Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Скандалната "Мадона" на Мунк още гневи християнските каноници

ЖИВОТЪТ В ИЗКУСТВОТО

Скандалната "Мадона" на Мунк още гневи християнските каноници

Картината бе похитена веднъж от музея на художника в Осло

"Мадоната" на Едуард Мунк

В края на 19-и век един от най-добрите на прага между двете столетия - 19-и 20-и век - Едвард Мунк, за пръв път показва картината си "Мадоната" и тя предизвиква скандален световен резонанс. Жената от картината изглежда в пълен разнобой с образа на библейската Дева Мария.

Тя е в скандално противоречие с християнския църковен канон. Единственото, което напомня за този канон е нимбата над главата й?...Много критици с насмешка коментирали "Мадоната" на Мунк като "разюздана любовница, приканваща към чувствени забавления" и я назовавали "Антиподът на Божията майка".

Вълна от негодувание заляла норвежкия художник, който днес е един от най-скъпо продаваните в света.

Автопортрет на Едуард Мунк, 1895 г.

Още

Има три картини "Мона Лиза"?

Има три картини "Мона Лиза"?

Мунк създал пет версии на тази картина и отделно - една литография. В тези версии личи замисълът му - да покаже отделни етапи от жизнения път на жената - от зачатието на дете, до смъртта й.

Художникът смятал за мисия в живота на жената майчинството - продължението на рода.

"Мадоната", худ. Е.Мунк, 1894-1895 г.

Още

Виждали ли сте "мъжката" Мона Лиза на Леонардо?

Виждали ли сте "мъжката" Мона Лиза на Леонардо?

Неслучайно първата версия на "Мадоната" е кръстена "Зачатие" /др. "Любящата жена"/. Втората версия е свързана със самото раждане на дете. Такъв е сюжетът на литографията на Мунк, създадена през 1895 г.

Личи замисълът на художника всяка от версиите му да показва различен етап от женското призвание, като всяка следваща допълва първата "Мадона".

В средата на 20-и век критиците започват да гледат с друг поглед на скандалната му картина "Мадоната" - по-философски.

"Дали наслаждението е тема на тази картина, или изобразява жената в състояние на последната глътка въздух, когато душата напуска тялото й?!", написва един френски критик.

"Автопортрет с бутилка вино", худ. Е. Мунк, 1906 г.

Още

Противоречивият образ на Мария Магдалена в изобразителното изкуство

Противоречивият образ на Мария Магдалена в изобразителното изкуство

И други критици започват да променят мнението си, като обръщат внимание на факта, че основна тема в творчеството на Мунк е фундаменталният въпрос за Живота и Смъртта.

"Мадоната" е изложена пред публика за пръв път през 1896 г., под названието "Любящата жена". Критиците, както казахме, масово я осъждат безпощадно. Излизат статии, в които дори я заклеймяват като "опасна за младите момичета". Особено втората версия на картината, в която има изображения на ембриони и сперматозоиди.

Една от версиите на "Мадоната" от 1895 г., която била "забранена за момичета"

Още

Музата на Модилиани се самоубива бременна в 9-ия месец

Музата на Модилиани се самоубива бременна в 9-ия месец

Само един критик - А. Стриндберг още тогава вижда друго:

"Преди всичко тук е изобразено зачатието - не е важно дали то е непорочно, или грешно. Червеният и златният ореол около фигурата на героинята символизират акта на съвокупление като единствения смисъл за съществуването на всеки човек - живот чрез любовта, а не в самота".

За отрицателното отношение към "Мадоната" на Мунк допринася и друг немаловажен факт: Художникът използва натурщица с лоша репутация за картината си. Това е една жена, на име Дагни Юл - муза и на други хора на изкуството по онова време.

Дагни Юл - "жената-огън"

Още

Тя е била музата на 9 талантливи мъже

Тя е била музата на 9 талантливи мъже

По някое време и двамата с Мунк били нещо повече от художник и позираща. И макар че по времето, когато я рисува като "Мадоната", Дагни Юл била интимно близка с негов приятел, всички погледнали с лошо око на избора на Мунк с Юли.

Тя била известна като "опожаряваща огнена жена". Зад гърба си имала многобройни романи с известни и богати мъже. И фактът, че Мунк използвал именно такава жена за образ на Божията майка, допълнително добавил масло в огъня на скандала.

Дагни Юл

Самият Мунк не потърсил нито едно оправдание за "богохулството" си. Отношението му към жените било еквивалентно на отношението на художник към Красотата в изкуството.

"Жената е загадка за мъжа. Тя има изменчива природа - едновременно е смята и греховна...", е написал художникът в свои бележки.

Похитените през 2004 г. картини на Мунк "Викът" и "Мадоната"

През 2004 г. от Музея на Мунк в Осло картината му "Мадоната" е похитена. Заедно с друга негова знаменита творба - "Викът".

Платната са открити чак след две години, но с огромни увреждания по тях. Реставрационните работи траяли още две години.

2006 г. Връщат реставрираната "Мадона" на мястото й в музея в Осло

Днес двете творби са строго охранявани, а "Мадоната" продължава да буди както възхищение, така и спорове в двата полюса между греховната страст и религиозния канон.

Еми МАРИЯНСКА

Още

Най-ужасяващите шедьоври на световната живопис

Най-ужасяващите шедьоври на световната живопис

Още

Кой посегна на Божията майка и Сина с чук?

Кой посегна на Божията майка и Сина с чук?

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Григор Ангелов и неговият "Прозорец"

Изложбата - живопис е от 18 до 30 март 2024 г. в Галерия "Париж"

Организаторите на българското участие във Венецианското биенале са провели работна среща в Италия

Павилионът на България тази година ще бъде в експозиционното пространство зала "Тициан" (Sala Tiziano) в Centro Culturale Don Orione Artigianelli, близо до Моста на Академията

Стилияна Узунова с емоционално пътуване и "Пристан"

Откриването на изложбата е на 12 март 2024 /вторник/ от 18:00 ч. в изложбения салон на Арт Галерия Lе Papillon, където в компанията на талантливата Стилияна Узунова

Музеят на Пикасо в Париж представя нова изложба и почита художничката Франсоаз Жило

Жило е единствената от спътниците на Пикасо, която напълно се еманципира от него, за да реализира потенциала си на художничка

Творби на Старите майстори и римски статуи изложени пред колекционери в Нидерландия

"Особено на нашия панаир е, че обхваща почти 7000 години история на изкуството, 7000 години човешко творчество. Независимо дали става въпрос за живи или мъртви творци, художници или занаятчии", казва Хиде ван Сегелен, търговец на изкуство и председател на изпълнителния съвет на TEFAF (The European Fine Art Foundation)