НА ГРАНИЦАТА МЕЖДУ РЕАЛНОСТТА И ИЗКУСТВОТО
Коя е истинската принцеса Карабу?
Историята на най-голямата авантюристка на XIX век, увековечена в картини и филми
Автор : / 5494 Прочита 0 Коментара
Кадър от филма "Принцеса Карабу" /1994 г. /През 1994 г. на екрана излезе завладяващата филмова история "Принцеса Карабу". Някои си мислеха, че филмът стъпва върху художествена измислица - добре написан сценарий, но истината е, че главната героиня на филма си има прототип - реално съществувало лице - най-голямата авантюристка в Европа през XIX век.
Истинското й име е Мери Бейкър Уилкокс. Хитроумната девойка бързо преценила, че в Европа се засилва интереса към екзотичните страни. По примера на много авантюристи, които започнали да се представят за жители на далечни острови, за да се сдобият с внимание и да придобият влияние и средства, и Мери решила да си съчини история. Започнала да се представя за "принцеса Карабу".
"Пробвала" измислената си история с един наивен англичанин, когото водила за носа в продължение на три месеца. Той бил очарован от екзотичната й красота и "непознатия" език на който говорела Мери. Горкият човек изобщо не се съмнявал, че всичко това е измислица. Дори бил поласкан от вниманието, което му отдава странната млада дама.
Историята се развива през април 1817 г. в Англия. В едно малко градче се появила странна девойка с европейски черти на лицето, но облечена с дрехи, типични за Изтока. Изглеждала бедна, но горда. Някакъв добър човек, който се впечатлил от хубостта и миловидното лице на Мери, я завел при съдия Самуел Уоръл, с молба да помогне на бедното момиче.
Мери мълчала и се правела, че не разбира какво й говорят. Слугата на съдията бил грък, но знаел няколко езика. На нито един от тях Мери не реагирала, че разбира какво й приказват.
Принцеса Карабу, худ. N. Branwhite
Но за сметка на това чудесно знаела какви са целите й. Един ден в къщата на съдията почукал някакъв португалски моряк, който заявил, че разбира речта на девойката? Дори "превел" нейния разказ.
Според него неизвестната девойка била принцеса Карабу от остров Явасу в Индийския океан. Пирати взели в плен "принцесата", но при бреговете на Англия, тя успяла да им избяга. После сменила скъпите си дрехи с някаква бедна девойка на пазара, за да не бие на очи сред тълпата.
Принцеса Карабу, рисунка с молив, худ. Едуард Бард
Такъв общо взето бил съчиненият роман на Мери, в образа на измислената от нея героиня принцеса Карабу. А португалският моряк-"преводач" добре си свършил работата, за да затвърди историята за "принцесата". Най-странното е, че всички повярвали в тази приказка за знатния произход на Мери. Дори започнали да се обръщат към нея с "Принцесо"...
В къщата на съдията, където останала да живее с прислуга, започнали да я посещават журналисти, пътешественици, местни богаташи. Всички те искали да се запознаят с атрактивната млада дама, която все повече се превръщала в английска знаменитост.
Мери се стараела да поддържа фалшивия си образ много дисциплинирано. За да изглежда истинска, плувала гола в реката, спяла на пода и с часове се молела на неизвестни богове със странни имена.
Факсимиле от бележки на Мери Уилкокс за писмеността на остров Явасу
Този "театър" продължил доста дълго време, но накрая бил разконспириран. Мери била разпозната от бившата си хазяйка - г-жа Нил, която безпощадно разкрила истината за "принцеса Карабу".
Г-жа Нил назовала истинското име на "принцесата" - Мери Бейкър Уилкокс, както и че някога Мери обичала да забавлява дъщерите й с някаква езикова смесица от испански, гръцки и цигански език. Така митът за принцеса Карабу гръмогласно бил безпощадно разрушен.
Кадър от филма "Принцеса Карабу" /1994 г. /
След като била разобличена в Англия, Мери избягала в Щатите, където отново се опитала да се въплъти в образа на принцеса Карабу, но безуспешно.
След доста изпитания Мери Уилкокс се върнала обратно в Англия, където се захванала със странна търговия - отглеждала пиявици и ги продавала на болниците за практикуваното по онова време лечение с пиявици.
Историята на Мери е толкова завладяваща, че образът на принцеса Карабу вдъхновява художници, театрали и кинаджии и до днес. Един критик нарича живота на авантюристката "роман на една неосъществена гениална театралка".
Доста точно определение, като се има предвид факта, че Мери Уилкокс не само съчинява убедителна история, но и успешно се превъплътява в героинята на своя разказ с неподражаем актьорски талант.
Еми МАРИЯНСКА