НА СЪЕДИНЕНИЕТО
Анимации, любопитни експонати и един различен поглед към Съединението в НВИМ
На празника изложбите извънредно ще бъдат отворени за посещение със стандартното работно време от 10 до 18 часа
Редактор : / 424 Прочита 0 Коментара
Източник: НВИМВ деня, в който отбелязваме Съединението на Княжество България и Източна Румелия - 6 септември, Националният военноисторически музей предлага на своите посетители една историческа разходка 136 години назад с изложбата "София - столица на обединена България".
По повод празника постоянната експозиция и временните изложби на НВИМ извънредно ще бъдат отворени за посещение със стандартното работно време от 10 до 18 часа и входни такси.
Каква е ролята на военните в обединителния акт, как българите се борят за каузата пред тогавашна Европа и какви дипломатически совалки са предприети? Каква е ролята на София в обединителния процес и как градът се променя, след като става столица на единена България? С какви мирни и военни средства държавата защитава мечтата, която обединява цялата нация - от селяните, свещениците и учителите, през военните, до правителството и княза?
Отговорите на тези въпроси и много други любопитни факти могат да бъдат научени в изложбата "София - столица на обединена България". Тя представя един по-различен ракурс към събитията отпреди 136 години. Без да омаловажава ролята на Пловдив, изложбата разглежда София като ключова сцена за решенията и действията, които правят възможна мечтата за обединение.
Изложбата представя знакови експонати, сред които знамето, което войниците на майор Данаил Николаев целуват, преди да превземат конака в Пловдив на 6 септември, хладно и огнестрелно оръжие, формени и доброволчески знамена на участниците в Съединението и Сръбско-българската война, лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и др.
Експозиционният разказ е обогатен с анимации, които илюстрират историческите факти, спомени на съвременници на събитията и тъч-скрийн приложение, което представя ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата е осъществена в партньорство с Регионален исторически музей - София, Дирекция на музеите - гр. Копривщица, и Фондация "Стефан Нойков" по проект, финансиран по програма "Култура" на Столична община.