Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Виждали ли сте "мъжката" Мона Лиза на Леонардо?

ТАЙНИТЕ НА ВРЕМЕТО

Виждали ли сте "мъжката" Мона Лиза на Леонардо?

Картината "Спасителят на света" е считана за най-голямото откритие на XXI век, а в историята й има и "българска следа"

Леонардо да Винчи и последното му творение

Леонардо да Винчи нарисувал картината "Salvator Mundi" /"Спасителят на света"/ около 1500 г. Затова свидетелстват архиви от онова време. Според историци на изкуството, Леонардо рисувал творбата си за краля на Франция Людовик XII в периода 1506 -1513 г. През XVII в. картината е собственост на английските крале Чарлз I (1600-1649) и Чарлз II (1630-1685), но след това изчезва безследно, за да се появи отново през втората половина на XIX в., когато неин собственик става британският колекционер сър Френсис Кук (1817-1901). През 1958 г. неговите наследници погрешно я приписали на Джовани Болтрафио (Giovanni Boltraffio; 1466/67-1516), ученик на Леонардо, и я продали на търга Milanese School (1500) в Sotheby's за... 45 GBP.

Последната картина на гения от Ренесанса Леонардо да Винчи ще бъде отново предложена на търг в Ню Йорк тези дни - на 15 ноември от аукционната къща "Кристис", предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

"Спасителят на света" (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Още

Леонардо да Винчи работи до смъртта си с парализирана дясна ръка

Леонардо да Винчи работи до смъртта си с парализирана дясна ръка

При появата на картината през XIX в., някои изкуствоведи се произнасят, че тя не е дело на Леонардо да Винчи.

Те се мотивират с това, че маниерът на рисуване не съответствал на техниката на Леонардо, и това особено личало в изображението на лицето и косите на Иисус Христос върху платното.

Фрагмент от платното. Фото: yaplakal.com

По тези причини, на тогавашния аукцион картината била оценена едва на 45 GBP.

Още

Мона Лиза - тайната на Леонардо

Мона Лиза - тайната на Леонардо

Според някои публикувани сведения, през 2004 г. притежател на платното е бил Робърт Саймън - експерт и ценител на старинни платна.

Именно у него се зародило съмнението, че това е творба на Леонардо, и че тя по всичко наподобява шедьовъра му "Мона Лиза".

Саймън предал картината на изследване. Тогава възниква и "второто" й име - "мъжката" Мона Лиза.

24 октомври 2017 г. Salvator Mundi ("Спасителят на света" ) на Леонардо да Винчи на изложение в Лондон (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Една реставраторка, на име Диана Модестини разказва в италианската преса как през 2007 г., когато започнала да "сваля" горните слоеве на картината, ръцете й буквално треперели.

"Помислих си, че полудявам!..", разказва Модестини.

"Кристис" представя "Salvator Mundi" ("Спасителят на света") на Леонардо да Винчи в Ню Йорк на 10 октомври 2017 г. (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Експертът по ренесансова живопис Мартин Камп също отбелязва:

"Беше съвършено ясно, че човекът, който е създал "Мона Лиза", е нарисувал и "Спасителят на света". И двете картини са на Леонардо да Винчи", категоричен е той.

Днес повечето изкуствоведи се обединяват около това мнение.

Според тях "Спасителят на света" е последната работа на Леонардо, която се намира в частна, а не в музейна колекция.

"Кристис" представя "Salvator Mundi" ("Спасителят на света") на Леонардо да Винчи в Ню Йорк на 10 октомври 2017 г. (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Още

Последната картина на Леонардо ще търси купувач за 100 милиона долара

Последната картина на Леонардо ще търси купувач за 100 милиона долара

Говори се, че един от предишните собственици на платното e бил и руският милиардер Дмитрий Риболовлев. 

Неговата история е особено любопитна: Освен като един от най-големите богаташи в света, Дмитрий Риболовлев е известен и с най-скъпия развод в историята, който му коства сумата от 45 млрд. долара.

Картината на Леонардо е купена от руския олигарх за 127.5 млн. долара, на името на компания, регистрирана на Вирджинските острови. Руснакът предприел този ход, за да скрие някои скъпи свои притежания, сред които и произведения на изкуството, от бившата си съпруга.

В тази история, има и "българска следа" - участва българката Таня Рапо, омъжена за познат на Риболовлев и кръстница на малката му дъщеря.

Още

Най-зрелищните обири на изкуство

Най-зрелищните обири на изкуство

Именно българската гражданка свързва руснака с един швейцарски търговец на произведения на изкуството - Ив Бувие. Последният има лоша репутация, особено след като дъщерята на Пабло Пикасо го обвинява в кражба на картини.

Риболовлев се усъмнява, че също е измамен от швейцареца и българката - с комисиони от продажбата, и завежда дело на Бувие, което още не е приключило.

Бувие е обект на наказателно разследване и от швейцарските власти, по подозрение, че може да е избегнал повече от 165 SFr млн. данъци, свързани с трансгранични сделки с изкуство.

''Таня е в основата на тази история', убеден е Риболовлев. Тя и Бувие ме подцениха!'' - Според последна информация от пресата, руският милиардер може да се окаже прав - следователи са открили връзка между банковите сметки на българката и швейцареца, а Риболовлев научава че купената от него картина на Леонардо е придобита малко преди това за сума, с 52.5 млн. долара по-малко.

Сега е интересно какво ще се случи на търга, който предстои. Но по-любопитен и от това кой ще бъде новият собственик на "Спасителят на света", е един изкуствоведчески въпрос без отговор:  

Защо Леонардо да Винчи е нарисувал Иисус по първообраза на картината си "Мона Лиза"?

24 октомври 2017 г. Посетители пред картината Salvator Mundi ("Спасителят на света" ) на Леонардо да Винчи на изложение в Лондон, преди да бъде продадена на търг в Ню Йорк на 15 ноември (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 2

Календар

Препоръчваме ви

Григор Ангелов и неговият "Прозорец"

Изложбата - живопис е от 18 до 30 март 2024 г. в Галерия "Париж"

Организаторите на българското участие във Венецианското биенале са провели работна среща в Италия

Павилионът на България тази година ще бъде в експозиционното пространство зала "Тициан" (Sala Tiziano) в Centro Culturale Don Orione Artigianelli, близо до Моста на Академията

Стилияна Узунова с емоционално пътуване и "Пристан"

Откриването на изложбата е на 12 март 2024 /вторник/ от 18:00 ч. в изложбения салон на Арт Галерия Lе Papillon, където в компанията на талантливата Стилияна Узунова

Музеят на Пикасо в Париж представя нова изложба и почита художничката Франсоаз Жило

Жило е единствената от спътниците на Пикасо, която напълно се еманципира от него, за да реализира потенциала си на художничка

Творби на Старите майстори и римски статуи изложени пред колекционери в Нидерландия

"Особено на нашия панаир е, че обхваща почти 7000 години история на изкуството, 7000 години човешко творчество. Независимо дали става въпрос за живи или мъртви творци, художници или занаятчии", казва Хиде ван Сегелен, търговец на изкуство и председател на изпълнителния съвет на TEFAF (The European Fine Art Foundation)