ПРЕМИЕРА
Петър Стоянович за книгата си "Фердинандеум": В историята няма само черни и бели личности
В нея историкът показва ролята на цар Фердинанд I в модернизацията на България, в периода между 1887 и 1912 г.
Редактор : / 6136 Прочита 2 Коментара
Премиерата на книгата се състоя в парк-музей "Врана", а събитието уважиха цар Симеон Втори, ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков, директорът на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. Красимира Ал"Фердинандеум" е заглавието на новата книга на проф. Петър Стоянович. В нея историкът показва ролята на цар Фердинанд I в модернизацията на България, в периода между 1887 и 1912 г.
Премиерата на книгата се състоя в парк-музей "Врана", а събитието уважиха цар Симеон Втори, ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков, директорът на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. Красимира Александрова, акад. Дамян Дамянов, чл.-кор. Александър Костов, проф. Росица Стоянова, проф. д-р Веселин Янчев, евродепутатите Андрей Ковачев и Андрей Новаков, Клаус и Юлиана Рот, директорът на дирекция "ЛИК" в БТА доц. Георги Лозанов, Константин Каменаров, Радина Червенова, диригентът Йордан Камджалов, сценаристът и журналист Димитър Стоянович и др.
"Фердинандеум" е един голям разказ за модернизацията на България от 1887 г. до 1912 г. Едни 25 години на мирно съществуване на България, като изключим социалните сътресения, разбира се. В тях България от състояние на османска азиатска провинция става европейска държава.
Това е следствие, разбира се, на един голям общонароден, особено елитарен, напън към Европа, начело на който стои българския владетел - княз, впоследствие цар, Фердинанд I.
Петър Стоянович на представянето на книгата си (Снимка: БТА)
На неговото участие в този голям подем е посветена тази книга. Тя е венецът на едни дългогодишни мои изследвания, които намериха публикации в отделни по-малки книги, но това сега е увенчаването на този труд", коментира пред БТА проф. Стоянович.
Той допълни, че книгата засяга сфери на държавното развитие като армията, офицерския корпус, строителството и архитектурата, комуникациите, железопътния и морския транспорт, културата, образованието, науката, обществения живот, благотворителността и др. Стоянович допълва, че трудът му отчита, че в пътя на модернизацията на България заслугата на цар Фердинанд I не е единствена.
На представянето на книгата (Снимка: БТА)
"Но тя е водеща. И, лека-полека, по този начин се опитвам да покажа, че в историята няма само черни и бели личности. Всички са цветни, пъстри и интересни, и трябва да се въздаде онова, което заслужава на всяка една личност, която е градила, без да се изпускат от очи и всички негативни моменти от неговата лична или владетелска история", каза още Стоянович.
Настоящата монография "Фердинандеум" е изградена върху друга негова книга, издадена през 2021 г. в Германия, в която е направен обзорен прочит на процесите на европеизация в България и участието на държавния глава в тях.
На премиерата авторът отправи благодарности към семейство Рот, Тодор Чобанов, Андрей Ковачев и Андрей Новаков. "Истината е, че тази книга (...) дава опора за всеки от нас, който в хаоса, в който живеем и въобще не визирам това, което се случва днес, да намерим някаква опора - четири стени, върху които да подредим някакъв ред", каза Новаков.
"Като човек, прекарал голяма част от живота си във вестникарския бизнес, ще се опитам да ви убедя, че да се сложи толкова кратко заглавие на 1000 страници текст, това може само гениален човек да го направи. Една дума за 1000 страници и тя да казва абсолютно всичко", каза журналистът Георги Милков. По думите му в книгата са описани няколко етапа. "Цялата история на монарха е свързана с раждането и живота не само на едно човешко същество, но на една държава.
На представянето на книгата (Снимка: БТА)
Първите седем години - от възшествието му на трона до момента, в който той се еманципира от Стефан Стамболов. И след това 18 години - от 1894 до 1912 г. Тези 18 години, пълнолетието на владетеля, са цялото съзидание на държавата. Цялото превръщане на България от една кална османска провинция в просперираща европейска държава", допълни още той.
Неизвестни снимки на цар Борис Трети показват в единствения у нас Музей на фотографията в Казанлък
Стенописи, посветени на Христо Ботев и Цар Борис III ще бъдат представени на две от метростанциите на Софийското метро