ВОЙНА, БОЛКА И ИЗКУСТВО
Войната като тема в изкуството
Експозицията "Войни" може да бъде разгледана до 16 март 2025 г. в Двореца, съобщават от Националната галерия
Редактор : / 191 Прочита 1 Коментара
Произведение на Георги Баев (Източник: БТА/ Национална галерия)Кураторите Ярослава Бубнова и Николай Ущавалийски показват страданието от войната през произведенията, както на известни, така и на художници не толкова популярни.
Произведение на Ото Дреслер (Източник: БТА/ Национална галерия)
Експозицията "Войни" може да бъде разгледана до 16 март 2025 г. в Двореца, съобщават от Националната галерия.
Франциско Мора (Източник: БТА/ Национална галерия)
"Отново и отново светът преживява военни конфликти, те продължават да бъдат повтарящ се фон на множество видове решения, действия, реакции. Толкова различни по отношение на понятието "култура", войните и изкуството съществуват още от най-стари времена. Изкуството е мощно средство за изобразяване на войните, умее да пресъздава както величието, така и опустошителните им последици в зависимост от периода, гледната точка на художника и политическия контекст", разказват организаторите.
Хенри Мур (Източник: БТА/ Национална галерия)
Картина на чилийския художник Хосе Вентурели (Източник: БТА/ Национална галерия)
Те посочват, че за тази изложба Националната галерия е подбрала онези произведенията от колекцията си, в които се говори за страданията, изживявани от всички - и от войните, директни участници, и от "страничните жертви".
Хералд Шулц (Източник: БТА/ Национална галерия)
В този визуален разказ не намират място сцените на триумф, героизацията и възхвалата на доблестта. Няма ги и характеристиките на "справедливата война" или колективната воля за победа. "Ужасите на войната" - великият и справедлив цикъл на Франсиско Гоя, създаден преди повече от 200 години, е незримият ориентир на изложбената селекция, отбелязват от екипа.
Кете Колвиц (Източник: БТА/ Национална галерия)
Те посочват, че представените творби са създадени през различни периоди, свързани са с различни войни, както е различен и опитът на авторите им.
"Някои от тях сами са участвали в бойни действия, други са ги видели отблизо и в реално време, при трети войната е променила живота им или им е отнела най-скъпото.
Ярослав Вешин (Източник: БТА/ Национална галерия)
Николай Шмиргела (Източник: БТА/ Национална галерия)
Чрез езика на изкуството са фиксирани конкретни събития, акцентира се върху страха и болката, отразени са разрушенията, но и вътрешните преживявания, емоционалният дисонанс, психологическите травми. Митологията и историята, абстрактните композиции и символните елементи изразяват ужаса и объркването, причинени на всеки засегнат от всяка война", разказват организаторите.
Стоян Сотиров (Източник: БТА/ Национална галерия)
Те отбелязват, че включените произведения са създадени и от много известни художници, но и от такива, които рядко са участвали дори в изложбите с историческа тематика. "Образите са родени в различни географски точки, а поводите за създаването им могат да се окажат почти непознати, дори забравени, но неизтриваеми в съзнанието.
Произведение на Владимир Димитров - Майстора (Източник: БТА/ Национална галерия)
В крайна сметка изкуството има силата да формира общественото възприятие за войната, да насърчава съпричастността и да допринася за диалога относно нейните причини, последици и морал", отбелязват още от Националната галерия.