О, ВРЕМЕНА, О, НРАВИ!
Легендарна парижка куртизанка пее в опера на Офенбах
В картички от 19 век Кора Пърл изобразява Купидон
Автор : / 3550 Прочита 0 Коментара

През 1860 г. в Париж свободно властва модата на куртизанките. Те са нещо като "свободни артистки" - вдъхновителки на художници, поети, писатели и... богаташи. Т.нар. "държанки" изобщо не се стеснявали от странната си "професия" - обратното, носели я с гордо вдигната глава, защото тя им носела връзки в обществото и материални облаги. Някои от тези жени успявали да станат известни и като истински артистки и фотомодели.
Една от тях е Кора Пърл - нейният лик можем да видим в картички от онова време като... бог Купидон.
В продължение на десетилетие Кора Пърл е символ на екстравагантността на парижкия елит. Коя е тя? - Защото това е нейното артистично име...
Всъщност, става въпрос за Ема Крауч - дъщеря на композитора и музикален педагог Фредерик Крауч. Ема расте в пуританска семейна среда. Баща й я праща да учи в манастирско училище във Франция. Там девойката се чувства потисната от строгите нрави и напук на баща си става елитна проститутка - намира си богат благодетел - собственик на вариете.
В продължение на 6 години Ема живее с този мъж, докато не го покосява смъртоносен инфаркт. След смъртта му Ема се "прекръства" на Кора Пърл /прев. "несравнима перла"/ и тръгва да покорява Париж.
Първата й "жертва" сред елита на френската столица е 25-годишният внук на маршал Виктор Масен. Младокът я обсипва с колиета с диаманти, задоволява страстта й да залага огромни суми в казината, подарява й кон.
Кора е една от първите жени в Париж, която боядисва косите си в различни цветове. Ексцентричността й е неподражаема.
Мъжете харесват предизвикателствата й. А тя се забавлява с това всеки път да изненадва "публиката".
На светски прием се появява с два златни ланеца, пуснати свободно между гърдите й, а по тях лъщяли медалиони с гербовете на 12 знатни фамилии.
Като намек, че е била с някои техни представителии от мъжки пол?...
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
През 1864 г. легендарната куртиизанка наема под аренда разкошен старинен замък на брега на река Лоара. Там организира забавни приеми и пръска шик сред най-богатите хора на Париж.
Запазени са сведения, че на една такава вечеринка, домакинята се появила, носена от млад мъже почти гола, иизлегната върху сребърен поднос.
Славата на куртизанката вдъхновила много нейни съвременници, а ликът й е запазен освен във фотографии, и на картичка като бога на любовта Купидон.
Всъщност, причината да попадне върху картичката, била съвсем реална - Кора изиграла ролята на Купидон в операта на Офенбах "Орфей в ада". Певческата роля изпълнила съвсем нелошо - дори така извисила глас, че много музикални критици отбелязали изненадата си от нейните възможности.
През 1870 г. прави опит за самооубийство един от богатите любовници на Кора Пърл. Пресата тутакси отбелязала този факт с намека, че мъжът най-вероятно е жертва на преминалата всички граници на приличието куртизанка.
Съдбата изведнъж й обръща гръб. Някогашните й високопоставени гости и ухажьори се покриват, докато властите се опитват да й отнемат всичко придобито през годините.
Кора успява да се покрие за кратко, а когато отново се връща в Париж вече е болна от рак на стомаха.
Завръщането на неосъществената "артистка от живота" е отбелязано в един парижки вестник с кратка бележка:
"Кора Пърл очарова цяло поколение мъже. Днес тази блестяща куртизанка е бедна, но не е изгубила присъствие на духа. Ако може да публикува спомените си с едни от най-известните мъже на века, Кора Пърл отново ще бъде богата".
Кора Пърл умира през 1886 г. бедна и сама, но със славата на една от легендите на Париж през 19-и век.
Еми МАРИЯНСКА