Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Противоречивият образ на Мария Магдалена в изобразителното изкуство

РЕЛИГИЯТА И ИЗКУСТВОТО

Противоречивият образ на Мария Магдалена в изобразителното изкуство

За пръв път е наречена "блудница" от папа Григорий Велики, православието я счита за мироноска

Мария Магдалена на Джовани Пиетро Рицоли, която се намира в Катедралата на Бургос, Кастилия, Испания (Снимка: Shutterstock)

Животът на Мария Магдалена е белязан с множество митове и легенди. В продължение на векове, и до наши дни, сред историците и богословите текат разгорещени спорове коя е тази загадъчна жена, каква е била тя за Христос и кому е било изгодно да й припише миналото на блудница? 

Отговорите на тези въпроси остават нееднозначни във времето и са дали своя отпечатък в изобразителното изкуство и литературата.

"Не ме докосвай" на Веронезе

В трактовката на образа на Мария Магдалена има кардинални различия между православието и католицизма: православието я счита са свята мироноска, излекувана от Иисус от "седем бяса", а в традициите на Католическата църква е отъждествена с каещата се блудница и сестра на Лазар Мария, въпреки че никъде в Свещеното писание не се говори пряко Мария Магдалена да е била блудница в някой период от живота си.

Православна иконография на Мария Магдалена

Римската католическа църква за пръв път нарича пряко Мария Магдалена "блудница", от устата на папа Григорий Велики.

"Молитвата на Мария Магдалена" на Хайес /1825 г./

Още

Кой посегна на Божията майка и Сина с чук?

Кой посегна на Божията майка и Сина с чук?

Много богослови пък предпочитат да я наричат с по-благовидното "евангелска грешница", позовавайки се на евангелските текстове, в които Мария Магдалена е представена като пропаднала жена, замервана с камъни, когато Иисус я вижда и я спасява от обругаването.

Описан е моментът, в който Мария Магдалена, в знак на благодарност, пада в краката Му и ги умива с миро и със сълзите си.

Мария Магдалена облива в сълзи нозете на Христос

Още

Леонардо да Винчи работи до смъртта си с парализирана дясна ръка

Леонардо да Винчи работи до смъртта си с парализирана дясна ръка

Православната църква е на коренно различно мнение за Мария Магдалена - че тя не е блудница, а жена, която е била обсебена от нечисти сили.

Аргументите на тази версия: Ако Мария Магдалена е била блудница, то от това със сигурност са щели да се възползват опонентите на Христос.

Фарисеите, обаче, въпреки огромната си ненавист към Спасителя, нито веднъж не Го уличават в това, че сред апостолите му има блудница?..

Фрагмент с Мария Магдалена от "Тайната вечеря" на Леонардо да Винчи

В православната църква Мария е считана за олицетворение на жената-християнка и се почита наравно с апостолите, като свята мироноска.

Православна икона на Мария Магдалена

Още

Тайните на Сикстинската капела

Тайните на Сикстинската капела

Тя е представяна като най-добрата ученичка на Христос и негова предана последователка, както и за предполагаем автор на Четвъртото евангелие.

Неслучайно Иисус Христос я удостоява с високата чест да бъде пръв свидетел на Неговото възкресение.

Богородица и Мария Магдалена оплакват мъртвия Христос

Има и такива богослови, които оспорват авторството на Мария Магдалена на Четвъртото евангелие. Те предпочитат да смятат, че то е написано от неизвестен последовател на Христос, или от някой от апостолите на Ранната християнска църква - без да се уточнява от кого.

Мария Магдалена и Иисус

С времето противоречивият образ на Мария Магдалена става неволна жертва на боричканията на църковниците за власт и надмощие.

"Мария Магдалена с трънения венец" на Карло Долчи

Към IV-V век, образът на жена-лидер, за някои изглежда повече от ерес. И съвсем умишлено образът на Мария Магдалена е подложен на низвергване по най-различни начини.

"Мария Магдалена" на Хосе де Рибера

Един от тях е версията, че Мария Магдалена е жена на Иисус и майка на синовете Му.

"Мария Магдалена" на Карло Долчи

Още

Евангелия, които няма да прочетете в Библията

Евангелия, които няма да прочетете в Библията

Неотдавна започна спор около буквално богохулния въпрос, девствен ли е бил Иисус, или пък хомосексуалист? - С две думи, харесвал ли е жени?

На базата на един ръкописен манускрипт на арамейски език от 70-те години на VI век, бе извадена версия, че Спасителят е бил женен за Мария Магдалена и живеел с нея и двамата им синове.

"Каещата се Мария Магдалена" на Тициан, съхранявана във Флоренция

По този начин става логично, Мария Магдалена да е била първата посветена в предстоящия подвиг на Иисус на Кръста на Голгота.

"Мария Магдалена" на Доменико Фети, 1621 г.

Дали Мария Магдалена е имала друг - направо казано развратен живот, преди да срещне Иисус, навярно няма да узнаем достоверно никога.

"Каещата се Магдалена" на Гуидо Рени

Образът на разкайващата се Мария Магдалена, обаче, се е възприемал като правдив и е вдъхновявал много западноевропейски художници.

"Мария Магдалена" на Перуджино /ок. 1500 г./

Още

Реални събития, описани в Библията

Реални събития, описани в Библията

Евангелската Мария Магдалена е рисувана от най-големите майстори на италианската живопис.

"Каещата се Магдалена" на Гуерчино

Нещо повече, нейният образ в изобразителното изкуство, преминава и в литературата като нарицателно име за онзи тип жени, които се връщат в правия път след развратен начин на живот.

"Мария Магдалена" на Хосе де Рибера, 1641 г.

"Каещите се Магдалени" стават любими героини не само за художниците, но и за поетите и писателите.

Едно доста несправедливото отношение към Мария Магдалена, възприемана чрез изкуството предимно като символ на греха.

"Молитвата на Мария Магдалена" на Ел Греко, 1578 г.

Картината, изобразяваща Мария Магдалена на Тициан, му била поръчана през 1560 г. Натурщица на художника става жена, на име Джулия Фестина.

"Каещата се Мария Магдалена" на Тициан, в музея "Пол Гети", САЩ

Когато платното вече било почти готово, еди херцог веднага го закупил. Тициан нарисувал още няколко копия на картината, променяйки само наклона на главата на Мария Магдалена, положението на ръцете й и пейзажният фон.

Неизменна оставала само позиращата Джулия, в образа на Мария Магдалена.

"Каещата се Мария Магдалена" на Тициан - копие в частна колекция

През 1850 г. първият вариант на картината на Тициан бил откупен от руския цар Николай I, за колекцията на "Ермитаж"-а, където се намира и в момента.

"Каещата се Мария Магдалена" на Тициан, съхранявана в музея "Ермитаж" Санкт Петербург

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Григор Ангелов и неговият "Прозорец"

Изложбата - живопис е от 18 до 30 март 2024 г. в Галерия "Париж"

Организаторите на българското участие във Венецианското биенале са провели работна среща в Италия

Павилионът на България тази година ще бъде в експозиционното пространство зала "Тициан" (Sala Tiziano) в Centro Culturale Don Orione Artigianelli, близо до Моста на Академията

Стилияна Узунова с емоционално пътуване и "Пристан"

Откриването на изложбата е на 12 март 2024 /вторник/ от 18:00 ч. в изложбения салон на Арт Галерия Lе Papillon, където в компанията на талантливата Стилияна Узунова

Музеят на Пикасо в Париж представя нова изложба и почита художничката Франсоаз Жило

Жило е единствената от спътниците на Пикасо, която напълно се еманципира от него, за да реализира потенциала си на художничка

Творби на Старите майстори и римски статуи изложени пред колекционери в Нидерландия

"Особено на нашия панаир е, че обхваща почти 7000 години история на изкуството, 7000 години човешко творчество. Независимо дали става въпрос за живи или мъртви творци, художници или занаятчии", казва Хиде ван Сегелен, търговец на изкуство и председател на изпълнителния съвет на TEFAF (The European Fine Art Foundation)