Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Специален показ на знамето - първообраз на българския трибагреник в НВИМ

РЕЛИКВИ

Специален показ на знамето - първообраз на българския трибагреник в НВИМ

Ден на отворените врати на 3-ти март в Националния военноисторически музей

На 3 март посетителите на Националния военноисторически музей, който се намира в София на ул. Черковна 92, ще имат уникалната възможност да видят, експонирано само за този ден, оригиналното знаме - първообраз на българския трибагреник. Традиционно на националния празник музеят обявява Ден на отворени врати от 10.00 до 18.00 часа за постоянната хронологична и външната експозиция.

За първообраз на съвременното българско държавно знаме се приема трибагреникът, изработен от Стилияна Параскевова, и предназначен за българските доброволчески дружини в Руско-турската война. На 8 май 1877 г. Иван Параскевов, заедно с дъщеря си предават знамето на главнокомандващия руската Дунавска армия Великия княз Николай Николаевич, който обещава да го връчи на 4-та опълченска дружина. Това обаче не се случва и знамето не участва във войната.

Проектът за знамето, цветовете и символиката са дело на бащата на Стилияна Иван Параскевов. Белият, зеленият и червеният цвят са цветове, които се срещат в знамена от националноосвободителното движение, но като съчетание с тази последователност се счита, че се появяват за първи път в това знамето.

В първоначалния проект за българска конституция текст за националното знаме не присъства. На 22 март 1879 г. народният представител Никола Михайловски повдига въпроса за "националните бои". В дебата за цветовете на знамето участват Петко Каравелов, Константин Стоилов, Киряк Цанков и Петко Славейков. В крайна сметка Учредителното събрание приема чл. 23, според който "Българското народно знаме е трицветно и се състои от бял, зелен и червен цвят, поставени хоризонтално". Счита се, че именно знамето на Стилияна служи като първообраз на народните представители при приемането на този текст.

Знамето става част от фонда на Националния военноисторически музей през 1946 г.

С Ден на отворени врати на 3 март ще работят и филиалите на НВИМ - Военноморският музей и Парк-музеят на бойната дружба "Владислав Варненчик" във Варна и Музеят на авиацията в Пловдив.

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Март 2025»
ПВСЧПСН
242526272812
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Препоръчваме ви

Калоян Илиев – Кокимото подрежда самостоятелна изложба живопис, скулптура, графика, рисунка, колаж

По думите му датата на откриването не е случайно избрана да е на първи април, въпреки че поднесените теми съвсем не са шега

Новият брой на списание "Български Артист" излиза в Световния ден на театъра - 27 март

Герой на изданието е енигматичният актьор и режисьор Мариус Куркински

"Венецианският търговец", който разказва за конфликтите в глобализирания свят, е претендент за три ИКАР-а

В своята адаптация Явор Гърдев насочва вниманието към конфликтите, породени от културни, етнически и идеологически различия в съвременния глобализиран свят

"Моби Дик", който създава море на сцената на Народния, с номинация за ИКАР за майсторско техническо осъществяване

От премиерата си "Моби Дик" е гледан от над 12 500 зрители, а през май 2025 г. спектакълът ще представи България на Международния театрален фестивал MITEM в Националния театър на Унгария

Шедьоври от Владигеров и Гершуин - пролетно турне на Мартина Табакова и Зорница Иларионова

То започва с матине на 30 март в Казанлък, като част от Фестивала "Чудомирови празници"