Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

НИМ представя рядък възпоменателен медал с лика на княз Фердинанд I

ПАМЕТ

НИМ представя рядък възпоменателен медал с лика на княз Фердинанд I

В изложбата могат да бъдат видени също военноморската адмиралска униформа и пелерина на цар Борис III

Рядък възпоменателен медал с лика на княз Фердинанд I

В Националният исторически музей може да бъде разгледана временна изложба по повод 140-та годишнина от създаването на Българските военноморски сили.

Изложбата се намира пред Зала 5 - Трето българско царство 1878-1946 г. в музея. В нея, освен снимки и документи, могат да се видят оръжия на български морски офицери - пистолет "Маузер HSc", използван през Втората световна война и сабя, изработена по образец от 1902 г.

Рядък медал с лика на Фердинанд I

Интересен акцент в експозицията е изключително рядък възпоменателен медал, отсечен през 1917 г. - година след като България слага началото на собствен подводен флот и става десетата държава в света, която притежава такъв. Това начало е положено на 25 май 1916 г. в пристанището на резиденция "Евксиноград", когато става предаването на германската подводница "UB - 8".

Подводницата е зачислена в редиците на нашия флот под името "Подводник 18". Тя е произведена в град Кил от немската фирма "Германия верфт" през 1914-1915 г. На лицевата страна на медала е лика на цар Фердинанд I, а на обратната страна има изображение на подводницата и паметен текст.

Част от историята на родния ни флот са и изложените военноморски адмиралски униформа и пелерина на цар Борис III. Te са притежание единствено на Националния исторически музей и са дарение от неговата дъщеря княгиня Мария-Луиза. До средата на двадесети век в българския военен флот няма действащ морски офицер с по-висок чин от контраадмирал. Адмиралският чин и униформа са привилегия само на управляващия владетел и те са единствените в България за този период.

Пистолет „Маузер HSc”, използван през Втората световна война

В експозицията е показана и снимка на един от най-известните ни морски офицери, капитан втори ранг Димитър Добрев, командир на отряда торпедоносци при атаката срещу турския крайцер "Хамидие" през 1912 г. Любопитен момент от неговата кариера е участието му като лейтенант в едно от най-важните сражения на двадесети век - морската битка между флотовете на Руската империя и Япония през месец май 1905 г. при Цушима.

Сабя, изработена по образец от 1902 г.

Временната изложба, с която НИМ отбелязва 140 години от създаването на Българския военноморски флот може да бъде разгледана до месец октомври.

Още НИМ подкрепя кампанията за спасяване за кораба-музей "Радецки"

НИМ подкрепя кампанията за спасяване за кораба-музей "Радецки"

Още В Националния исторически музей се открива изложбата "Съкровищата на Земята"

В Националния исторически музей се открива изложбата "Съкровищата на Земята"

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Четвъртото национално "Биенале на илюстрацията" ще бъде открито на 26 ноември

Четвъртото издание на биеналето отново няма тема. Целта е да се даде възможност на авторите да покажат най-добрите си творби, създадени през последните две години, посочват организаторите

Камерна сцена Пловдив представя "Антарктически приказки" на Теодосий Спасов и Християн Цвятков

Пловдивската публика ще чуе "Антарктически приказки" на 1 декември, неделя, от 19.00 ч. в Първо студио на Радио Пловдив в изпълнение на Теодосий Спасов, Християн Цвятков, Бойка Велкова и Любомир Ковачев

Визуалният спектакъл "Нишката" на "Жар театър" ще има премиера в парка пред НДК

В "Нишката" са използвани изразни средства от палитрите на различни изкуства – абстрактна бяла пантомима, куклен и обект-театър, танц, пясъчна анимация, мултимедия и огън

"Балът на Капулети" – големият акцент в 24-часовата програма на Народния театър за Нощта на театрите

Празничната вечер ще завърши въздействащо с движенческия спектакъл "Фиеста" на Сцена "Музите" точно в 23:59 часа

Михаил Йосифов и "Новините в джаза" представят коледна емисия

Събитието е на 2 декември в Дома на киното

"Иновациите започват с четене" е мотото на днешния "Ден на четенето"

В България празнуваме дните на книгата и авторското право, почитаме отделни велики личности - писатели и поети, отбелязваме важни годишнини и отдаваме почит на преводачите, на художниците, на учителите, на будителите