Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Почина британската писателка Фей Уелдън

IN MEMORIAM

Почина британската писателка Фей Уелдън

През 2001 г. е удостоена с отличието Командор на Ордена на Британската империя за цялостния й принос в областта на литературата

Фей Уелдън (Снимка: You tube)

Британската писателка Фей Уелдън почина на 91 години, съобщи Би Би Си.

Фей Уелдън, с рожд. име Франклин Бъркиншоу, е родена на 22 септември 1931 г. в Бирмингам, Устършър, Англия, в литературно семейство. Прекарва ранните си години в Крайстчърч, Нова Зеландия, където баща ѝ работи като лекар, а майка ѝ пише под псевдоним.

Когато е 6-годишна, родителите ѝ се развеждат, и със сестра си Джейн прекарват летата с баща си, първо в Коромандел, по-късно в Окланд. Учи в девическата гимназия в Крайстчърч в периода 1944-1946 г. С майка си и сестра си се връщат в Англия, където завършва гимназия в Хампстед, Северозападен Лондон.

Embed from Getty Images

Учи психология и икономика в Университета на Сейнт Андрюс, Шотландия, и получава магистърската степен през 1952 г. След дипломирането си работи в Лондон като чиновник във външното министерство. През 1953 г. забременява с първото си дете и няколко години се издържа като самотна майка. През 1957 г. се омъжва за 25-години по-възрастния Роналд Бейтман, но бракът им продължава само 2 години.

После работи като копирайтър в рекламна агенция "Крофърд", където колежка ѝ е писателката Елизабет Смарт, и успява да издържа себе си и сина си. През 1963 г. се омъжва за търговеца на антики Рон Уелдън, с когото имат трима сина. Живеят в Пилтън, Съмърсет. По време на втората си бременност започва да пише за радиото и телевизията.

През 1967 г. е издаден първият ѝ роман "The Fat Woman's Joke" (Шегата на дебелата жена). През следващите 30 години тя изгражда много успешна литературна кариера, публикувайки над тридесет романа, сборници от разкази, сценарии за филми за телевизията, статии във вестници и списания, и се превръща в добре познато лице и глас на Би Би Си.

Embed from Getty Images

Основен фокус на романите ѝ са жени, които се стремят да се борят за собствения си живот срещу съпротивата на патриархалното британското общество.

През 1971 г. пише първия епизод от историческия телевизионен сериал "Upstairs, Downstairs", за който печели наградата на Гилдията на писателите за най-добър сценарий на британски телевизионен сериал. В следващите години е автор на многобройни епизоди за телевизионни сериали и филми.

През 1983 г. е била председател на съдиите за наградата Букър, а през 1996 г. е член на журито на 46-ия Международен филмов фестивал в Берлин.

Embed from Getty Images

През 2001 г. е удостоена с отличието Командор на Ордена на Британската империя за цялостния ѝ принос в областта на литературата.

През 2006 г. става преподавател по творческо писане в Университета "Брунел" в Западен Лондон, а от 2012 г. преподава творческо писане в университета "Бат Спа".

Коментирай 2

Календар

Препоръчваме ви

Емил Йотовски: За 30 г. сме намалели с около 2 млн., това е вид убийство пред отворените ни очи

Книгата ми е предупреждение за онези 99.9% които не са добре дошли в бъдещето и предупреждение за пътя, по който ни водят, казва писателят за "Технология на унищожението"

Президентът Росен Плевнелиев връчи на магичния Старбой Айвън Наградата за Полет в Изкуството "Стоян Камбарев"

Кинорежисьорът Теодора Чингарова-Теа грабна НАГРАДАТА ЗА КИНО 355 от холивудската звезда Гари Стреч

Пламен Карталов поставя "Бохеми" в Театър "Верди" в Салерно

Със спектаклите на 26 и 28 април се открива оперният сезон в града

Майа Тинкова: Интересно ми е да се превъплъщавам в толкова различни персонажи за кратко време

Ще обявим официалния старт на продуцентската къща "Гръм и Тряс"на самата премиера на "П.О.Р.Н.О на 30-ти април в Yalta art room, разкрива актрисата и продуцент

Джорджа Уилкинсън от "Фантомът на операта": Музиката на Андрю Лойд Уебър е вечна

"Фантомът на операта" е една от най-успешните шоу продукции на всички времена

Почина изкуствоведът Виолета Василчина

Кончината й е огромна загуба в професионалната сфера, коментираха от Съюза на българските художници