ЮБИЛЕЙНА ГОДИНА
Галерия "Арте" представя Иван Газдов на 80 години
Изложбата "Добра вибрация" от графика и скулптура ще бъде открита днес от доц. Георги Лозанов и гост художника Капка Кънева
Редактор : / 426 Прочита 0 Коментара
Автор на собствен жанр - графикатурата, любител на постмодерната ирония и на препратките към класиката, проф. Газдов успява в изкуството си да бъде все същия - стилово самотъждествен, и заедно с това непредвидим. Източник: Галерия "Арте"По традиция галерия АРТЕ кани Иван Газдов да посрещне именния си ден с изложба, която тази година е само първото от поредицата събития в чест на осемдесетгодишнината на известия наш художник.
Изложбата "ДОБРА ВИБРАЦИЯ / GOOD VIBRATION" от графика и скулптура ще бъде открита днес 7 януари от 18:00 часа от от доц. Георги Лозанов и гост художника Капка Кънева.
"Автор на собствен жанр - графикатурата, любител на постмодерната ирония и на препратките към класиката, проф. Газдов успява в изкуството си да бъде все същия - стилово самотъждествен, и заедно с това непредвидим.
Сега, след десетилетията отдадени на графичното изображение с неговата абстрактна обобщеност и чернобяла поетичност, представя в АРТЕ нещо като скулптури, като случайни находки от триизмерния свят, като добре премислени пластически реплики към аскетичната двуизмерност на рисунката.
Той ги е създавал между другото още от младостта си, преди да ги допълни и подреди за публика в порив, дошъл вероятно от континуитета на творческото време, за който си даваш сметка с поглед отзад напред. Жест на днешния художник към предишни свои състояния и периоди...
Темата на обектите, съчетали етически с битови елементи, е всекидневието, което Газдов освобождава от баналността му и го превръща в носталгично-весел спектакъл, чиито герои са както одушевени, така и вещи.
Темата минава и през графиките в изложбата, за да се разшири по посока на отношенията между природата и човека, който прави несръчни опити да се предпази от нея, без да съзнава, че да й принадлежи е най-голямата му защита. Мъдростта, добронамереността и усмивката са даровете, които изкуството на художника неизменно ни носи", казва доц. Георги Лозанов.
Експозицията обединява графичната серия "Дъжд" и цикъл скулптури и релефи от гипс - "нещо като нож, нещо като цвете, изобщо като нищо на света", обобщено с думите на Сароян.
"В последните седмици на вече отминалата година, приех едновременно вълнуващото, ласкаещо и плашещо ме предизвикателство да създам хартиен портрет на професор Газдов, с който да "гостувам" в изложбата!
Онези от вас, които ме познават отблизо знаят, че работата в сферата на хартиения портрет е за мен нещо крайно сериозно. Подготвям се за създаването на един портрет със седмици. Изследвам фотографии на личността и правя опити да я опозная (в случая най-вече посредством наблюдение и анализ на артефакти).
Същинският процес на създаване на пластичния хартиен обект протича в етапи, които архивирам. Към тях се прибавят резултатите от задължителната фотосесия на завършената пластика (стотици дигитални кадри), в търсене на съответните осветление и ракурс.
И така, представям тук етапи от създаването на "Иван с шал на слонове", с уточнението, че само един от вариантите ще се присъедини към експозицията "ДОБРА ВИБРАЦИЯ / GOOD VIBRATION", казва Капка Кънева.
Портрет на Иван Газдов от Капка Кънева (Източник: Галерия "Арте")
Проф. д-р ИВАН ГАЗДОВ е роден в Ямбол (1945). През 1970 завършва специалност "Плакат" в Националната художествена академия в София при проф. Поплилов. През 1978 специализира в "Герритриетвелтакадемие", Амстердам, Холандия при проф. Метц.
От 1996 е професор по плакат, а от 1999 до 2003 е ректор на Художествената академия в София. Работи във всички области на графичното изкуство. През 1978 утвърждава естетическата категория АВТОРСКИ ПЛАКАТ, която днес е школата на Авторския плакат в НХА. През 1987 създава свой собствен стил ГРАФИКАТУРА ®, регистрирана артистична марка за Европа.
Открил е над 50 самостоятелни изложби у нас и в чужбина и има участия в над 200 колективни изложби. Получил е 34 награди, от които 14 международни (5 награди от тях са само от Япония).
По-важни от тях са:
- 1986 Специална награда на името на "Хидезо Кондо" от Международния конкурс на в-к "Юмиури шимбун", Токио, Япония
- 1987 Награда "Александър Жендов" от СБХ
- 1988 Почетна награда за плакат от Втората международна изложба на Арт Директорс Клуб, Ню Йорк, САЩ
- 1992 Сребърен медал за постижения през ХХ век, Международен биографичен център, Кеймбридж, Англия
- 1992 Световна награда за житейско постижение, Американски биографичен институт, САЩ
- 1996 Участие в Първи международен салон на плаката в Гран пале, Париж
- 1998 "Златно перо" за принос към българската култура, присъдено от радио "FM+" и галерия "Макта"
- 1999 Бронзова награда от Втория международен конкурс за графичен дизайн по интернет, Токио, Япония
- 2005 По случай Европейската година на плаката Български пощи издават 2 марки (блок) с плакати от цикъла "Игра на силуети"
- 2011 Академик на БАНИ - почетен медал "Петър Берон"
- 2016 Почетен медал на Националната художествена академия - като бивш ректор.
- Държавна награда "Златен век" - звезда от Министерство на културата.
- 2024 Удостоен като "Доктор хонорис кауза" на НХА
- Издал е 20 книги и албуми. За графикатурата са издадени 2 монографии: от д-р Петко Петков - "Черно сияние" (2015) и от проф. Магърдич Касапян - "Графични антитези" (2016)
- През 2017 Иван Газдов представя ретроспективна изложба в Националната галерия (Двореца). От 1995 в Славейковото школо в Трявна и от 2010 в галерия "Жорж Папазов" в Ямбол има собствени експозиции (зали)
- Негови работи има в "Музея Форне", Париж; Музея "Нойе Замлунг", Мюнхен; "Музей за модерно изкуство", Тояма, Япония; колекция Берман, САЩ; Музей на дизайна, Базел, Швейцария и много частни колекции.
- Представен е в "Кой кой е" сред интелектуалците и в "Речник на международни биографии", Кеймбридж, Англия (1993); Българска енциклопедия от А-Я, БАН (2000).
- Европейската телевизионна програма "Адженда" представи негови работи (2005)
Галерия "Арте" представя Иван Газдов на 80 години
- Почетен гражданин на Ямбол (2010); почетен член на Арт директорс клуб, София (2011)
- Редовен член на Европейската академия на науките и изкуствата, Австрия (2010).
Този проект е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата.