МУЗИКАЛНИ ПРАЗНИЦИ
Новогодишният концерт във Виена отдава особена почит на Йохан Щраус-син, чийто 200-годишен юбилей се чества през 2025
Концертът представя и творби на Йохан Щраус-баща, както и на Едуард Щраус. По-малко позната, но не по-малко впечатляваща музика е предвидена за втората част на концерта: "Валсът на Фердинанд"
Редактор : / 433 Прочита 1 Коментара
Италианският диригент Рикардо Мути ще дирижира Новогодишния концерт във Виена за седми и последен път. (Снимка: Heinz-Peter Bader/Getty Images)Както всяка година и днес Виенската филхармония представя на своята публика програма от богатия репертоар на династията Щраус и нейните съвременници.
Новогодишните концерти във виенската зала "Музикферайн" се радват и на голяма популярност в страната и чужбина благодарение на телевизионните предавания, които дават възможност на зрителите да се насладят на виенската музика.
Австрийската телевизия и радио ОРФ излъчва събитието за 67-и път с 14 камери по целия свят, които предават концерта в близо 100 държави от петте континента, информира БТА.
Тази година програмата отдава особена почит на Йохан Щраус-син, чийто 200-годишен юбилей се чества през 2025. В програмата са включени общо осем пиеси, създадени от Краля на валса, без да се брои традиционният бис "На хубавия син Дунав". Концертът представя и творби на Йохан Щраус-баща, както и на Едуард Щраус.
По-малко позната, но не по-малко впечатляваща музика е предвидена за втората част на концерта: "Валсът на Фердинанд", написан от съвременничката на Щраус Констанце Гайгер (1835-1890), е първото произведение от жена, което ще бъде изпълнено в рамките на Новогодишния концерт на 1 януари.
Диригентът на концерта Рикардо Мути, за когото това е седмият новогодишен концерт, подчерта на пресконференция, че е избрал произведението заради неговото качество. "Не дирижирам, защото едно произведение е написано от мъж или жена, а когато музиката е добра". Желанието на 83-годишния диригент е с този концерт от Виена да изпрати послание за мир на света.
Танцьорите от Виенския държавен балет отново са неотменна съставна част на Новогодишния концерт. Костюмите за балетните спектакли са дело на англо-ирландския дизайнер Патрик Кинмонт.
Балетните интермедии, създадени за първи път от британската танцьорка Кати Марстън, съпътстващи някои от концертните произведения, също ще почетат юбилея на Йохан Щраус-син. Танците са пред стар локомотив, експонат в Техническия музей и в легендарния Зюдбанхотел в планинския курорт Семеринг, където през ХIХ век са си давали среща европейският елит и аристокрацията.
Филмът в антракта "2025 - една Щраусова одисея" също отдава почит на Йохан Щраус-син от "неземна" гледна точка. Във филма участва Томас Щраус, пра-пра-племенник на Йохан Щраус-син, който като единствен член на екипажа на космически кораб и съответно негов капитан е вдъхновен да изследва музиката на своя знаменит прародител по време на самотно пътешествие през времето и пространството.