Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Част от легендарните Кумрански ръкописи били откраднати от иманяри

ТАЙНИТЕ НА ВРЕМЕТО

Част от легендарните Кумрански ръкописи били откраднати от иманяри

В пещерата Q12 археолозите открили кирките им

Снимка: Shutterstock

Първите Кумрански ръкописи са открити от археолози през далечната 1946 г. в пещерите на Юдейската пустиня и крепостите, известни под названието Масада. Ръкописите имат и друго наименование - Свитъците от Мъртво море. Представляват пергаменти от козя и овча кожа, а също и от папирус. Текстовете върху тях са написани основно на древноеврейски език, но има и такива - на арамейски и гръцки. Учените смятат, че ръкописите са част от голяма древна библиотека. Една трета от тях съдържат библейски текстове - фрагменти от Библията, от книгите "Левит" и "Псалми", останалата част са апокрифи от периода на т.нар. Втори храм. Анализите сочат, че Кумранските ръкописи са създадени в периода 250 г. пр.н.е. - 68 г. н.е.

Снимка: Shutterstock

Цяло десетилетие през 20-и век археолозите провеждат разкопки в 11пещери на Мъртво море и в тях откриват стотици свитъци. Решават, че няма други пещери и прекъсват работата си за период от 60 години. До 2006 г., когато един проект на американския университет "Либерти" връща археолозите обратно в пустинята.

Едва ли друго археологическо откритие е раздвижвало духовете така, както ръкописите от пещерите в Кумран. Снимка: Shutterstock

Разкопките се подновяват през 2006 г.

Там откриват 12-ата пещера, която кръщават Q12, от името Кумран - местонахождението й. Вътре в пещерата археолозите намерили гърнета за съхранение на ръкописите и отделни късове пергамент и тъкани, с които се предполага че са били завивани свитъците.

Парчета тъкан за завиване на свитъците

В пещерата Q12 бил открит и малък тунел, дълъг около 5 метра, в който вероятно са съхранявали ръкописите. Радостта на учените, че са първооткриватели на 12-ата пещера, обаче, се оказва краткотрайна. Скоро с огромно разочарование установяват, че "чернокопачи"-вандали са ги изпреварили. За това красноречиво говорели намерените разбити съдове и забравените от иманярите... кирки.

Иманярите са забравили инструменти...

Колко ли безценни ръкописи са изчезнали?!? Откритите досега артефакти говорят, че 12-ата пещера е била особено богата на истински археологичи съкровища. Намерени са отломъци от древна керамика, наконечници на стрели и древен печат. Всичко говори, че пещерата е била използвана от хора още в епохата на неолита и енеолита.

Първите снимки на Кумранските ръкописи излизат публично през 2011 г.

През 2016 г. израелските власти съобщиха, че е в ход мащабен проект за тяхната дешифровка, в който може да се включи всеки желаещ. Разбира се, това е работа за познавачи, така че от любезната покана все пак не може да се възползва "всеки", а само специалисти.

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Красиво изрисувана гробница ни пренася във всекидневието на древните египтяни преди 4300 години

Изследванията показват, че мастабата в некропола Дахшур датира от края на Петата или началото на Шестата династия от Старото царство

85 древни обекта са открити по протежението на Великия китайски канал

Между тях са останки от древни градове, села, жилищни постройки, гробници, занаятчийство и следи от воден транспорт

Недоволство предизвикаха фалшиво звучащи камбани на мюнхенския механичен часовник

Часовникът с фигури в естествен размер на Мариенплац има 43 камбани и музиката от него се разнася няколко пъти на ден

Крадци задигнаха бижута и скулптури за над един милион евро от вила в Италия

Бандитите са изнесли експонатите от изложба с творби на италианския скулптор и златар Умберто Мастрояни малко преди прибирането им

Китай разработи робот за защита на културни паметници

Учени от космическата програма на Пекин са използвали робот, първоначално предназначен за орбитални мисии, за защита на артефакти от древни гробници и пещери

124 находки от камък, керамика и метал са открити в църквата "Света Богородица" в Мелник

Сред находките се открояват две - втори фрагмент от средновековния надпис от XIII - XIV в. и част от мраморна релефна плоча от XVIII - началото на XIX в.