ОТЗВУК ОТ ЕДИН КОНЦЕРТ
Пиршество на музика и поезия в Шедьоври от френската музика с КласикАрт и зведните им солисти
Революционери като идеи и реализация на камерните си концерти, КласикАрт подготвят следващия си "Пролетен бал" с руска музика на 10 април
1021 Прочита 0 Коментара
КласикАрт заедно със съзвездие от гост солисти представиха "Шедьоври от френската музика на ХХ век" в камерна зала България през януари (Снимка: Василка Балевска/ Софийска филхармония"Вдъхновено музициране, истинска наслада за душата, пиршество на музика и поезия, невероятна симбиоза на камерния състав в музикалния изказ" - това са няколко от нещата, с които можем да определим концерта на КласикАрт - "Шедьоври от френската музика на ХХ век".
На 16 януари в камерна зала България, публиката присъства на успешно реализирания амбициозен проект на музикантите.
Първо трябва да отбележим, че във време на пандемия, за да се организира камерен проект с участието на 15 човека наистина се изисква смелост - двама гости-солисти от Франция Алекси Косенко - флейта и сопраното Таня Угринов, пианиста Марио Бобоцов, който учи в Англия, изтъкнати музиканти от състава на Софийска филхармония, Софийска опера и оркестъра на БНР, както и актьорът Огнян Голев.
Програмата, оригинална и стилно избрана от госта солист - френския флейтист Алекси Косенко и музикантите от КласикАрт. Концертът се откри с виртуозния духов квинтет номер 1 от Жан Франсе. На сцената с Алекси Косенко бяха Вълчан Вълчанов - обой, Мартин Стоянов - фагот, Михаил Михайлов - валдхорна и Явор Добрев-кларинет.
Тяхното изпълнение беше в детайли изпипано и гарантиращо успешен старт на концерта. Музикантите наистина се забавляваха по време на музициране (сякаш трудните пасажи не съществуваха ) и успяха да бъдат проводник на закачливия стил на Ж. Франсе, предизвикващ радостни усмивки у слушателите.
Топъл прием от публиката получи виртуозната пиеса - "Песента на Лин "от Андре Жоливе. Едно от най-известните произведения в съвременния флейтов репертоар. Тази творба е истинско предизвикателство както за солиста флейтист, така и за арфата и струнното трио. Впечатляващо изпълнение на Алекси Косенко, Весела Тричкова - арфа (Софийска филхармония), Калина Митева - цигулка, Евгения Бааджиева-Димова - виола и Кристиана Михайлова - виолончело.
С бурни овации публиката показа своята възхита от изпълнението на сопраното Таня Угринов. Морис Дьолаж и Морис Равел - двамата френски композитори, които са били приятели, намериха заедно място в програмата на концерта на КласикАрт.
Емблематични творби с трудна и виртуозна партия за сопран. Истинско "приключение" за всяко сопрано и за всеки камерен ансамбъл, двете творби бяха изпълнени великолепно. Алекси Косенко, който освен, че свиреше първа флейта и пиколо, се изяви и като диригент, помагайки на ансамбъла в най-трудните и ключови моменти.
Различни по състав двете творби бяха богати темброво и звуково. (Морис Дьолаж: 4 Индуски поеми за сопран, 2 флейти, обой, 2 кларинета, струнен квартет и арфа; Морис Равел 3 Поеми от Стефан Маларме за сопран, 2 флейти, 2 кларинета, струнен квартет и пиано ).
КласикАрт струнен квартет и ансамбъл подготвя вълнуващ сезон с подкрепата на Софийска филхармония
Една палитра от тембри-пъстра и увеличена от участието на различни инструменти. Например виолончелото има престрояване ,за да наподоби индийски традиционни индтрументи, Вълчан Вълчанов свири на обой и английски рог, Кристиян Калоянов -кларинет и бас кларинет.
За тези творби се включиха в състава Кремена Ачева - флейта ( водач и първа флейта в Софийска филхармония), Росен Иванов - втора цигулка (Софийска филхармония) и Марио Бобоцов - пиано.
Под този прецизен съпровод, изгря гласът на сопраното Таня Угринов. С точен и много въздействащ френски изказ в своето пеене, блестяща в трудната орнаментика (особено в 4-те хиндуски поеми от Дьолаж), наистина магична със своето присъствие в трите поеми от Равел по стихове на Стефан Маларме.
Сопранато Таня Угринов (Снимка: Василка Балевска/ Софийска филхармония
Потопете се в "Музиката на Франция" с КласикАрт, арфиската Весела Тричкова и френският флейтист Алексис Косенко
Заслужено място се отдаде и на френският поет - символист Стефан Маларме. В ролята на поет-рецитатор на концерта на КласикАрт се превъплъти актьора Огнян Голев.
Публиката беше приятно изненадана от мизансцен - О. Голев, който рецитира "Видение" от Стефан Маларме (по превод от българския поет Кирил Кадийски), под вълшебните звуци на соло флейта А. Косенко - "Пленената овчарка " от Пиер Октав Феру.
За радост бяха изрецитирани на български език и две от поемите, вдъхновили Равел за написването на своята творба - "Въздишка" и "Писъмце".
По този начин КласикАрт отново успяха на свой концерт да "смесят" изкуствата, които така и така си взаимодействат и влияят, а историята показва, че не съществуват самостоятелно.
За бис на концерта прозвуча красивата втора част от сонатата за флейта и пиано от френският композитор, пианист и критик Франсис Пуленк.
До една утвърдена и известна звезда, каквато е френският флейтист Алекси Косенко, застана една нова звезда българският пианист Марио Бобоцов. Красивият и изразителен звук на двамата изпълнители, тяхната музикална симбиоза омагьоса публиката.
Един прекрасен финал на концерта на КласикАрт с представянето и на френския композитор Ф. Пуленк, който е част от групата от млади композитори, наречена "Шесторката", включваща и Артур Онегер, Жорж Орик и Дариус Мийо. "Франсис Пуленк - това е самата музика", пише за него Дариус Мийо.
Трябва да се отбележи и прекрасната организация от българска страна на Кристиана Михайлова, която е основател на КласикАрт. Освен виолончелист в състава и водеща на концерите на ансамбъла, сега пролича нейната прецизност и всеотдайност към колектива. Това беше до сега най-мащабния проект на КласикАрт, в който на сцената бяха събрани 15 хора на изкуството.
Наистина революционери като идеи и реализация на камерните си концерти, КласикАрт все по -убедително утвърждават свой стил на камерно музициране и реализация на концерти. Имат подкрепата на публиката. КласикАрт продължават своята творческа подготовка за следващите си проекти.
Очакваме с нетърпение концерта им "Пролетен бал" на 10 април, неделя от 19 часа в Камерна зала България.
Този път с музиката на големия руски композитор от епохата на романтизма Пьотър Илич Чайковски. Гост солист ще е известният български пианист Георги Черкин. КласикАрт ще представят на концерта даровити деца от НМУ - Александър Маджаров - валдхорна (с преподавател Красимир Костадинов ),София Митрова - пиано (с преподавател Милка Митева), Алина Михайлова - виолончело (с преподавател Даниела Черпокова).