Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Евангелия, които няма да прочетете в Библията

СЛОВОТО И ВЯРАТА

Евангелия, които няма да прочетете в Библията

Защо са ги отхвърлили?

В Библията има четири евангелия. Тези канонични текстове разказват за живота на Иисус Христос. Малцина, обаче знаят, че има и други евангелия, които не влизат в свещената християнска книга.

Евангелие от ебонитите

Ранното християнство изобилствало от секти. Някои от тях просъществували столетия. Ебонитите били секта, съществувала до 4 век н.е. Те се придържали към много еврейски обичаи и традиции, и не се съгласявали с фундаментални аспекти на християнската философия. Ебонитите отхвърляли Светата Троица и според тях Иисус не бил бог, а месия.

Евангелие от назаряните

Още Реални събития, описани в Библията

Реални събития, описани в Библията

Назаряните са също ранна християнска секта, кръстена така по името на гр. Назарет - родното място на Иисус.

Учените смятат, че това евангелие е било написано през 2 век н.е. Назаряните също спазвали еврейските обичаи и дори подчертавали еврейския произход на Иисус. 

Евангелието на назаряните било написано на арамейски език, на който говорел и самият Иисус. До наши дни достигат малки части от това евангелие, и то в превод на други езици.

Евангелие от Филип

Това евангелие е написано само от един последовател на Иисус и повече прилича на трактат, а не на житиеописание. В него са описани разни ритуали, но не като действия, а като алегория на смисъла им. Според учените, Евангелието от Филип е едно от най-неразбираемите евангелия сред извънбиблейските текстове.

Евангелие на истината

Евангелието на истината вероятно е написано във 2 век н.е. от древен християнски философ, на име Валентин. То е нещо като коректив на останалите евангелия. Също не съдържа житиеописание на Иисус, а по-скоро прилича на богословски текст. Противоречията в това евангелие са разкритикувани още навремето от древни християнски писатели, като несъответстващи на християнското учение.

Евангелие на Спасителя

Още Част от легендарните Кумрански ръкописи били откраднати от иманяри

Част от легендарните Кумрански ръкописи били откраднати от иманяри

Това е едно от сравнително наскоро откритите евангелия. През 1997 г. американски учени изследвали архива на Берлинския музей и го намират сред други ръкописи. Голяма част от текста била повредена, но в общи линии станало ясно, че вътре се разказва за живота на Иисус, само че по различен начин, в сравнение с известния ни от Библията. Има несъответствия и в много обстоятелства, като например къде и на кого Иисус казва еди-какво си, защо го казва.

Евангелие на детството от Тома

Често бъркат това евангелие с Евангелието на Тома, но истината е, че Евангелието за детството е от неизвестен автор. То се фокусира върху детството на Иисус. Голяма част от книгата била запазена и текстовете й се изучават от експерти по богословие, които трябва да отговорят, защо евангелието е било отхвърлено от библейските текстописци.

Евангелие от Петър

В това евангелие пише, че негов автор е близкият ученик на Иисус - апостол Петър. Според учените, това не е вярно. Първо, аргументират се те, то е било написано век след Петър, и освен това използва четирите канонични евангелия, като ги ползва за източници. Любопитното е, че евангелието е било открито при археологически разкопки в египетска гробница през 19-и век.

Евангелие от Тома

Още Потвърждават ли се свещените писания?

Потвърждават ли се свещените писания?

Това евангелие вероятно е писано през първи, или втори век и също е открито в Египет - през 1945 г. И до момента текстът е любопитен за много експерти и изследователи. Причината е, че това евангелие се различава съществено от останалите. Вместо да разказва за Иисус, то прилича на проповед от Негово име - Иисус /уж/ говори в него. Нито едно от тези изказвания, обаче, не фигурира в Библията. /?/Някои от тях направо влизали в противоречие с официалните евангелски текстове. Иисус се описва в това евангелие като бог, а не като човек. Вероятно това е било и главната причина Евангелието от Тома да бъде отхвърлено при написването на Библията.

Евангелие от Мария Магдалена

Още Вече 10 години след филма на Камерън, Талпиотската гробница "мълчи", женен ли е бил Иисус

Вече 10 години след филма на Камерън, Талпиотската гробница "мълчи", женен ли е бил Иисус

Едно от най-противоречивите евангелия, открито по много интересен начин: Немски учен го купил в Каир през 19 век от антиквар. Дотогава никой дори не бил чувал за съществуването му. Евангелието разказва за живота на Иисус и за близките Му последователи, но фокусира внимание и върху живота на Мария Магдалена.

При това, по доста интригуващ и направо скандален начин - вместо да я представя като обикновена разкайваща се жена, Мария е представена като философ и лидер. /?/ Според учените това само подчертава хипотезата, че в ранното християнство жените наистина са имали приоритетна роля.

Евангелие от Иуда /Юда/

Най-противоречивото, според учените. Текстът вероятно е бил писан през 4 век н.е. , а после пропада, чак до началото на 20-и век. Това евангелие носи името на Иуда. В Новия завет той е представен като човек, който предава Иисус за 30 сребърника и се превръща в символ на измяната. А в това евангелие Иуда е положителен образ?.. За сметка на това Иисус е изобразен в отрицателна светлина, като се внушава идеята, че не Той, а Иуда бил герой, защото станал неволна жертва на коварен план на Иисус. /?/ Много от откъсите в това евангелие грубо оспорвали базисни аспекти на християнската вяра.

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Георги Господинов: "Градинарят и смъртта" не е книга за смъртта, а за живота, който чезне

Читатели бяха започнали да се редят на опашка за среща с писателя над 30 минути преди обявеното начало на събитието на "Алея на книгата" в София

"Романът на една жена без качества" - или един роман за желанието да напишеш роман

Дебютната книга на Ралица Николова е за силата, за упоритостта, за желанието и за страстта към живеенето, които са единственото, което е нужно, за да се самоосъществим и да бъдем

Албумът "Ваклуш": От смъртна присъда до "Осанна"

Албумът и новите издания на книгите на Ваклуш Толев се намират на шатра № 34 на "Алея на книгата" от 9 до 15 септември

Писателките Ребека Ф. Куанг и Джесика Хагедорн са сред наградените на Американските награди за книги

Наградите бяха обявени от фондацията "Преди Колумб" (Before Columbus Foundation), за чието създаване през 1976 г. помага американският автор Ишмаел Рийд, за да популяризира мултикултурната литература

"Аполония" и списание ЛИК си приличат - заедно са на 100 години

"Няма цена успехът българинът да има достъп до култура и знание", каза още генералният директор на Българската телеграфна агенция на представянето на изданието на агенцията в рамките на "Аполония"