ЛЮБОПИТНО
Уникална изложба показва любовта на цар Фердинанд I към птиците
Регионален исторически музей - София представя оригинални акварели на автори, илюстрирали едно от най-ценните орнитологични издания
Редактор : / 4003 Прочита 29 Коментара
Снимка: Иван Григоров/Dir.bgРегионален исторически музей -София представя изложбата "Птиците в изкуството и цар Фердинанд I". Акварелната изложба беше открита на 4 септември 2018 г. в зала "Временни експозиции" в сградата на музея на пл. "Бански" 1.
Изложба "Птиците в изкуството и цар Фердинанд I", РИМ - София (Снимка: Иван Григоров/Dir.bg)
В експозицията за първи път се показват оригинални акварели на автори, илюстрирали едно от най-ценните орнитологични издания. То е озаглавено "Науман, Естествена история на птиците на Централна Европа"(Naumann, Naturgeschichte der Vogel Mittel-Europas).
Още на първата страница на Том I от издадената през 1905 г. поредица откриваме ключа към въпроса как ценните оригинални илюстрации, рисувани в продължение на няколко десетилетия от някои от най-известните илюстратори и орнитолози, се пазят и до днес в България. Сред авторите е Пол Леверкюн от Германия. През юни 1892 г. той пристига в България по покана на цар Фердинанд I и е ангажиран с новооткритите Княжески естественоисторически музей и зоопарк в София. В изложбата са показани оригинални акварели с авторски бележки от Джон Джерард Кьолеманс (1842-1912), Еди де Маес, Бруно Гайслер (1857-1945), Отто Клайншмидт (1870-1954) и др.
Близо 400 оригинални илюстрации съставляват безценната колекция, която до момента не е била обект на проучване и не е показвана пред публика. Тя дълго е смятана за изгубена или унищожена по време на войните. В действителност обаче е съхранена в България.
В изложбата са показани и малък брой произведения на български автори, сред които са Иван Милев, Харалампи Тачев, Николай Ростовцев и др. Те представят една съвсем различна интерпретация на темата за птиците. Обединяването на научните илюстрации в една експозиция с декоративно-приложни проекти, рисунки, фотографии и други експонати разкрива връзката между развитието на привидно крайно различни области каквито са науката, изкуството и музейното дело.
Непоказван досега портрет на Цар Фердинанд I, автор: Никола МихайловСнимка: Иван Григоров/Dir.bg
Експозицията поставя акцент върху безспорния принос на цар Фердинанд I за развитието на тези области, за основаването на Националния природонаучен музей, Националната художествена академия и др. В изложбата е включен непоказван до момента официален портрет на цар Фердинанд I, дело на известния художник Никола Михайлов.