Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Специален показ на знамето - първообраз на българския трибагреник в НВИМ

РЕЛИКВИ

Специален показ на знамето - първообраз на българския трибагреник в НВИМ

Ден на отворените врати на 3-ти март в Националния военноисторически музей

На 3 март посетителите на Националния военноисторически музей, който се намира в София на ул. Черковна 92, ще имат уникалната възможност да видят, експонирано само за този ден, оригиналното знаме - първообраз на българския трибагреник. Традиционно на националния празник музеят обявява Ден на отворени врати от 10.00 до 18.00 часа за постоянната хронологична и външната експозиция.

За първообраз на съвременното българско държавно знаме се приема трибагреникът, изработен от Стилияна Параскевова, и предназначен за българските доброволчески дружини в Руско-турската война. На 8 май 1877 г. Иван Параскевов, заедно с дъщеря си предават знамето на главнокомандващия руската Дунавска армия Великия княз Николай Николаевич, който обещава да го връчи на 4-та опълченска дружина. Това обаче не се случва и знамето не участва във войната.

Проектът за знамето, цветовете и символиката са дело на бащата на Стилияна Иван Параскевов. Белият, зеленият и червеният цвят са цветове, които се срещат в знамена от националноосвободителното движение, но като съчетание с тази последователност се счита, че се появяват за първи път в това знамето.

В първоначалния проект за българска конституция текст за националното знаме не присъства. На 22 март 1879 г. народният представител Никола Михайловски повдига въпроса за "националните бои". В дебата за цветовете на знамето участват Петко Каравелов, Константин Стоилов, Киряк Цанков и Петко Славейков. В крайна сметка Учредителното събрание приема чл. 23, според който "Българското народно знаме е трицветно и се състои от бял, зелен и червен цвят, поставени хоризонтално". Счита се, че именно знамето на Стилияна служи като първообраз на народните представители при приемането на този текст.

Знамето става част от фонда на Националния военноисторически музей през 1946 г.

С Ден на отворени врати на 3 март ще работят и филиалите на НВИМ - Военноморският музей и Парк-музеят на бойната дружба "Владислав Варненчик" във Варна и Музеят на авиацията в Пловдив.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завръща за месец в Панагюрище

Деветте съда от тракийския сервиз ще заемат подобаващото си място в зала трезор в Исторически музей в града

С премиерата на спектакъла "Дон Кихот и Дон Санчо" се отбелязва 60 годишнината на Ивелин Керанов

След "Нощно слънце", това е второ заглавие, което Юрий Дачев поставя в Драматичен театър "Гео Милев" - Стара Загора

Десетото издание на "Зелени библиотеки" ще бъде открито на 27 юли в София

Инициативата "Зелени библиотеки" отново предлага разнообразна културна програма в парковете на столицата всяка събота и неделя през месец август от 10:00 до 14:00 ч.

"Нишка" е новият роман на Виктория Бешлийска

Романът разказва историята на седем жени, а техните преживявания рисуват извечната истина, че настоящият ден е проявление на всички минали и бъдещи времена

Над 2000 души откриха Sofia Summer Fest в компанията на Васил Найденов

С концерта на звездата на българската поп музика започна петото издание на Sofia Summer Fest в Южен парк 2

Над 200 костюма са ушити за премиерата на мюзикъла "Ромео и Жулиета" тази вечер в Стара Загора

"Изцяло съм се вдъхновявал от портретите на известни художници в тази епоха, за да може костюмите да отразяват максимално реално времето", каза Денис Иванов - автор на костюмите и декора на спектакъла