БЕСТСЕЛЪР
Единственият мемоар, написан от лагера на смъртта "Аушвиц" излиза на 80 езика едновременно, дори и на български
В "Последна спирка Аушвиц" от Еди де Винд лагерът оживява такъв, какъвто е бил - най-близкото до ада място на земята, но дори там доброто и надеждата продължават да цъфтят и да носят утеха
Редактор : Impressio / 5610 Прочита 13 Коментара

"Последна спирка Аушвиц" от Еди де Винд - единственият мемоар, писан в лагера на смъртта, излиза на 80 езика едновременно, включително и на български, съобщиха издателите от "Сиела", цитирани от БТА. Преводът е на Христо Димитров.
Холандският лекар от еврейски произход пише върху листата на случайно намерена тетрадка в дните след освобождението му преди 75 години, докато се опитва да спаси тежко болни лагерници от смъртта.
С идването на нацизма в родината му, Винд е изпратен на гибел в Аушвиц заедно с любимата му Фридел. Любовта им е единственото, което ги крепи срещу зверствата на нацистите, а доброто и надеждата продължават да цъфтят дори на най-мрачните места.
На фона на бруталността, той създава своеобразно обяснение в любов към Фридел, затворена в печално известния блок 10. Разкрива истинския портрет на хората, изградили нацисткия режим. Оказва се, че екзекуторите от Аушвиц не са зверове, а обикновени хора, които са можели да вземат и човечни решения.
Дизайнер на корицата: Фиделия Косева (Източник: Издателство "Сиела")
Името Йозеф Менгеле не е значело почти нищо за затворниците - дотолкова, че Еди дори не намира за необходимо да го спомене в своята тетрадка. Но историята му става още по-удивителна, когато именно Менгеле - известен като един от най-големите военнопрестъпници на Втората световна война, проявява милост към него и Фридел. Уморен си, болен и отвратен от себе си, защото си човек, а есесовците също са "човеци", пише Де Винд.
"Описанията на Де Винд на хората и преживяванията им в Аушвиц - на затворниците, на охраната, на оградите, на храната, на татуировките, на душовете и на касапницата - предлагат дълбоко вникване в един човек, който е бил наблюдателен, докато го наблюдават, и който вероятно без дори да има намерение, е съхранил спомените си за момента, когато думите ще победят нацистите, когато техните престъпления е трябвало да бъдат извадени на показ, за да не се допуска да се случат отново."
Джон Бойн, автор на "Момчето с раираната пижама"
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.