ХРОНИКА НА ВРЕМЕТО
Кинодокументалистът на болезнените теми от соцминалото - за лагерите и за горяните
Режисьорът Атанас Киряков - на 82
Редактор : / 1409 Прочита 4 Коментара

Кинодокументалистът Атанас Киряков е сред най-интересните български кинематографисти. На 22 март т.г. режисьорът навърши 82.
Роден е във Варна. Завършил е ИДЕК, Париж (1963). Филмографията му се състои от около 150 документални и научнопопулярни заглавия: "Вестоносци на вековете", "Да спасим въздуха", "Писани яйца за радост", "За служебно ползване", "Оцелелите", "Обречените", "Цяр", "И в Рая има Ад", "Летящите хора на Жоел", "Иван Кирков или да се спасиш в спомена", "Горяни", "Преходът или какво стана с нас" и др. Носител е на много международни и национални награди. В игралното кино дебютира с филма "Концерт за флейта и момиче" (1980).
От 1993-та година работи като продуцент на свободна практика. В периода от 1999-а до 2002-ра година е директор на студия "Време". През 2015-а създава игралния филм "Бартер", по историята в документалния му филм "Омагьосан от морето". През 2020-а година завършва два документални филма - "Дорина" и "На чаша вино с Милко Божков".
Киряков е първият документалист, извадил на екрана две от най-болезнените теми на соца - за комунистическите лагери, във филмите "Оцелелите" (1990) и "Обречените" (1994), и за разправата с първата в Източна Европа съпротива срещу стария режим - горянското движение в България ("Горяни", 2011).
На въпроса, защо не е останал да работи във Франция, режисьорът отговаря:
"Филмите ми са полезни на българското общество. И досега на улицата ме спират възрастни, изстрадали хора и ми говорят за лагерите, за горяните. В родината си се чувствам полезен!"