ПАМЕТ
Ние не се четем едни други. Ние се одумваме: 90 години от рождението на Александър Фол
"Духът е унизен тогава, когато не може да се съпостави с друг дух, а трябва да се съпостави със силата на мускулите" казва приживе големият учен
Автор: 2669 Прочита 8 Коментара
/ Стопкадър от поредицата „БНТ представя“ за Александър Фол"Ние не се четем едни други. Ние се одумваме. Духът е унизен тогава, когато не може да се съпостави с друг дух. А трябва да се съпостави със силата на мускулите", пише Александър Фол. Отдаден на мисълта, науката и знанието, посвещава живота си на тях и на това да предава нататък знанията по история. А днес отбелязваме 90-годишнината от неговото рождение.
РАБОТИ КАТО АВТОМОНТЬОР
Проф. Александър Фол е роден на 3 юли 1933 г. в София в семейството на писателя, драматург и режисьор Николай Фол и писателката Вера Бояджиева-Фол. След завършване на средното си образование в София през 1951 г. работи като автомонтьор в "Завод 12". Шест години по-късно, през 1957 г., завършва специалност "История" в Софийския университет "Св. Климент Охридски", а през 1959 г. - "Класическа филология" в същия университет. Специализирал е в Училището за висши хуманитарни науки в Париж (Франция) и в Германския археологически институт.
Проф. Александър Фол работи в областта на историята и културата на Югоизточна Европа в древността, индоевропеистиката и тракологията, история на старогръцката и тракийската култура. Той е сред пионерите и новаторите в българската историография със своите изследвания върху политическата история и взаимодействията на културата на палеобалканските общности и техните отношения с елинския полисен свят.
Ивайло Знеполски представя "Преподреждането на обществото. Страници от социалната история на комунизма"
40 ГОДИНИ ПРЕПОДАВА СТАРА ИСТОРИЯ
В продължение на 40 години проф. Александър Фол преподава стара история и тракология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". През 1959 г. той започва работа като асистент в Катедрата по стара и средновековна обща история на тогавашния Философско-историческия факултет на университета. Тринадесет години по-късно, през 1972 г., той е избран за старши научен сътрудник и доцент, а от 1975 г. е професор.
През 1972 г. проф. Александър Фол основава Института по тракология при Българската академия на науките, чийто директор е до 1992 г. На 3 юли 2003 г. той е обявен за почетен член на института, който от 3 април 2006 г. носи неговото име. (На 25 юни 2007 г. институтът е преобразуван в Център по тракология "Проф. Александър Фол", а на 1 юли 2010 г. е обединен с Института по балканистика и преобразуван в Институт за балканистика с център по тракология "Проф. Александър Фол" при БАН.)
През 1972 г. проф. Александър Фол инициира в София първия Международен конгрес по тракология. Впоследствие с неговото активно сътрудничество са организирани международни конгреси в Букурещ (Румъния), Виена (Австрия), Ротердам (Нидерландия), Москва (Русия), Констанца (Румъния) и др. През 1980 г. на третия Международен конгрес по тракология във Виена (Австрия) проф. Александър Фол учредява Международния съвет за индоевропейски и траколожки изследвания. Той е негов генерален секретар от 1988 г. до смъртта си през 2006 г.
Софийският университет организира конференция за социалните науки, посветена на 80-годишнината на проф. Ивайло Знеполски
ОСНОВАТЕЛ НА КАТЕДРАТА ПО СТАРА ИСТОРИЯ И ТРАКОЛОГИЯ
През 1979 г. проф. Александър Фол основава Катедрата по стара история и тракология в Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и до 1987 г. е неин ръководител. В продължение на осем години, от 1991 г., е професор по антична култура във Философския факултет на висшето учебно заведение. От 1999 г. проф. Александър Фол е професор по стара история и тракология в Нов български университет, а през 2003 г. е удостоен с титлата "почетен професор".
Проф. Александър Фол е бил гост-лектор в университети във Великобритания, САЩ, Русия, Германия, Япония, Гърция, Швеция, Италия, Унгария, Франция, Нидерландия. Проф. Александър Фол е бил почетен професор и член-кореспондент на Германския археологически институт, на Югославската академия на науките и изкуствата, на Европейското общество за култура "Медичи", на Американския биографичен институт - Рейли, на германската академия "Лайбниц", основана през 1700 г., и други.
НАД 370 НАУЧНИ ТРУДА
Проф. Александър Фол е автор на над 370 научни монографии, студии, статии и доклади на национални и международни конгреси и симпозиуми. Публикувал е 13 монографии върху тракийската политическа и социална история, религия и култура. Александър Фол е автор и на девет приказки за деца, в които разказва за историята на траките и за тракийския орфизъм, на хумористичната книга "Думи и образи" (1995), на есеистичната книга "Човекът във видовете време" (1998) и др. Трудовете му включват "Тракийско военно изкуство" (1969), "Демографска и социална структура на древна Тракия (I хил. пр. н. е.)" (1970), "Политическа история на траките. Краят на второто хилядолетие до края на пети век пр. н. е." (1972), "Тракия и Балканите през ранноелинистическата епоха" (1975), "Тракийският орфизъм" (1986), "Политика и култура в древна Тракия" (1990), "Тракийският Дионис. Част първа: Загрей" (1991), "Слово и дела в Древна Тракия" (1993) и "Тракийският Дионис. Книга втора: Сабазий" (1994), "Химните на Орфей" (1995), "Тракийският Дионис. Книга трета: Назоваване и вяра" (2002) и "Орфика магика" (2004). Последната му книга "Орфика магика 2" остава недовършена.
ПОЛИТИКАТА
Проф. Александър Фол е член на Българската комунистическа партия (БКП) от 1966 г. На 4 април 1981 г. е избран за член на Централния комитет на БКП, какъвто е до 8 декември 1989 г. От юни 1974 г. е заместник-председател на Комитета за изкуство и култура, а от април 1977 г. до декември 1979 г. е негов първи заместник-председател. В този период, на 10 октомври 1977 г. благодарения на застъпничеството му е открита Националната гимназия за древни езици и култури "Свeти Константин Кирил Философ". От 7 юни 1981 г. до 1986 г., той е депутат в Осмото Народно събрание, а от декември 1979 г. до 21 март 1986 г. проф. Александър Фол е министър на народната просвета.
ОТЛИЧИЯТА
Проф. Александър Фол е носител на редица отличия, включително на орден "Народна република България" първа степен за заслуги в областта на науката и образованието и по повод неговата 50-годишнина (1 юли 1983), на орден "13 века България" (8 септември 1984), на орден "Стара планина" първа степен за изключителния му принос към българската култура и по повод неговата 70-годишнина (1 септември 2003). Кавалер на Ордена за изкуства и науки на Франция (1998). Кавалер на ордена на Франция "Офицер на науката и културата" (2001). На 27 юли 2006 г. Община Казанлък учредява на негово име награда за проучване и популяризиране на тракийското културно наследство на територията на общината.
През 1992 г. проф. Александър Фол е определен от Международния биографичен център в Кембридж за мъж на 1991/1992 година. Отличието се дава за индивидуални постижения към международната общност. Американският биографичен институт го включва в сборника си "Пет хиляди личности на света", който излиза от 1967 г.
Проф. Александър Фол умира на 1 март 2006 г. на 72-годишна възраст.