sound Stage Management
Още един виртуоз на цигулката - унгарецът Роби Лакатош бе така аплодиран в зала 1 на НДК, че се почувства щастлив да възнагради българската публика с композицията си "Две китари". Майсторът на циганската цигулка дойде у нас след зашеметяващи концерти в престижни зали като Концертгебау, Карнеги Хол, Сантори Хол и Операта в Сидни.
Ексцентричният виртуоз Роби Лакатош е легенда на концертните фиести в цял свят. В София той свири с любимата си цигулка, изработена от венециански лютиер и малко преди да си замине, обеща непременно да се срещне с българската публика отново през 2020-а, защото "българите ми харесват - те са емоционални като мен", каза Лакатош.
Роби Лакатош / Източник: Снимка: Виктор Викторов
Когато Дейвид Гарет представи на българска сцена "UNLIMITED" ("Безгранично"), той ни доказа, че за артистизма няма граници и музиката няма рамки.
И ето че след огромния му успех в повече от 14 държави в света, предстои в България да видим и юбилейното му световно кросовър турне "UNLIMITED - LIVE" 2020 . Това ще се случи на 25 октомври в зала "Арена Армеец".
Дейвид Гарет / Източник: Източник: Снимка: RTK Roland
Още един диамант в короната на 2019-а бе легендарният ЩРАУС ВИЕНА ОРКЕСТЪР на българска сцена, който докара у нас звездите на "Фолксопер Виена" Михаел Халвичек и Роман Мартин, и диригента Райнер Роос.
ЩРАУС ВИЕНА ОРКЕСТЪР / Източник: Снимка: 5PT
На българска сцена показа своето изкуство и иконата на гейм индустрията Томи Таларико, братовчед на Стивън Тайлър от Aerosmith. Таларико пише музика за видеоигри вече 17 години и е признат за един от най-добрите в жанра.
Имахме възможност да гледаме на живо концерт на Video Games Live, със звука на симфоничен оркестър и хор, визуализации на голям екран, впечатляващо осветление и ефекти. И, разбира се, да видим на живо Томи Таларико - композитор, звуков дизайнер, продуцент, телевизионен водещ и китарист на световно ниво.
Томи Таларико / Източник: Кантус Фирмус
9 тона лед и 22-ма фигуристи-шампиони на една сцена човек може да види рядко в живота си, но те дойдоха у нас за поредна година - невероятните артисти от Държавния балет на лед "Санкт Петербург". Балетът изнесе поредица от спектакли пред българската публика. София бе последната спирка от турнето му "Господарите на спорта".
Шампионите по фигурно пързаляне направиха специален жест за публиката в столицата и пуснаха извънредно издание на култовия спектакъл "Лебедово езеро" в зала 1 на НДК, непосредствено преди шедьовъра "Лешникотрошачката". Добрата новина е, че със сигурност ще имаме възможност да се насладим на "леденото" им изкуство и през 2020-а.
Руският държавен балет на лед "Санкт Петербург" /Източник: Photo credit: 5pt
Виртуозът на пианото Питър Бенс, известен като "най-бързите пръсти", изсвири у нас най-новите си лични композиции с концерти в София и Варна.
Питър Бенс в София / Източник: Снимка: Официална Фейсбук страница
У нас концертрира и една от най-забележителните цигуларки на нашето време - Сара Чанг. Гостуването й бе по покана на Софийската филхармония. Сара Чанг е световна звезда на музикалния подиум с 20-годишна активна кариера на най-престижните класически сцени по света.
Известна е като голям перфекционист и артист с невероятно завладяваща чувственост. Както и като голям работохолик - изнася по над 150 концерта годишно. Самата цигуларка сподели, че никога не свири нещо, което не й харесва, и че никога не прави компромис с подбора на произведенията, които свири.
Сара Чанг / Източник: Софийска филхармония
Едва ли трябва да кажем колко голяма чест бе за българската публика да види на живо Сара Брайтман. Зала 1 на НДК буквално се пукаше по шевовете. Екипът на певицата, наброяващ 60 човека, превърна сцената в приказка.
Концертът бе част от световното турне Hymn: Sarah Brightman In Concert, започнало през ноември 2018 година в Южна Америка, което включва над 120 концерта на пет континента през тази и миналата година. И за наша радост, не пропусна България!
Сара Брайтман / Източник: Bulphoto
У нас бе и легендата на италианската опера Никола Мартинучи, който излезе на сцената на зала "България", за да представи репертоар с най-популярните тенорови арии. Никола Мартинучи започва да пее, когато е на 20 години, а голямото признание идва през 1983 година в театър Ла Скала, където се появява в ролята на Манрико от операта "Травиата" на Верди.
В историята на операта ще остане дебютът му в Метрополитън опера, Ню Йорк, където си партнира с Гена Димитрова в "Турандот".
След като през 2018-а година откри юбилейния 90-ти сезон на Софийската филхармония, голямата звезда на цигулката Вадим Репин отново бе у нас през 2019-а, по покана на диригента Найден Тодоров. Българската публика бе очарована от романтичния Концерт за цигулка на Макс Брух и музиката на Камий Сен-Санс и Феликс Менделсон. Репин е съдбовно свързан с България от ранна детска възраст. Бил е само на 13, когато през 1984 г. дебютира на сцената на зала "България", и България остава в сърцето му.
Репин дебютира едва 15-годишен в Карнеги Хол, а на 17 става най-младият носител на голямата награда на един от най-престижните конкурси "Кралица Елизабет" в Брюксел. За него големият Йехуди Менухин казва, че е най-перфектният цигулар на нашето време.
Вадим Репин / Източник: Софийска филхармония
За любовта - най-великото човешко чувство, танцува на българска сцена Шарон Еял - една от най-ярките звезди на съвременната танцова сцена. "Елегантни и радикални едновременно, механизирани и плавни, но най-вече естествени - това са движения, които няма как да объркате, щом ги видите веднъж. Защото не са подчинени на правила, а извират от дълбините на човешката душа. Импровизация и чиста красота", пише за Еял германската преса.
Спектакълът й "Жестокият път на сърцето" дойде в Пловдив 5 дни след световната премиера на престижното Биенале на танца в Бохум, Германия.
Шарон Еял, "Жестокият път на сърцето" / Източник: ONE DANCE WEEK
Какво може да се каже за Марио Бионди, освен че италианската звезда и световна соул легенда е работил с гиганти като Рей Чарлз, а у нас дойде с един от най-известните басисти в Европа и китаристът и перкусионист Дейвид Флорио. Освен песни от най-новия си албум - "Brasil", Бионди бе подготвил специална изненада за българската публика - новият аранжимент на "Sunny Days", който прозвуча в концертна версия с блус оттенък.
Марио Бионди - италианецът с най-чувствения и отличителен глас в съвременната соул музика, сочен за наследник на знаменития Бари Уайт, пя от сърце и душа у нас и българите се увериха, че той наистина е световната сензация, за която бяха чували и чели. Бионди е определян за краля на R&B, който смесва джаз и рок в завладяващ ритъм.
Елина Гаранча е родена в Латвия, а днес е истински космополит - утвърдена е като една от най-големите оперни звезди в света. Завладява сърцата на публиката с красивия си глас, интелигентност, музициране и въздействащи сценични превъплъщения. Тя печели международния конкурс за певци "Мириам Хелин" през 1999 г., а през 2001 г. е финалист в престижния "BBC Cardiff Singer of the World Competition". Първият й самостоятелен звукозапис "Aria Cantilena" е издаден през март 2007 г.
Албумите ѝ печелят адмирациите на критиката и сърцата на почитателите на оперното изкуство. Те й носят ECHO Klassik award - за "Romantique" през 2012 и за "Meditation" през 2015. Последният албум на Елина Гаранча "Revive" беше издаден в края на 2016 г. и бе единодушно похвален от критиката: "Вълнуващ диск, с изобилие от разкошно качество", написа "The Telegraph". И ето че ние, българите, също успяхме да чуем Гаранча, и то на живо.
Елина Гаранча / Източник: Getty Images/Guliver Photos
Иконата на балканската музика, големият Горан Брегович, отправи специален видео поздрав на български език към всичките си фенове, още преди да дойде у нас, за концертите си в София, Варна и Велико Търново тази есен. "Българи, гответе се! Ще бъде лудо!", закани се той, в типичния ни балкански стил.
И беше "лудо"!
И накрая, една наистина голяма звезда, която изглежда достойна за една новогодишна музикална "наздравица" - Андре Рийо. За наша чест, той е първият музикант от световната сцена, който в две поредни години изнася четири концерта в България при напълно разпродадена зала "Арена Армеец". Над 22 000 зрители бяха свидетели на този празник на музиката - срещата с Краля на валса Андре Рийо и неговия 60-членен "Йохан Щраус" оркестър - най-големият частен оркестър в света, с музиканти от 13 националности. Съвсем нова програма беше избрал Маестрото тази година, залагайки на инструментални изненади от членове на оркестъра - мултиталанти, владеещи по няколко инструмента, и нови фантастични ефекти в спектакъла...
Андре Рийо , зала " Арена Армеец", 2019 г. / Снимка: Bg Sound Stage
Три часа възторг, 40 минути аплаузи и публика, която танцува на крака. Какво повече може да си пожелае човек?! Да не говорим, че Рийо буквално ни спечели завинаги като народ, след като изпълни "Мила родино"! А преди мощния бис на концерта, Маестрото призова за мир и единство и сложи символичен край на празника с "Одата на радостта" по текста на Фридрих Шилер и музиката на Лудвиг ван Бетовен, прославяща братството и разбирателството на цялото човечество.
Нека и ние завършим така оптимистично този подбор от събития и знаменитости от световен ранг на българска сцена, с пожелание за мири разбирателство през идващата 2020-а година!