МАЙСТОРИ НА ЧЕТКАТА
Текла Алексиева: Ако мечтая за нещо, си го рисувам
Художничката представи първия том от поредицата "Сто приказки", в която тя е илюстратор, преводач и съавтор
Автор: 96 Прочита 0 Коментара
/ Текла Алексиева на 51-ия международен панаир на книгата в НДК, където представи първия том "Откраднатият лик и други приказки" от новата книжна поредица "Сто приказки", в която тя е илюстратор, преводач и съавтор. Снимка: Ваня Сухарова/БТААко мечтая нещо да нарисувам, аз просто сядам и си го рисувам. Това каза пред Ваня Сухарова от БТА художничката Текла Алексиева. Вчера издателство "Миранда" представи първия том "Откраднатият лик и други приказки" от новата книжна поредица "Сто приказки", в която тя е илюстратор, преводач и съавтор.
Събитието бе част от програмата на Софийския международен панаир на книгата в Националния дворец на културата, който продължава и на 15 декември.
"Това е един много стар проект, който е на 30 години, който не прокопса тогава. Но сега, благодарение на "Миранда", ето, че излезе на бял свят. Аз вътре съм писала едно кратко текстче как с появява. Тези рисунки съм ги правила още тогава. Сега ще продължа нататък с нови, разбира се. Приказките са сто, превела съм ги", каза тя и отбеляза, че идеята за проекта е на мъжа й.
"Той ми казваше да направя книга, която да прилича на кутийка за скъпоценности. И аз имах глупостта това да го кажа на издателството", казва художничката. Тя обяснява, че в "Миранда" са положили всички усилия поредицата да прилича на кутийка за скъпоценности.
Казва, че не отдава особено значение на това, че е илюстратор на детството на поколения българи.
"Аз съм художник преди всичко - какво ли не съм правила. Като се почне от анимационни филми и се свърши със стенописи и пощенски марки, живопис... Аз рисувам и илюстрации - и за учебници, и за деца, и за баби, и за дядовци. Усещането ми е да си гледам работата, нищо друго", скромно отбелязва Текла Алексиева.
Категорична е, че не би нарисувала хлебарка.
"Защото ми става лошо от хлебарки", аргументира се тя. Но пък няма нещо, което да мечтае да нарисува. "Няма как аз да си мечтая, пък да стоя със скръстени ръце и да не го правя. Това не е за художници, които си гледат работата", обяснява именитата художничка.
Текла Алексиева отбелязва, че за нея рисуването е като дишането - естествен процес. И никога не е имала нужда да си отдъхне, да си почине от него.
"Знаете ли колко е хубаво да си свободен от работно време? Мога да рисувам цяла нощ, мога да рисувам цял ден. Важното да си свърша работата и никой да не ми казва: "Ела в толкова и си тръгни в толкова часа". Нямам такива проблеми с почивки. Наистина... дал ми е Господ такава професия, че да съм свободна в нея", казва още тя.
В момента Текла Алексиева представя и ретроспективната изложба "Енциклопедия на необозримото" в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), която може да бъде разгледана там до 2 февруари 2025 г.
"Нямам нито една подписана картина, не помня и дати. Не съм си броила творенията, както не съм си броила вдишванията и издишванията. Когато кураторите Даниела Радева и Любен Домозетски се заеха с тази изложба, те ми направиха равносметка", каза художничката на откриването й.
Любен Домозетски посочи, че целта на екипа била да се направи картография творчеството на Текла Алексиева.
В експозицията са включени класически произведения, участвали в изложби, знакови корици, научни илюстрации, библейски композиции, експерименти с анилинови бои, както и по-малко известните й стенни килими и малко показвани нейни творби.
Кураторът отбеляза, че за тази изложба са ангажирали Никола Андреев - служебен зрител, с който обсъждали различни кураторски решения. Той самият разговарял няколко пъти с Текла Алексиева.
Според кураторката Даниела Радева, гледайки творбите на Текла Алексиева, зрителите несъзнателно усещат, че този автор притежава специфична смелост да минава граници.
При нея това са границите на различни изкуства, национални граници в обществен и в художествен смисъл. И несъзнателно хората усещат това, че авторът има собствено мнение и те също имат право на собствено мнение. Тя е създала вкус и е повлияла на нашето визуално възприемане, отбеляза тя.
Директорът на СГХГ Аделина Филева отбеляза, че когато кураторите й предложили заглавието на изложбата, тя се поколебала, но след това си дала сметка, че то илюстрира най-добре работата на Текла Алексиева.
"Нейното творчество е наистина необозримо и години наред сме израснали с това, което тя е създала", каза тя. Ще бъде издаден и каталог, който ще бъде специално представен, обяви директорът на СГХГ.
Текла Алексиева е родена на 2 ноември 1944 г. в София. Завършила е Националната художествена академия "Н. Павлович", София, катедра "Монументално-декоративна живопис", с проф. Гочо Богданов.
Работила е в областта на живописта, гоблена, монументалните стенописи и илюстрацията, прави печати, гоблени, анимационни филми. От 1974 г. участва в редица общи художествени изложби в България и чужбина, в които проявява ярко развитие и афинитет към градската тема и нейната модерна, фотореалистична трансформация.
Става известна с оригиналните корици, които създава между 1979 и 1989 г. за книгите от научно-фантастичната поредица "Библиотека Галактика" на варненското издателство Георги Бакалов.
Освен поредицата корици за "Библиотека Галактика", Текла Алексиева има принос към научната фантастика в България, като участва в инициативи на Клубовете на научната фантастика в България и Клуба на българските художници-фантасти "Васил Иванов".
През 80-те години Текла Алексиева илюстрира и кориците на поредицата "Еко" и библиотека "България", работи и по дизайна на учебници и др. Печелила е награди от изложби на илюстрации в България, а през 1985 г. по БНТ е излъчен филм за нея със сценарист и водещ Стефан Тихчев. Член е на Съюза на българските художници.