Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Мона Лиза - тайната на Леонардо

ШЕДЬОВРИ

Мона Лиза - тайната на Леонардо

Светът ѝ се възхищава вече 500 години, но тайната ѝ си остава неразгадана: коя е Мона Лиза, увековечена от великия Леонардо да Винчи?

Илюстрация: Shutterstock

Още Разгадаха усмивката на Мона Лиза

Разгадаха усмивката на Мона Лиза

"Мона Лиза" на Леонардо да Винчи не е обикновен портрет на жена. Легендарен е загадъчният ѝ поглед, който макар да е леко разфокусиран, сякаш непрекъснато ни следва.

Жената на портрета няма нито мигли, нито вежди, облеклото ѝ е съвсем обикновено и в тъмни цветове, сякаш носи траур. Но защо тогава се усмихва?

Голямата загадка

Изкуствоведите открай време спорят и за историята на картината. Най-популярна е теорията на Джорджо Вазари, биограф на Леонардо. Според нея художникът е портретирал Лиза ди Нолдо Герардини, съпруга на флорентинския търговец на коприна Франческо дел Джокондо, който поръчал портрета през 1503 година. Но Леонардо тъй и не го продал на търговеца - нещо много странно за онези времена, когато художниците са рисували главно по поръчка.

Още Леонардо да Винчи работи до смъртта си с парализирана дясна ръка

Леонардо да Винчи работи до смъртта си с парализирана дясна ръка

Има и друга теория: хронистът Антонио де Беатис цитира твърдение на самия Леонардо, че е нарисувал картината по поръчка на друг свой меценат - Джулиано де Медичи. Беатис твърди, че на 10 октомври 1517 бил в ателието на Леонардо във френския град Амбоаз, където на посещение дошъл и приятел на Медичи - благородният кардинал Луиджи д"Арагона.

Според Беатис, Леонардо показал на кардинала три картини: портрети на Йоан Кръстител и на Света Ана, както и изображението на "една флорентинска дама, рисувана по поръчение на Джулиано де Медичи".

И двете теории за произхода на "Мона Лиза" имат както последователи, така и противници сред изкуствоведите, поради което и до ден-днешен никой не може със сигурност да каже коя всъщност е била тази жена.

Още Последната картина на Леонардо ще търси купувач за 100 милиона долара

Последната картина на Леонардо ще търси купувач за 100 милиона долара

Съществуват още многобройни версии за лицето, изобразено на портрета. Включително, че това е мъж, ако не и самият Леонардо. Ясно е едно: Леонардо явно много е държал на тази картина, защото никога не я е продал и през 1516 година я е взел със себе си във Франция.

Малко преди смъртта му негов ученик продал "Джокондата" на френския кралски двор, откъдето тя по-късно била преместена в Лувъра. През 16 век картината е в частната колекция на френските крале. След Френска революция тя за известно време виси в спалнята на Наполеон, а от 1815 година е изложена в Лувъра.

Гравюра на Леонадро да Винчи (Илюстрация: Shutterstock)

Перипетиите на "Мона Лиза"

Още Най-зрелищните обири на изкуство

Най-зрелищните обири на изкуство

Впрочем, "мона" е често срещано в италианския език сливане на "мадона", което значи "моята дама", еквивалент на френското "мадам". Тоест, името на картината означава "Мадам Лиза". Алтернативното име "Джоконда" е женски род на Джокондо. На италиански обаче giocondo означава също "весел, жизнерадостен, жив". С други думи, "Джоконда" може да се преведе и като "весела жена". Заради усмивката това име придобива двойно значение.

В Лувъра (Снимка: Shutterstock)

За световната слава на "Мона Лиза" допринасят и многобройните ѝ перипетии. През 1911 я открадва един ломбардийски занаятчия, който иска да я върне в Италия. Арестуват го едва две години по-късно, когато се опитва да предаде картината на прочутата флорентинска галерия "Уфици". Завръщането ѝ в Париж предизвиква небивал наплив от посетители в Лувъра.

През 1956 година са извършени цели две покушения върху картината. Най-напред неизвестен човек залива долната ѝ част с киселина, която нанася сериозни повреди на картината. После пък боливийски турист замеря "Мона Лиза" с камък. Оттогава картината се пази зад бронирано стъкло. Така тя остава невредима, когато през 2009 година една посетителка хвърля по нея чаша.

Според реномирани изкуствоведи, картината е била представена публично за пръв път през октомври 1517 - тоест, точно преди 500 години.

Източник: Дойче веле/DW

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Клод Моне в Лондон - един гений зад мръсната светлина на столицата

Изложбата "Моне и Лондон: гледки към Темза" показва обожанието на импресиониста към британската столица, обвита в мъгла

"Остатъци от вяра" - живописната поетика на Севда Потурлян в галерия "Арте"

"Искам изложбата ми, чрез средствата на пластичното изкуство, да донесе възможността да се вчувстваме в емоциите, извиращи от тишината на едновремешните пространства на святост", споделя художничката

Фрагментация от Драгомир Костадинов - PXRN

Откриването е на 19 септември от 18:30 часа в Квадрат 500. Изложбата ще продължи до 6 октомври

Lina Bo и нейните невинни игри

Галерия "Аросита" открива изложбата на 19 септември от 18.30 часа

Истина или лъжа? Изложба ни води из историята на фалшификациите

Домът на европейската история, Брюксел, гостува на Националния етнографски музей с изложба за фалшификациите и измамите

"От вода - камък" на Теодор Генов открива новия сезон в галерия Little Bird Place

Изложбата, курирана от Стефка Цанева, ще бъде представена от 10 до 27 септември 2024 г., като откриването ще се състои на 10 септември (вторник) от 17:00 до 21:00 ч. на ул. "11-ти Август" 7 в София