СВЕТОВНИ ПРЕМИЕРИ В БЪЛГАРИЯ
Последният спектакъл на световноизвестния хореограф Жером Бел идва в България
"Мигриращо тяло" на ДНК се закрива с "Retrospective"
Редактор : Еми Мариянска / 1092 Прочита 0 Коментара

Благодарение на ДНК-пространството за съвременен танц и пърформанс, през настоящия сезон българската публика ще може да види танцови спектакли на световно ниво и да има вълнуващи срещи с артисти от Швейцария, Франция, Канада, Норвегия и Швеция.
Международната програма "Мигриращото тяло" на ДНК ще приключи ударно през декември, с гостуването на последния проект на френския хореограф Жером Бел - "Retrospective". След световната му премиера на тазгодишното издание на фестивала "Импулстанц" във Виена, "Retrospective" ще бъде представен у нас. Това ще бъде първо представяне на Жером Бел в България.
Жером Бел /Източник: Сайт на хореографа/
През 2005 г. Жером Бел е награден с наградата "Беси" в Ню Йорк за спектакъла "Шоуто трябва да продължи", а през 2008 г. - с Наградата за културно многообразие, споделена с Пикет Клунчун, от Европейската културна фондация.
Идеята на проекта е да събере в една лента откъси от най-емблематичните представления и филми на хореографа: "Jérôme Bel", "Shirtology", "The show must go on", "Véronique Doisneau", "Disabled Theater", филмите "Gala: Moonwalk", представен в рамките на изложбата "Michael Jackson: OntheWall" - 2018/2019, "Company Company" и др.
Прожекцията е на 11 декември от 19:30 часа в ДНК.
А какво ще ни предостави ДНК-пространството дотогава?
В края на септември и началото на октомври, в рамките на резидентската програма на ДНК, гостуват хореографката Мария Кефирова (Канада/България), философът и танцов теоретик Ноеми Соломон (Канада/САЩ) и артистът и теоретик Диего Жил (Канада/Аржентина). По време на резиденцията са организирани няколко публични събития: уъркшоп за студенти и професионалисти танцьори, хореографи и драматични актьори, воден от Мария Кефирова на 28 и 29 септември; дискусия на 1 октомври от 19:30 часа, в която едно от най-големите имена на танцовата теория Ноеми Соломон ще разговаря с философа и драматург Боян Манчев.
Мария Кефирова, Канада/България /Снимка: ДНК/
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Проектът, върху който Мария Кефирова, заедно със своите колаборатори работи по време на престоя си в София backs.boxes.towels (Dance cure), ще бъде представен на 3 октомври от 19:30 часа.
Шведската хореографка и филмова режисьорка Гунила Хейлборн гостува на ДНК със спектакъла "Why I Wear This Shirt", който прави съвместно с норвежкия артист Ким Хиортьой. На 11 октомври може да видите солото на Хиортьой - абсурден спектакъл между комедията, поезията и съвременния танц; отчайващо тъжен и отчайващо смешен, някъде между баналното, прозаичното (как се движим по тротоара, кога да се тревожим за външния си вид) и метафизичната тема, какво представлява времето.
Гунила Хейлборн и Ким Хиортьой работят заедно по различни проекти от повече от 10 години. Съвместната им работа през годините се е превърнала в нещо като дълъг разговор, чиято кулминация е това представление.
На 22 ноември ще можете да гледате швейцарския спектакъл на хореографа Марко Беретини "iFeel4. iFeel4". Това е солов транс, на фона на жива музика и с участието на детски хор. Удивително съчетание на диско, литургични напеви, поп музика, репетитивни движения и свободно придвижване на деца с маски, напомнящи гръцка трагедия.
Марко Беретини е шампион по диско за 1979 г. на Германия и един от най-интересните съвременни хореографи и изпълнители.
Снимка и видеоклип:Официален сайт на Жером Бел
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.